Мали зовсім інше призначення: топ-10 випадкових винаходів, які змінили наш світ

Наукові дослідження molbuk.ua
Багато світових винаходів, без яких ми нині не уявляємо свого життя, насправді з'явилися випадково. Науковці відкривали нову речовину чи то якийсь процес завдяки своїй помилці, або в процесі пошуку іншого вирішення тої чи іншої проблеми. 5.ua підготував для вас добірку випадкових винаходів, які змінили наш світ назавжди

Тефлон

У 1938 році американський хімік Рой Планкетт працював у компанії DuPont, яка й нині виготовляє електронні та комунікаційні технології, продуктивні матеріали, покриття та кольорові технології, а також продукти для сільського господарства та харчування.

Тоді Рой Планкетт намагався замінити вибухонебезпечний фреон у холодильниках на інший газ. Він залив синтез газоподібних речовин у балони. За ніч суміш випарувалася ї залишився лише воскоподібний порошок. Як з'ясувалося, він був стійкий до високих і низьких температур, а також хімічно інертний. Пізніше ця речовина отримала назву "тефлон", який зараз активно використовують у побутовій техніці.

Сковорода, пательня, тефлон
Сковорода, пательня, тефлонDepositphotos

Кулькова ручка

У 1938 році угорський журналіст Ласло Біро не любив перові ручки через чорнило, яке постійно засихало. Він з допомогою свого брата хіміка Георгія Біро винайшли сучасну кулькову ручку.

Відомо, що ідея щодо крихітного кулькового підшипника, який успішно "витягував" друкарську фарбу в міру обертання, прийшла до Ласло випадково. Подібне він побачив на вулиці, коли кулька залишила слід від калюжі. Ручки "Біро" були запатентовані у 1938 році, і потім знову 1940 році в Аргентині. Туди Ласло емігрував, тікаючи від нацистів.

Кулькова ручка, чорнильна ручка
Кулькова ручка, чорнильна ручкаDepositphotos

Чайні пакетики

У 1904 році нью-йоркський торговець Томас Салліван вирішив розрекламувати свій товар і роздавав прохожим чай в шовкових мішечках. Люди почали опускати ці мішечки прямо в окріп, навіть не відкриваючи. Вони думали, що саме в цьому і був задум торговця. Тоді Томас Салліван став масово продавати чай для одноразової заварки.

Однією з переваг пакетиків стало те, що він відфільтровує особливо дрібний пил, і чай виходить прозорим.

Чай, чайний пакетик
Чай, чайний пакетикDepositphotos

Віагра

Сьогодні цей препарат відомий для лікування еректильної дисфункції. Проте у таблеток була зовсім інша першочергова функція. У Великій Британії у 1992 році фармацевти намагалися отримати новий препарат для лікування гіпертензії та стенокардії за допомогою силденафіла.

Досліди показали, що стенокардію препарат не лікує. Але виявлено іншу характеристику – силденафіл спричинював підвищення еректильної функції у чоловіків. Пізніше винахідники синіх таблеток були нагороджені Нобелівською премією, у 1998 році.

Ліки, таблетки
Ліки, таблеткиDepositphotos

Нержавіюча сталь

На початку XX століття англійський вчений Гаррі Бреарлі створював сплав металу для виробництва зброї. Він зауважив, що при суміші 12,8% хрому з 0,24% вуглецем сталь не ржавіє. Сплав, що отримав Гаррі, був стійкий навіть до кислот оцту і лимонного соку.

Вчений зрозумів, що такий метал – ідеальний для столових приборів, які раніше виготовляли зі срібла і вуглецевої сталі. До того такі столові прибори швидко ставали непридатними через корозію.

Столові прибори, виделки, ложки
Столові прибори, виделки, ложкиDepositphotos

ЛСД

У 1938 році швейцарський вчений Альберт Хофман намагався створити препарат, що полегшував би біль при пологах. Він відкрив діетиламід d-лізергінової кислоти, втім, речовина не дала потрібних результатів.

Пізніше, у 1943 році, Альберт працював із цією речовиною без рукавичок. Випадково в його організм потрапила велика доза речовини. Тоді вчений зрозумів справжні властивості суміші. Він побачив "безперервний потік фантастичних картин, незвичайних форм з інтенсивною калейдоскопічною грою кольору".

Фантазія, лсд, мистецтво
Фантазія, лсд, мистецтвоDepositphotos

Целофан

У 1908 році швейцарський хімік Жак Бранденбергер працював у текстильній промисловості. Він намагався створити покриття для скатертин, яке б захищало тканину від плям. В одному з експериментів хімік покрив тканину рідкою віскозою, втім цей матеріал виявився занадто жорстким для скатертини.

Через те, що віскоза добре від'єднувалася від тканини, вчений знайшов матеріалу інше застосування. Жак зрозумів, що він добре підійде для пакування товарів. Адже рідка віскоза, пізніше целофан, став першим гнучким пакуванням стійким до води.

Зараз, на жаль, цей винахід руйнує екологію нашої планети і масово засмічує світовий океан.

Читайте також: Світ захлинається від пластику: 33 країни вже повністю відмовилися від пакетів, чи буде Україна наступною.

Заморожені ягоди, целофан, пакети
Заморожені ягоди, целофан, пакетиDepositphotos

Візок для супермаркету

У 1937 році американець Сільван Голдман був власником великого супермаркету в Оклахома-Сіті. Разом з механіком Фредом Янгом вони сконструювали перший у світі візок для покупок. За основу вони взяли стілець, під'єднали колеса і зверху поставили два дротових кошики.

Ідея візка для супермаркету Сільвану прийшла, коли він побачив, як одна з покупців поставила важку сумку на іграшкову машинку, яку син катав на мотузочці.

Супермаркет, візок для покупок
Супермаркет, візок для покупокDepositphotos

Кардіостимулятор

У 1941 році інженеру Джону Хопкінсу військовий флот дав завдання – знайти спосіб для максимального обігріву людини, яка довго побувала на морозі або в крижаній воді. Для вирішення цього питання Джон намагався використати високочастотне радіовипромінювання, яке розігрівало б тіло.

Проте Джон виявив, що внаслідок переохолодження серце можна перезапустити за допомогою стимуляції електричними імпульсами. Це відкриття призвело до появи у 1950 році першого кардіостимулятора.
Сьогодні цей винахід рятує життя мільйонам людей, які страждають на захворювання серця.

Кардіостимулятор
КардіостимуляторDepositphotos

Динаміт

У 1867 році шведський винахідник Альфред Нобель намагався зробити нітрогліцерин більш стабільний, щоб уникнути випадкових вибухів.

Під час одного з дослідів пляшка з гліцерином випадково впала на тирсу. Вміст не вибухнув, адже тирса надала невелику стабільність.

Динаміт
ДинамітDepositphotos

Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв про штучний інтелект, який навчили прогнозувати нові хімічні сполуки.

Також дивіться фотогалерею за темою:

У зоні відчуження виявили 9 рідкісних видів кажанів – ФОТО

Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/

Попередній матеріал
Історичні факти: як росіяни століттями знищували українську мову
Наступний матеріал
РПЦ на службі радянських спецслужб: як придушили опір Греко-Католицької Церкви на Закарпатті