Лонгріди

"вАГНЕРІВЕЦЬ" на Badoo: журналістка розговорила найманця ПВК у білорусі через сайт знайомств – що розповів

Між Польщею та білоруссю розгорається військовий скандал

Ситуація напружена – Польща очікує провокацій з боку "вагнерівців", які нині перебувають у білорусі. Прем'єр-міністр країни терміново зустрівся з президентом Литви. Варшава також збільшила кількість свого військового контингенту біля кордону. Пильно стежать за ситуацією також Литва та Латвія. Всі три країни навіть розглядають можливість закриття кордонів із білорусі. Тим часом, журналістка телеканалу "Настоящее время" розговорила найманця "вагнер". Про що він розповів і більше про загострення ситуації на кордоні білорусі з країнами ЄС – кореспондентка "5 каналу" Мирослава Танська-Вікулова продовжить.

"Брудний найманець", який воює з 2014-го. Так себе називає терорист Олександр – "вагнерівець", який нині перебуває у білорусі. Із ним вдалося поспілкуватися журналістці білоруської служби телеканалу "Настоящее время". Втім, не дуже моральним методом. Декілька днів розслідувачка намагалася познайомитися з кимось із "вагнерівців" на сайтах знайомств – від всесвітньо відомих до локальних. Врешті, клюнув один із бойовиків терористичної групи. Його дислокували з іншими найманцями у табір під Осиповичами.

Він розповів про плани, зарплати та про те, що їм пообіцяв місцевий диктатор Олександр Лукашенко. Наприклад, за бажанням дає громадянство, яке нібито може відкрити "вагнерівцям" дорогу до США. Щоправда, як саме, не уточнив, адже наразі Сполучені Штати практично не видають візи в білорусі. Але зазначив, що найманці можуть, цитую: "піти через Європу". Окупант також розповів, що зараз вони переганяють та реєструють автомобілі, які відібрали у цивільних в Україні.

Читайте також: росія планує руками "вагнерівців" втягнути білорусь у війну проти України – СБУ.

– Тут машины перегонять надо. Машины трофейные регистрировать.
– С Украины привезли?
– Да.
– Это гражданские?
– Ага.
– А это норм вообще, что они у вас?
– Они же наши.
– Ты же говоришь, что трофейные.
– Мы на войне у укров забрали. Они на них ездили, их теперь нет, они наши.
– Нет кого? Владельцев машин?
– Не вникай.

А на репліку журналістки, навіщо взагалі воювати, відповів, що це вигідно.

– Не понимаю, зачем вообще воевать.
– За деньги.
– Война – это бизнес таких масштабов, которых нам и не снилось.
– А то, что люди погибают? За что в таком случае?
– Расходник. И это не нам решать.

Тим часом, між Польщею та білоруссю розгорається військовий скандал. На початку місяця білоруські гелікоптери порушили повітряний простір Польщі. Це сталося поблизу Біловежі нібито під час так званих навчань. Інформацію підтвердило польське Міноборони. Вертольоти летіли на низьких висотах, тому їх було складно виявити радіолокаційними системами.

Дивіться також відео: рОСІЯ готує теракт у Білорусі з "вагнерівцями": СБУ має докази.

Телеграм-канал "Беларускі Гаюн" стверджував: гвинтокрили не були задіяні у військових навчаннях, а супроводжували борт самопроголошеного президента Лукашенка. Моніторингова група переконана: інцидент був випадковістю, а не провокацією. Адже сам Лукашенко в той час перебував за декілька кілометрів від кордону з Польщею. Офіційний Мінськ взагалі заперечує порушення. Але нині Варшава передала до МЗС білорусі підтвердження того, що білоруські військові гелікоптери справді порушили повітряний простір країни.

"Ці дані суперечать позиції білорусі, висловленій в офіційних заявах МЗС білорусі та Міністерства оборони. Закликаємо білоруську сторону невідкладно надати пояснення інциденту, виправити позицію з цього питання та припинити всі провокації уздовж польсько-білоруського кордону", – сказано в заява Міністерства закордонних справ Польщі.

Про інцидент одразу поінформували союзників НАТО. Втім, ті відмовилися обговорювати застосування п'ятої статті Альянсу. Кажуть, усі ризики насамперед має оцінити Польща. Що вона і зробила. Варшава вирішила збільшити кількість військ на сході країни і перекинула до кордону з білоруссю ударні гелікоптери. Вони базуються у двох місцях. Чергують у режимі повної бойової готовності.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

На тлі дій Білорусі, з острахом у майбутнє дивляться і країни Балтії. Можливі провокації Мінська обговорили Прем'єр-міністр Польщі разом із президентом Литви. Вони зустрілися поблизу Сувальського перешийку. Це територія, яка розділяє Польщу та Литву, а також відокремлює Калінінградську область росії і територію білорусі.

"росія та білорусь посилюють тиск на наші кордони, і ми повинні усвідомлювати, що цих провокацій більшатиме. Інтриги та підступи з боку путіна і лукашенка спрямовані на те, щоб дестабілізувати нас. Для того, щоб створити заворушення, хаос, невизначеність і водночас показати слабкість східного флангу НАТО всім нашим союзникам", – заявив прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький.

А до Сувальського перешийку декілька днів тому перемістилися понад 100 "вагнерівців". Причому, вони підійшли аж впритул до кордону Литви. Тож країна посилює охорону рубежів та разом із Польщею уважно стежить за ситуацією. Литва, Латвія та Польща розглядають також спільне закриття кордонів із білоруссю. А Вільнюс уже хоче закрити два пункти пропуску.

"Найближчим часом буде ухвалене рішення про закриття двох пунктів пропуску на кордоні. Якщо сьогодні в Польщі діє практично один блокпост, то у нас їх шість. Одним із превентивних заходів буде скорочення з шести контрольно-пропускних пунктів до чотирьох", – запевнив заступник міністра внутрішніх справ Литви Арнольд Абрамавічюс.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Тим часом, у Державній прикордонній охороні Латвії розповіли, що білоруські служби допомагають нелегальним мігрантам потрапити на латвійську територію. Крім того, надходять різні повідомлення і сигнали, які свідчать про те, що в Мінська є бажання до ескалації.

"білоруські служби не знижують своєї активності, навпаки – беруть участь у псуванні латвійської інфраструктури, щоб забезпечити нелегальний перехід мігрантів до Латвії", – наголосив начальник латвійської Державної прикордонної охорони Латвії Гунтіс Пуятс.

Підживлює конфлікт і диктатор Олександр Лукашенко. Минулого тижня заявив, що "вагнерівці" хочуть "поїхати на екскурсію в польський Жешув". Але пізніше змінив свою думку: мовляв просто пожартував.

Яку насправді роль "вагнерівці" відіграють у білорусі, західні аналітики прогнозують обережно. Припускають, що приватні найманці можуть приєднатися до регулярної білоруської армії. Але і не виключають провокацій "вагнерівців" на західні країні.

Мирослава Танська-Вікулова, "5 канал".