Відключення світла

Липень буде репетицією зими: графіки відключень світла стануть ще суворішими – до чого готуватися

Надто теплі дні додають державі клопотів

Графіки знеструмлення цього місяця стануть ще суворішими. Причин декілька: руйнування росіянами української генерації, ремонти на атомних станціях і небувала спека. Тут тобі ніяких олігархів, які крадуть електроенергію. Чи уряду, який тишком-нишком продає світло у Євросоюз. Все це – примітивна російська брехня. Натомість реальна ситуація: Україні бракне електроенергії, імпорт з ЄС не рятує від віялових відключень. І ним країна не користується сповна. Передишка у відключеннях буде хіба що у вересні. Більше дивіться в сюжеті журналіста "5 каналу" Сергія Барбу.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підвал одного з київських будинків не впізнати: за два роки повномасштабного вторгнення тут облаштували комфортне укриття. У підвалі декілька кімнат: можна переночувати у безпеці, облаштували санвузол. Раніше тут було захаращене приміщення зі сміттям та дірявими трубами.

Завдяки цій техніці будинок буде з теплом навіть без світла, свідчить досвід попередніх зим. Співвласники купили й генератора. Якщо відключення у морози будуть тривалими, то воду із труб доведеться повністю спустити, щоби вони не замерзли і не потріскалися.

Роботи в цій багатоповерхівці ще вдосталь, розповідає голова ОСББ. Будинок невеликий: лишень на 50 квартир. У планах – закупити акумулятори, їх встановлять у підвалі. Мешканці зможуть підзарядити, скажімо, мобільні. В укритті хочуть доробити систему вентиляції. А також – утеплити частину будинку. На все потрібно півтора мільйона гривень.

"Ми сподіваємося, що за допомогою Револьверного фонду, до якого ми звернулися, ми зможемо купити комплект: акумулятор та інвертор. Щоб забезпечити мінімальну потребу у світлі: для коридорів, підвалу, роботу домофона. Мені тільки грошей дайте! Тут у мене кипітиме так, що не встигатимете проводжати очима, як люди бігатимуть. Ми вже на такому низькому старті", – запевнив голова ОСББ Ігор Лиховодов.

Ще з травня Україна живе за графіками відключення світла. І вони стають дедалі суворішими. Спочатку від обмежень потерпав бізнес, а потім і населення.

Художник Євген Клименко пише картину в напівпітьмі. Пальцями виводить хмари. Підсвічує роботу акумуляторною лампою. Розповів: іноді за мистецтвом засиджується до пізньої ночі.

"Ми знали, що світла не буде. Я пішов купувати лампи, павербанки, батарейки, щоб мати якийсь мінімум. Коли відключають світло, я вмикаю лампу, це краще, ніж нічого не робити", – пояснив художник.

Липень може стати генеральною репетицією зими. Ще один фактор, який істотно вплине на ситуацію в енергетиці вже цього місяця, це – спека. Адже надто теплі дні додають державі клопотів. Споживання зростає на третину.

І потреби країни у світлі у спекотні дні влітку почасти такі ж самі, як і у морози. Але фахівці галузі наголошують: ситуація в енергетиці в опалювальний сезону залежатиме ще від одного фактора: посилення протиповітряної оборони. Адже росія продовжує бомбити українську енергетику.

"Це – навчання, яке ми проходимо зараз. З 22 березня розпочалися масовані обстріли, ми втратили 9 ГВт потужностей. А головний екзамен буде вже взимку. Чому я б не порівнювала ситуацію влітку та взимку, тому що ми не знаємо, що в нас буде з опаленням", – зауважила головна менеджерка у сфері безпеки та стійкості аналітичного центру Dixi Group Олена Лапенко.

Держава розробляє декілька сценаріїв на зиму. Достеменно зрозуміло лише одне – відключення триватимуть, і треба готуватися.

Читайте також: Коли покращиться ситуація зі світлом – в "Укренерго" назвали місяць.

Послаблення графіків відключення в липні очікувати не варто. Перша і головна причина – росія зруйнувала фактично всі українські теплові станції, значні пошкодження й у гідрогенерації. Допомагають, але не рятують від знеструмлень закупівлі світла у Євросоюзі. На ремонти поруйнованих станцій потрібні місяці, якщо не роки. Встановлення малої газової генерації – також тривалий і копіткий процес.

"Необхідно, щоб те, що було відновлено, було захищено засобами протиповітряної оборони. Тому що ремонтувати довго, а поламати його можна досить швидко", – наголосив радник прем'єр-міністра України Юрій Бойко.

Скільки електроенергії не вистачає державі – цифри уряд не озвучує. За оцінками аналітичного Центру Разумкова, в окремі години дефіцит сягає колосальних понад трьох гігаватів, це потужність такої ж кількості атомних блоків.

"Нам треба імпорт використовувати ефективніше. На жаль, ми цього зараз не робимо з багатьох причин. У нас можливість імпорту 1,7 ГВт. А ми використовуємо його десь на 60-65%. Український енергетичний блок влади не забезпечив сумісність умов з європейським ринком", – пояснив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Більш як половину світла в Україні виробляють атомні електростанції. А саме тепер у розпалі планова ремонтна кампанія їхніх блоків. І це, безумовно, впливає на тривалість відключень.

"З минулих років ми знаємо, що одночасно в ремонті може перебувати 3, іноді – 4 блоки АЕС. Але вже наприкінці серпня ситуація буде вирівнюватися – там залишиться 1-2 блоки. Тобто навіть якщо в нас споживання буде таким самим високим, то вже наприкінці серпня ситуація має стати кращою", – зазначила Олена Лапенко.

Не дарма уряд уже не раз закликав українців заощаджувати електроенергію. Наприклад, державним органам рекомендували не користуватися кондиціонерами.

Сергій Барбу, Орест Пона, "5 канал"

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.