Мі-8

Європейські запчастини для гелікоптерів Мі-8 у росії: як ворогу вдалося обійти санкції ЄС

Допомагали у поставках Індія та Казахстан

росія змогла налагодити постачання запчастин для своїх гелікоптерів Мі-8 з Європи. Допомагали у поставках Індія та Казахстан.

Європейський Союз за час російсько-української війни затвердив 11 пакетів санкцій проти рф. Однак агресор досі вишукує лазівки, щоб доставляти потрібні товари.

Про це свідчить нове розслідування ініціативи Trap Aggressor, яке опублікувало видання The Kyiv Independent. Там зазначається, що росія змогла налагодити постачання силових установок чеського виробництва для гелікоптерів Мі-8. Обійти санкції кремлю допомагали Казахстан та Індія.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

"Керовані росією індійські компанії постачали і, ймовірно, досі постачають силові установки Мі-8 чеського виробництва для російського вертолітного заводу від початку повномасштабного вторгнення в Україну в обхід санкцій. Індійські та казахські компанії, які придбали чеські енергоблоки, мають давні відносини з російським військово-промисловим комплексом і, можливо, перепродали чеські запчастини до росії", – повідомили у The Kyiv Independent.

В Індії таким посередником є компанія Space Era, яка має тісні зв’язки з росією. У 2022-2023 роках вона поставила Казанському вертолітному заводу 20 силових установок виробництва чеської компанії PBS Velka Bites. Загальна сума становила 8,5 млн доларів. Про це йдеться в розслідуванні. Співпрацюють чехи з ще однією індійською компанією Deep Engineering, яка також пов'язана з росією.

"На запит представник PBS надав інформацію про продаж компанією 14 із 20 енергоблоків із серійними номерами, ідентичними номерам енергоблоків, які опинилися в росії. Виявилося, що PBS Velka Bites спочатку продавала ці агрегати клієнтам в Індії та Казахстані. Використовуючи дані Export Genius про чеський імпорт, Trap Aggressor відстежила постачання силових агрегатів PBS Velka Bites на Казахський авіаремонтний завод №405", –  йдеться у матеріалі розслідування.

Читайте також: США ввели санкції на тих, хто допомагав росії обходити обмеження цін на нафту

Також було зауважено, що чеська компанія розпочала внутрішнє розслідування, як запчастини для гелікоптера могли опинитися в росії.

"В цьому разі я б не Чехію звинувачував, у всякому разі, звичайно, слідство має дійти до того, хто саме дозволив витік технологій, хто саме сприяв і забезпечив, тому що росія отримала такий канал постачання товарів навіть не подвійного, а прямого призначення зараз для себе, але разом з тим – це росія шукала варіанти, щоб обійти світові санкції", – проінформував експерт з питань безпеки, військовослужбовець ЗСУ Іван Варченко.

У свою чергу експерт зовнішньої політики Олександр Краєв зауважує, що Європейському Союзу слід спрямовувати свої зусилля на те, щоб жорсткіше контролювати санкції

"Потрібно взяти приклад з американців, тому що американці, коли ввели останній пакет санкцій, вони після цього почали працювати над закриттям дірок, над так званими вторинними санкціями і, відповідно, вони почали працювати в Африці, в центральній Азії, південно-східній Азії, відстежуючи російські фірми-прокладки", – розповів директор програми "Північна Америка" Олександр Краєв.

Тим часом ЄС готує новий, 12-й пакет санкцій.

Раніше видання Bloomberg із посиланням на внутрішні документи Євросоюзу повідомило, що до нього мають увійти запчастини для автомобілів, які росія використовує для виробництва зброї проти України. Також до списку заборонених товарів пропонують додати:

  • хімікати;
  • літієві батареї;
  • термостати;
  • двигуни;
  • серводвигуни для БпЛА.

Софія Норенко, "5 канал"

Як раніше повідомляв 5.ua, у ЄС представили пропозиції щодо 12 пакета санкцій проти рф. У виданні зазначили, що документ передбачає запровадження обмежень щодо понад 120 фізичних та юридичних осіб.

Дивіться також відео: ЄС ухвалив 11 пакет санкцій проти московії – що далі?

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.