Вчені дізналися про європейські подорожі дівчини бронзового століття

ku.dk

Ізотопи стронцію у волоссі, зубах і нігтях дівчини, похованої біля датського села Егтвед, дозволили вченим з неперевершеною точністю відтворити картину життя і мандрівок європейців епохи бронзового століття.

Унікальне дослідження, що використовує різнорідні хімічні дані для реконструкції історії життя однієї людини, представлено в журналі Scientific Reports, передає видання Lenta.ru.

"Дівчина з Егтведа" народилася в сім'ї сонцепоклонників, що жили на території Шварцвальда (південний захід нинішньої Німеччини). В юності вона також стала жрицею культу Сонця, але незабаром до неї посватався вождь північного племені. Сім'я віддала дівчину йому в дружини, і та переїхала на територію сучасної Данії, іноді подорожуючи до рідного дому. Вона народила дитину, але вона помер разом з матір'ю - ще до того, як їй виповнилося 18. Їх обох поховали біля будинку чоловіка в дубовій труні.

Данські вчені працювали з ізотопами стронцію 87 і 86: цей метал потрапляє в організм з питною водою, а його ізотопне співвідношення сильно змінюється в залежності від грунту регіону. Стронцій в зубах вбирається в перші роки життя і потім не змінюється - і співвідношення ізотопів металу в молярі дівчини (а також в черепі її дитини) сильно відрізнялося від датського. Шварцвальд назвали в якості передбачуваного місця народження, так як з цим регіоном данці бронзового століття підтримували тісні зв'язки, а коливання ізотопних співвідношень характерні для гірських районів (зі складною геологією).

Про переміщення "дівчини з Егтведа" в останні місяці життя вчені дізналися по стронцію в її волоссі. Їх довжини (23 сантиметри) достатньо для отримання інформації про останні 23 місяці життя (волосся на голові ростуть зі швидкістю один сантиметр на місяць). Ділянка біля коріння володє ізотопним співвідношенням, характерним для Шварцвальда, так само як і ділянка біля самих кінчиків. Середні ж ділянки росли під час життя в Данії. Нігті дівчини підтвердили, що незадовго до смерті вона перебувала далеко від нового датського будинку. Швидше за все, вона померла в Шварцвальді, але поховати її вирішили поряд з будинком чоловіка.

Також, археологи відзначили, що одяг дівчини характерний для датських племен - але виготовлений ​​з тканин німецького походження. Можливо, так новоспечена датчанка намагалася інтегруватися в місцеву громаду. Нарешті, реконструкція датських археологів підтвердила дані генетиків і лінгвістів про те, що в бронзовому столітті чоловіки залишалися у рідних вогнищ, а жінки активно подорожували.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ