5.ua

У світі росте кількість покинутих міст

  Створення нових робочих місць могло б втримати людей.

  Детройт, шахтарська північ Франції, промислові і шахтарські містечка Англії і Німеччини. Там, де міста спорожніли повністю, і муніципалітети не можуть їх утримувати – починається або занепад, або експерименти, як от продаж будинків за один фунт, про що ми говорили лише вчора. В Іспанії та Франції депресивні і покинуті села можна придбати за ціною трикімнатної квартири на Оболоні.

  Населення містечка Аніноаса у Румунії за останні двадцять років зменшилося удвічі – із майже п’яти тисяч мешканців до двох з половиною. Масово виїжджати люди почали у 2006-му, коли закрилася місцева шахта, головне джерело робочих місць. Зараз на занедбаному подвір’ї шахти діти ганяють у м’яча. Їхні дідусі нарікають: якщо нічого не зміниться – і ця малеча виїде з Аніноаси, тільки-но підросте.

  Петру Фер, пенсіонер: «Зараз тут живуть переважно пенсіонери – нас 80 відсотків населення. Решта ж – молоді люди, що закінчили школу і залишились вдома, бо не мають роботи. Єдиний вихід – поновити роботу шахти».

  Головною надією людей залишається спеціальний фонд Євросоюзу, що виділив 20 мільярдів євро на розвиток Румунії – одного з наймолодших своїх членів. Тепер важливо правильно розподілити ці кошти і уникнути шахраювань.

  Олена Йорґа, експерт інституту державного управління: «Часто люди не хочуть навіть говорити про гроші Євросоюзу, які нелегко отримати. Але ще складніше – втілити певний проект і подолати опір з боку місцевої влади, яка часто скорочує бюджет подібних проектів».

  У багатьох країнах світу цілком спорожнілі містечка і села, де немає жодного мешканця – муніципалітети продають повністю, навіть разом зі старовинними замками та церквами. Лідерами таких продажів у Європі, за даними журналу «Форбс», є Іспанія та Франція. Вартість цілого населеного пункту часто не дотягує й до мільйона євро. Світового розголосу набув продаж французького села Курбеті неподалік Ліможа. Із 70-х років занедбане Курбефі продавали тричі – то для курорту, то для зйомок реаліті-шоу. Врешті, у 2012-му село придбав корейський фотограф і художник Ахае, що живе у Сполучених Штатах. За 19 будинків, басейн та тенісний корт заплатив усього півмільйона євро. За таку ціну у центрі Парижа можна купити лише однокімнатну квартиру.

  Вільям, мешканець села поряд із Курбефі: «Було б чудово, якби хтось із грішми і комерційним талантом зміг перетворити це місце на якусь прибуткову структуру – готель, ресторан, може навіть і табір відпочинку. Було б чудово побачити, як все тут знову оживе».

  Головні покупці покинутих сіл і містечок у Франції та Іспанії – британці, свідчить статистика. Хоча й у Сполученому королівстві є можливість украй дешево придбати житло – один будинок за один фунт. Таку ініціативу пропонують у британському місті Сток. Там муніципалітет запровадив програму, яка допоможе заселити та відремонтувати покинуті оселі. У Стоку ніхто не жив протягом останніх тридцяти років. Чимало мешканців виїхали з міста у пошуках роботи. А в покинутих будівлях почали збиратися безпритульні та злочинці. Тож місцева влада вирішила повторно використати оселі, залишені власниками.

  Метью Ніксон, голова адміністрації Сток-Сіті: «Ми намагаємося заохочувати людей жити тут, інтегруватися в суспільство, налагоджувати зв'язки. Щоби збудувати міцну спільноту і дати людям можливість пишатися своїм містом».

  Але придбати будинок за один фунт може не кожен. Претендент має прожити в місті не менше 12 місяців та заробляти близько тридцяти тисяч фунтів на рік. Гроші на відновлення оселі можна позичити в держави під невеликий відсоток. Після реконструкції новий власник має прожити в будинку щонайменше 10 років. Лише тоді матиме дозвіл його продати. Інакше – частину уторгованих грошей доведеться повернути у державну скарбницю. Попри жорсткі умови придбання будинків, заяви подали близько шестисот людей. Тридцять троє вже мають власне житло. Решта зможе придбати оселі згодом. Адже у місті порожніють ще чотири сотні будинків.

  Нонна Стефанова, Ліна Зубань, 5 канал.

  Попередній матеріал
  Кличко: я йду в президенти. ВР 24.10.13 [відео]
  Наступний матеріал
  Місто Українськ: наслідки експерименту із безкоштовним наданням покинутого житла [відео]
  Теги: