Археологи знайшли губну помаду, якій 4 тисячі років – фото та деталі дослідження

Дослідження показало, що маленька посудина з темно-червоним вмістом, знайдена в районі Джірофт (Іран), ймовірно, слугувала стародавнім тюбиком для губної помади

Учені виявили, що мінеральна композиція у цій прекрасній кам’яній трубці може мати приблизно 4000 років, що робить її однією з найстаріших знахідок подібного роду. Про це повідомляє "Дивогляд" із посиланням на Smithsonian magazine.

Цікаві нюанси відкриття 

Згідно з нещодавно опублікованим дослідженням, ця помада належить до періоду між 1936 та 1687 роками до нашої ери. Дослідники припускають, що флакон міг належати мархаші – цивілізації, згадуваній у месопотамських текстах як впливовій культурі, що існувала на території сучасного Ірану. Вони зауважують, що вік пігменту не дивує через стародавні традиції Ірану у сфері косметології.

У 2001 році після повені, спричиненої річкою Халіль, яка затопила стародавні кладовища і вимила предмети з гробниць, було виявлено цей делікатний контейнер. Пізніше його розмістили в Археологічному музеї Джірофта.

Окрім помади, в Стародавньому Ірані використовували численні косметичні засоби. Наприклад, чорний порошок сорме для очей мав популярність серед обох статей. До того ж іранці використовували різноманітні пудри для нанесення на щоки та брови.

При аналізі вмісту флакона, дослідники ідентифікували темно-фіолетовий порошок, складений з гематиту, манганіту, брауніту, галеніту, англезиту та рослинного воску. Ця суміш нагадує рецептури сучасних губних помад, як зазначено у дослідженні.

Флакон, прикрашений різьбленням, виготовлено із зеленуватого хлориту. Хоча його стиль схожий на інші хлоритові предмети культури Джірофт, його розмір і форма унікальні, як розповідає Массімо Відале, археолог з Університету Падуї.

Зовнішній вигляд цього косметичного засобу свідчить про те, що у стародавні часи косметика могла мати брендовану упаковку та продаватися в стандартизованих контейнерах, спрощуючи її ідентифікацію, подібно до сучасної косметики.

Вчені припускають, що помада могла містити ароматизатори завдяки рослинним волокнам, доданим до складу. Попри нові відкриття про склад флакона, особа його власника залишається таємницею, оскільки відомостей про людей, похованих на давніх кладовищах, мало.

Вчені стверджують, що косметична індустрія стародавнього світу часто ігнорується, можливо, через стереотипи, пов'язані з красою та доглядом за собою у сучасному суспільстві. Однак ця знахідка підкреслює значення і складність стародавніх технік виробництва косметики.

Раніше "Дивогляд" розповідав, що археологи зробили значуще відкриття у Мукачівському замку.

Поки на нашій землі війна, навіть "Дивогляд" – це не про котиків і пандочок, а про перемоги нашого війська! Наш Telegram – Дивогляд 5.UA.

Допоможи ЗСУ – врятуй свій дім: офіційні реквізити та посилання.

ПРОКОМЕНТУЙТЕ

МАТЕРІАЛИ ЗА ТЕМОЮ

Читайте більше