зброя від США

Рішення, на яке так довго чекали: як Палата представників США затвердила безпекову допомогу Україні – сюжет

У ЗМІ кажуть, що перша зброя готова надійти до України за тиждень після прийняття законопроєкту

Краще пізно, ніж ніколи. Палата представників США затвердила безпекову допомогу союзникам. Україна, Ізраїль та Тайвань стали на крок ближче до очікуваного військового фінансування. Далі – справа за Сенатом та президентом США. Верхня палата збереться вже за кілька днів. Джо Байден - готовий підписати законопроєкти просто зараз. Як голосувала Палата представників, хто намагався саботувати процес та чому Майк Джонсон  не любить прапор України – у сюжеті журналіста "5 каналу" Антона Кучеренка.

Місяці очікувань та життя українців. Палата представників із запізненням, але схвалила проєкт безпекової допомоги Україні. Голос "За" віддали 311 конгресменів. "Проти" трохи більше сотні. Те, що здавалось недосяжним – затвердили менше, ніж за годину. Конгресмени на радощах дістали українські прапорці, однак довго жовто-блакитні не майоріли. Ейфорію зупинив спікер Палати представників Майк Джонсон. Наказав прибрати прапорці. Послався на парламентський регламент. Буцімто на іноземні стяги в Палаті – табу. А розгортати можна лише один – американський.

"Ми стали свідками, як у Палаті представників, було неспокійно. Просто хочу сказати те, що, на мою думку, розуміє і з чим погоджується більшість людей у США: ми повинні розгортати лише один прапор у Палаті, і я думаю, що ми знаємо, який це прапор", – заявив спікер Палати представників США Майк Джонсон.

Впертість чи педантичність? Прапорофобію спікера не зрозуміла авдиторія. Ба більше, в Палаті жовто-блакитний не вперше. Вочевидь з пам’яті Джонсона стерся грудень 2022 року. Тоді до Конгресу завітав Володимир Зеленський. За трибуною розгорнули величезний український прапор. А президент отримав ще й гарячий поцілунок від Ненсі Пелосі. Чи вписується це у регламент Конгресу? Відповідь від спікера ми так, напевно, і не отримаємо.

Але свою справу Джонсон зробив. Пакет крізь Палату протягнув, посаду поки що не втратив, а власного патрона Дональда Трампа не підвів. Голосування затягнув, як тільки міг. Перед журналістами Джонсон багато виправдовувався. Буцімто і пакет його не схожий на сенатський, і допомога Україні – в інтересах США. Але головній своїй ідеї він таки не зрадив.

"Я вже висловлювався дуже просто. І повторю ще раз. Це стара військова приказка, але ми радше надішлемо кулі, аніж наших хлопців, наші війська. І я думаю, що це важливий момент та можливість, щоб ухвалити таке рішення. Ми дозволили Палаті представників зробити це, і я очікую, що Сенат зробить те саме", – зазначив спікер Палати представників США Майк Джонсон.

Тепер естафета в руках Сенату. У верхній палаті пообіцяли не зволікати – затвердити допомогу якнайшвидше. Фактично сенатори отримали той самий законопроєкт, який ухвалили ще в лютому. Лідер більшості - демократ Чак Шумер – скасував канікули. Сенат продовжує роботу, а Джо Байден готує розписне чорнило.

"Далі цей законопроєкт направлять до Сенату, і він збереться у вівторок, щоб спробувати ухвалити його. І щойно він буде ухвалений, як очікується, президент Байден підпише його. Він вже сказав, що зробить це", – зазначив журналіст Associated Press Стівен Гроувз.

Однак навіть день голосування намагалися затьмарити. Спроб не полишали радикальні республіканці. Хотіли втопити законопроєкт у правках, щоби він за будь-яку ціну не дістався Палати. В останній момент намагалися навіть відправити на доопрацювання. Запустили процедурне голосування. Але всі зусилля були марними.

"Я думаю, що кожен американець у цій країні повинен бути розлючений. Хто буде голосувати за цих людей? Як можна голосувати за цих людей? Вони не служать нашій країні", – заявила республіканка від штату Джорджія Марджорі Тейлор Грін.

Тейлор Грін запропонувала повністю скасувати допомогу Україні. Її правка передбачувано провалилася. Після сорому в Капітолії на вулиці її тепло зустрів розлючений натовп. Грін влаштували дорогу ганьби.

Український законопроєкт майже цілком повторює пропозицію Сенату. На оборонні потреби закладено – 60,8 мільярдів доларів. З них майже 50 – це суто оборонні видатки. На рішення Палати представників відреагував президент України. Наголосив, що це не просто кошти на оборону. Це засоби, які врятують тисячі життів.

"Сьогодні ми отримали рішення, на яке так довго чекали, щодо американського пакету підтримки. За який ми так важко боролися. Дуже вагомий пакет, який відчують наші солдати на передовій, наші міста і села, які страждають від російського терору. Сьогодні Палата представників Сполучених Штатів проголосувала за нього. Дякую кожному, хто підтримав наш пакет: це рішення, яке захистить життя. Я хотів би особисто подякувати спікеру Майку Джонсону та всім американцям, які, як і ми в Україні, відчувають, що російське зло не повинно перемогти. Я сподіваюся, що пакет буде розглянутий у Сенаті США і переданий Президенту Байдену досить швидко", – відреагував президент України Володимир Зеленський.

Через Україну – всі інші пакети пройшли майже непоміченими. А їх було ще три: тайванський, ізраїльський, а також окремий про американську нацбезпеку. Він, зокрема, передбачає заборону мережі Тік-Ток, а також конфіскацію російських активів на користь України. Мовиться про майже 6 мільярдів доларів.

Кремль вив та бився у судомах. Втім, не менш гаряче було у Вашингтоні. Перед будівлею Капітолію зібрались чималі демонстрації. Одна – за долю Сектору Гази, інша ж – на підтримку України.

"Чим більше ми чекаємо, тим більше втрачаємо. І українська нація, українська армія не є безмежною. У нас не безмежна кількість людей, у нас не безмежні ресурси. Ми перебуваємо в історичному моменті, коли можемо зупинити зло, і ми повинні зробити це зараз", – розповів активіст з України Юрій Коваль.

В подальшому успіху законопроєкту – сумнівів майже немає. В Сенаті більшість у президентської партії. Але коли перша зброя зі США дістанеться до України? У "Вашингтон пост" певні: менше, як за тиждень. Що саме увійде до перших пакетів допомоги – невідомо. Потреби України за останній час лише загострились. Це артилерійські снаряди, засоби ППО та боєприпаси до них. Але для цього треба ще трохи почекати. Втім, перша політична перемога у 2024-му схоже вже в кишені України. 

Антон Кучеренко, "5 канал"

Нагадаємо, що директор ЦРУ заявив, що без допомоги США Україна програє війну вже цьогоріч.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.