Сьогодні - 40-річчя першої висадки людини на Місяць (репортаж)

  Ювілей маленького кроку людини відзначають у Сполучених Штатах. NASA святкує 40-ка річчя першої висадки на Місяць. І відкривають деякі таємниці легендарної місії Аполло-11. Виявляється, все могло бути інакше.

  Ніл Армстронг, астронавт: "Це маленький крок для людини, але величезний стрибок для усього людства".

  Цю фразу американського астронавта Ніла Армстронга 40 років тому "наживо" почули майже мільярд людей на планеті. Сам космонавт з колегою Базом Ендріаном в цей момент був на місяці. Третій астронавт - Майкл Коллінз контролював місію з космічного корабля на орбіті. Того року, попри безліч негараздів, NASA таки змогло виконати завдання президента Джона Кеннеді.

  Джон Кеннеді, президент США: "Я вірю, що нашій нації під силу досягти мети - ще до кінця десятиліття висадити людину на Місяць та безпечно повернути на Землю".

  Аполло-11 стартував 16 липня 1969-го. 76 годин після старту - і корабель досяг орбіти супутника Землі. Історики NASA кажуть -  операція трималася  буквально на волосині. Комп`ютер працював на межі можливостей. Пізніше техніка, який із Землі дав дозвіл ігнорувати сигнальну лампочку про перевантаження - нагородили спеціальною Медаллю NASA.

  Андрій Чайкін, історик: "Коли вони наблизилися до місяця і шукали місце для приземлення - почало закінчуватися пальне. У хлопців була тільки хвилина на роздуми - приземлятися чи скасувати місію".

  Зрештою, астронавти висадилися та встигли навіть взяти проби ґрунту і залишити на Місяці передавачі. А от замість смугасто-зіркового прапора на Місяці  міг з`явитися інший - Організації об`єднаних націй. Утім Конгрес США наполіг саме на національному. Пробувши на Місяці близько 2 годин, астронавти повернулися на корабель, поїли, поспали і почали збиратися додому.

  Шон О'Кіфф, колишній адміністратор NASA: "Стартувати з поверхні з низькою гравітацією набагато легше, ніж з Землі. Ця особливість Місяця надзвичайно спростила роботу астронавтів".

  На Землі капсулу з астронавтами підібрав у Тихому океані американський авіаносець. Невдовзі на корабель особисто вилетів президент США Річард Ніксон. Після 21-денного карантину космонавтам дозволили лише один день побути з родиною. А 16 вересня на них вже чекали у Вашингтоні - щоби вручити спеціально засновану нагороду - "Почесну медаль Конгресу за підкорення Космосу".

  Захар Симчич, 5канал

  ***

  І ще один подарунок NASA до ювілею висадження на місяць. У Голівуді відновили історичний відеозапис цієї події. Його втратили у сімдесятих, коли в агенстві чистили архіви. Відновлення унікальних кадрів коштувало 230 тисяч доларів. Використали чотири копії оригінального запису, які телекомпаніям передали 1969-го року. Від сьогодні "місячну хроніку" можна переглянути на сайті NASA.

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (5.87Мб)
  Попередній матеріал
  У японців перед роботою перевірятимуть посмішки
  Наступний матеріал
  Папу Римського прооперували (репортаж)
  Теги: