"Джус"

40 днів як "Джус" у вічному польоті: рідні та друзі зібралися на вшанування пам'яті легендарного пілота – що розповідають

Розслідування обставин тієї катастрофи триває

Він жив на надзвуковій швидкості. Легендарний льотчик із позивним "Джус", майор Андрій Пільщиков, загинув наприкінці серпня. Напередодні Дня авіації України у небі над Житомирщиною зіштовхнулися два навчальних літаки. Окрім бойової роботи у небі на винищувачі МіГ-29, Андрій Пільщиков відомий тим, що наполегливо закликав на міжнародних майданчиках передати Україні F-16. Нині виповнюється 40 днів від дати його загибелі. Близькі й побратими вшанували пам'ять Джуса. Далі продовжить Юрій Пугач.

Зала Музею історії України у Другій світовій війні переповнена побратимами та рідними легендарного льотчика Андрія Пільщикова з позивним "Джус". 30-річний пілот провів більш як 500 годин у повітрі. Він керував винищувачем Міг-29. Про те, що літатиме, "Джус" знав іще з 5 років. Це була не просто дитяча мрія, а усвідомлений вибір, розповідає його мама.

"Треба розуміти, що це дитина з центра Харкова. Тобто все навколо нас було: це був і авіаційний завод, і авіаційний музей сім'ї Грозодубових, авіаційний університет, це був ХУПС, університет повітряних сил імені Кожедуба, він просто був у нас через дорогу", – розповідає мама Андрія Пільщикова Лілія Авер'янова.

Він із дитинства був не просто оточений авіацією, а й неабияк нею захоплений. Мама демонструє малюнок 11-річного Андрія.

"Це у нас на вулиці Клочковській, один з їхніх корпусів. Це десь років в 11. Видно, як він не дуже гарно намалював квіти, зате дуже гарно намалював літак. Головне було у тому, що він у якийсь момент свого життя відчув необхідність бути захисником, військовим. Насправді, він, якби сказати, характер у нього був не такий, як зазвичай думають про військових. Він дуже незвичайний би був військовий і так воно і сталося", – показує мама Андрія Пільщикова.

Уперше піднявся у повітря Андрій у 15 років. Нині на пам'ятний захід у столиці прийшов його наставник із харківського "Цивільного повітряного патруля". Саме пілот "Сталкер" першим показав майбутньому льотчику, як воно – пілотувати.

"Я з ним познайомився, коли він 15-річною дитиною. Він прийшов на один з наших аеродромів, де бути польоти і сказав, що "я буду льотчиком". У камуфляжі, уберцях такий. І ми його підняли в повітря. Саме цікаве, що ну з цього випадку ми побачили, що це доволі цікаво для дітей і вирішили створити авіаційний навчальний кадетський центр", – згадує пілот, наставник із харківського "Цивільного повітряного патруля" "Сталкер".

Згодом Андрій став одним із перших випускників цього центру. Потім закінчив Харківський національний університет Повітряних сил імені Івана Кожедуба. Служив льотчиком винищувача МіГ-29 у складі 40-ї бригади тактичної авіації. І так само як колись йому, ще зовсім юному, показали як воно – літати, так само й Андрій намагався передати любов до авіації малечі. Він співпрацював з Авіаційно-космічним центром Київського палацу дітей та юнацтва. Нині викладачі й вихованці цього центру теж прийшли розповісти про "Джуса".

"Він допомагав дуже сильно в Авіаційно-космічному центрі, іноді допомагав влаштовувати змагання, іноді приходив до інших курсантів і розказував щось. – А ти би хотів стати льотчиком? – Так. – Чи може конструктором літаків? – Ні, льотчиком. – А чому? – Мені це просто подобається і свобода ця у небі така якась", – каже вихованець Авіаційно-космічного центру Назар Карманніков.

Така ж любов до авіації сприяла тому, що 2018 року Джус став учасником найбільших міжнародних авіаційних навчань в історії незалежної України під назвою "Чисте небо", на яких він, до речі, й отримав свій позивний. Оскільки Андрій не пив алкоголю, а в барах замовляв виключно сік – учасники навчань з Америки так його й прозвали – "Джус", що перекладається з англійської як сік. Про цей випадок він розповів в етері телеканалу CNN, під час якого закликав підтримувати Україну.

"Нам потрібно поліпшити сили протиповітряної оборони. Це стосується як наземної оборони, так і повітряної. Нам потрібні установки на землі, а також сучасні винищувачі для переваги у небі. Аби ефективно долати повітряні загрози", – казав "Джус".

Андрій наполегливо закликав західні країни-партнерки передати Україні F-16, бо знав, якими дієвими вони стануть у боротьбі з росіянами. З початком широкомасштабного вторгнення захищав небо України. Брав участь у повітряній обороні столиці у складі підрозділу "Привиди Києва". У травні 2022-го Андрій Пільщиков указом президента був нагороджений орденом "За мужність" III ступеня. Пілот вільно володів англійською, тож, крім CNN, його заклики передати Україні F-16 чули в інтерв'ю The Washington Post, Fox News та BBC. Офіційної заяви про передачу винищувачів "Джус" дочекався, а от політати на цьому літаку в небі України йому так і не вдалося.

Увечері 25 серпня "Джус" і ще двоє пілотів ЗСУ загинули в авіакатастрофі на Житомирщині під час виконання бойового завдання. За сумним збігом обставин, пілот, який першим підняв іще 15-річного Андрія у небо, був і останнім, хто з ним говорив. За годину до останнього вильоту "Джуса".

"Ну це суто розмова професійна. Там спільні заходи ми просто планували і проводили. Я йому перетелефонував, він був спокійний, ну як завжди. От ми з ним поспілкувались, ще я включив був на гучномовець, там колеги мої були, ми конференцію таку зробили. Ну от порозмовляли і все", – розповів пілот "Сталкер".

Розслідування обставин тієї катастрофи триває. Справою опікується Держбюро розслідувань. Попрощалися з легендарним "Джусом" 29 серпня у столиці. Йому посмертно надали звання майора.

Юрій Пугач та Сергій Новіков, "5 канал"

Нагадаємо, 25 серпня 2023 року в небі Житомирської області сталася жахлива авіакатастрофа. Під час виконання бойового завдання у небі зіткнулись екіпажі двох навчально-бойових літаків L-39. Загинув відомий пілот 40-ї бригади тактичної авіації на позивний Juice, а також майори В'ячеслав Мінка і Сергій Проказін.

Дивіться також відео: Після авіатрощі, в якій загинуло три пілоти, особлива увага розслідувачів – на бортові самописці

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.