Поблизу Освенціма знайдено лист в`язнів (репортаж)

  Послання крізь роки. У Польщі, неподалік колишнього нацистсього концтабору Освенцім, знайшли лист в`язнів. Останні 65 років він пролежав у пляшці, замурованій у стіну.

  Послання знайшли будівельники. Вони робили ремонт у місцевому профтехучилищі. Знімали побілку, розбивали стіни, і раптом - натрапили на замуровану пляшку. Зацікавлені хлопці розбили скло і побачили записку - клапоть цупкого паперу і пожовклі чорнила.

  Томас Брегула, будівельник: "Пляшка лежала тут, ось її сліди. Її поклали горизонтально і залили бетоном".

  На етикетці з-під мішка з цементом стоїть дата - 20 вересня 44-го року. Поруч - імена та прізвища в`язнів, шістьох поляків та одного француза. Усі - молоді хлопці, не старші за 20 років. Імовірно, їх задіяли на будівельних роботах, коли німці облаштовували будинок під склад.

  Ярослав Ненцель, працівник музею: "Завдяки цій знахідці ми розкриваємо таємницю принаймні кількох в`язнів табору, адже про них так мало відомо! Ми вже знаємо, що один з авторів послання - молодий єврей - вижив і нині мешкає у Марселі".

  Одного з авторів листа уже знайшли. Це - громадянин Франції Альберт Вейсід. Каже, що врятувався саме завдяки праці на будівництві. Друзі-поляки - пригощали супом, іноді вдавалося  поцупити на складі солодощі. Після двох років Освенцима, Вейсід потрапив до Бухенвальду. На волю чоловік вийшов лише у 45-му, по завершенні війни.

  Адам Блінський, директор школи: "Ми обов`язково вшануємо це місце, вкажемо, яку роль ці будівлі грали у період Другої Світової Війни. Ми зробимо копію пляшки та послання. Вони зберігатимуться у школі - щоби молодь пам`ятала про минуле".

  Під концетраційний табір німці забрали 200 гектарів землі. Мало не кожний куточок в околицях містечка Освенцим - згадка про страшне минуле. У цих краях полягли півтора мільйона бранців - політв`язнів та євреїв. Точну кількість загиблих встановити неможливо, більшість документів нацисти знищили, тікаючи від Червоної армії у 45-му.

  Ксенія Новікова, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (5.40Мб)
  Попередній матеріал
  Парадом відзначили День українського футболу у Львові
  Наступний матеріал
  В Угорщині встановили перший в ЄС пам`ятний знак жертвам Голодомору
  Теги:
  Loading...