Допомога Україні

США не захищатимуть Україну, як Ізраїль: як пояснюють це в Білому домі та що загрожує в разі відсутності допомоги – сюжет

Понад 300 ракет і безпілотників навіть не увійшли до повітряного простору Ізраїлю

Захистіть Україну, як Ізраїль – закликав Володимир Зеленський західних партнерів після того, як американці, британці та французи втрутилися, щоб захистити Ізраїль від атаки Ірану. Президент зазначив, що після нападу Ірану увесь світ побачив, якою ефективною може бути єдність у захисті від терору, від якого Україна потерпає щодня. Водночас радник Білого дому з питань комунікацій у сфері національної безпеки Джон Кірбі заявив, що Сполучені штати не збиватимуть повітряні цілі над Україною, як над Ізраїлем, бо це різні конфлікти і загрози. Більше про це – у сюжеті журналістки "5 каналу" Марти Шикули.

Повітряних атак противника українські міста зазнають щодня, вже два роки. Майже кожна така атака закінчується трагедією. Російські ракети та дрони знищують, калічать і вбивають.

З повітряними атаками росіян Україна вимушена боротися сама, залишившись із мізерним запасом ракет. Брак боєприпасів для ППО призвів до повного знищення Трипільської ТЕС, розповів президент в інтерв’ю PBS, позаяк у цьому регіоні закінчились ракети для її захисту.

"Трипільська станція – від неї залежить світло в Київському регіоні. Летіло 11 ракет – перші 7 ми знищили. 4 знищили Трипілля. Чому? Тому що було ракет – 0. У нас закінчилися всі ракети, які захищали Трипілля. Знаєте, коли говорять союзники, що не можуть дати нам ту чи іншу зброю, буде сприйматися, що Україна затягнула НАТО в війну. Так я вам хочу поставити після вчорашньої атаки запитання. Ізраїль в НАТО чи ні? Ось вам і відповідь", – наголосив президент України Володимир Зеленський.

Атаку Ірану на Ізраїль одночасно відбивали декілька країн. Понад 300 ракет і безпілотників навіть не увійшли до повітряного простору Ізраїлю. Їх знищили ППО Ізраїлю та союзників. Свої військові літаки підняли США, Велика Британія, Франція та Йорданія.

"Зараз увесь світ побачив по діях союзників у небі Ізраїлю та сусідніх країн, якою справді ефективною може бути єдність у захисті від терору, якщо в основі єдності – достатня політична воля. Разом діяли Ізраїль, Америка, Британія, Франція та Йорданія. Разом вони не допустили, щоб терор узяв гору. І разом працюють – із багатьма іншими, – щоб не було й подальшої ескалації. Небо Європи могло б уже давно отримати саме такий захист, який потрібен, якби так само й Україна мала схожу повну підтримку партнерів у збитті дронів і ракет. Терор має програвати всюди й повністю, а не десь більше, а десь менше", – наголосив Володимир Зеленський.

Американське видання The Wall Street Journal пише, швидка реакція Вашингтону та союзників на удари по Ізраїлю викликає заздрість та іронію в Україні, яка щодня бореться з терористом і просить у світу допомоги. Військові експерти кажуть, це не заздрість, а відчуття зради, несправедливості та самотності.

"Коли приблатньонна коаліція бажаючих у складі трьох ядерних держав та Королівства Йорданія допомагає Ізраїлю, збиваючи ракети і дрони, але побоюючись якоїсь там росії, не хоче допомогти нам, тим самим – це і є зрадженість, самотність та несправедливість. Точно не заздрість. А щодо іронії – так. Чорна іронія є", – каже військовий експерт Назар Приходько.

Колишній посол США в Україні Джон Гербст вважає, що тільки американська боязнь пояснює, чому США не роблять цього для України. Політик каже, американські, англійські та французькі сили, які втрутилися в іранську атаку і лише перехоплювали ракети та безпілотники, уникали будь-якої взаємодії з іранськими силами, щоб не допустити прямого військового конфлікту.

"Що ж, це дуже гарне питання. На мою думку, ми зробили більше для допомоги українцям, ніж будь-яка інша країна. Ми підготували 60 000 українських військових, ми були першими, хто надав їм протитанкову зброю, далекобійну артилерію і танки. Складність того, що ви пропонуєте, полягає в уникненні ескалації. З огляду на ризик більшої війни у Європі – я думаю, що єдине, чого вам справді треба уникати – це прямого зіткнення військ НАТО з російськими військами. Це було б загрозою ескалації", – зазначив міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон.

"Така собі політика подвійних стандартів і політичне шапіто. Що Ізраїль, що Украіна мають статус стратегічних союзників США. Ні Ізраїль, ні Украіна не є членами НАТО. Тобто статтю 5 до нас застосувати не можна. Але тим не менше ми бачимо, яка була підтримка тих країн під час атаки Ірану. І бачимо, наскільки квола позиція наших європейських та американських партнерів. Ми тут навіть не говоримо, щоб військові їхні брали участь. Йдеться про поставки військово-технічних кейсів. Виходить так, що уряд Джо Байдена просто боїться заяв путіна і його оточення. Дуже дивна річ. Бо реагувати так на заяви терористів – це сприяти їм", – каже військовий експерт Владислав Селезньов.

Не втручатимуться у війну в Україні та не збиватимуть повітряні цілі, як це робили над Ізраїлем, і Сполучені Штати. Мовляв, це різні конфлікти і різні загрози.

"Президент США залишається непохитним у своїй позиції від початку боїв в Україні. Штати не планують брати участі в конфлікті, тобто брати на себе бойову роль, і ми цього не робитимемо. Ми надаємо Україні засоби, необхідні для захисту повітряного простору. Але, на жаль, зараз цього зробити не можемо, адже в нас немає комплексного міжнародного фінансування, якого Україна так гостро потребує", – пояснив координатор зі стратегічних комунікацій Ради нацбезпеки США Джон Кірбі.

Не лише захисту неба, а й військової допомоги нині потребує Україна, зокрема боєприпасів. І без підтримки США Київ втрачає шанси на перемогу, про це відкрито зізнається Володимир Зеленський. Бо тримати фронт із кожним днем стає дедалі важче.

Марта Шикула, "5 канал"

Читайте також сюжет: чому допомога Ізраїлю надається швидше, ніж Україні.

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.