автомобіль, автомобілі, затор

"Мобілізація" автівок та позбавлення водійських прав: що зміниться для водіїв з 1 червня

Shutterstock

18 травня в Україні набув чинності закон про посилення мобілізації, який передбачає, зокрема, й вилучення транспортних засобів працівниками ТЦК

У кого можуть забрати автомобіль та кому обмежуватимуть право на водіння – розповідає "Дивогляд".

Хто "мобілізуватиме" транспортні засоби

Закон про мобілізацію передбачає вилучення на потреби армії легкових автомобілів, а також тракторів і агропромислової техніки. При цьому кількість рухомого майна, яке можуть "мобілізувати", визначають місцеві адміністрації. Вони ж і видають дозвіл на вилучення транспортного засобу.

Автомобілі "мобілізуватимуть" працівники ТЦК, СБУ та Служби зовнішньої розвідки.

У кого не можуть вилучити автівку

  • якщо у людини тільки один транспортний засіб – наразі вилучити можуть лише у власників двох і більше транспортних засобів;
  • у людини, у якої автомобіль – основне джерело доходу;
  • у людини з інвалідністю I або II групи, а також у батьків дитини з такою інвалідністю.

Які автівки вилучатимуть

Серед транспортних засобів "мобілізуватимуть" ті, що найбільше підходять для оборонних потреб. Наприклад, між седаном і позашляховиком оберуть позашляховик.

Перед вилученням проводитиметься експертна оцінка транспорту та оцінка його ринкової вартості. Після "демобілізації" автомобіль мають повернути власнику впродовж місяця. Про стан транспортного засобу нічого не зазначається. 

У разі знищення/втрати автомобіля власнику повинні компенсувати його ринкову вартість.

Обмеження права керування авто для "ухилянтів"

Для тих військовозобов'язаних, хто з особистих причин не вважає за потрібне оновлювати свої дані та звертатися до ТЦК, у новому законі передбачене обмеження права керування транспортними засобами.

У цьому випадку ТЦК звертається до поліції з вимогою затримати відповідного громадянина. Якщо поліція не зробила цього – громадянину впродовж 5 днів направлять вимогу про виконання його обов'язків. Якщо особа ніяк не відреагувала на це по завершенні ще 10 днів, ТЦК звертається до суду, який може обмежити право на керування автомобілем під час дії процедури мобілізації.

Це правило не діє, якщо:

  • обмеження позбавляє людину основного і законного джерела доходу (сюди входять усі водії, які працюють на підприємства, організації, ФОПи та таксисти);
  • у людини є інвалідність;
  • на утриманні у людини є особи з інвалідністю I, II групи або дитина з інвалідністю.

Нагадаємо, раніше "Дивогляд" розповідав, які автомобілі українці найчастіше купували у квітні 2024.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ