Мая Санду

Результат визначить майбутнє: у Молдові готуються до другого президентських виборів – подробиці

Куди країна рухатиметься: вперед до ЄС чи назад до Росії – те, що обирає Молдова 3 листопада

День тиші у Молдові. Там готуються до другого туру президентських виборів. Результат визначить майбутнє країни. Зокрема і перспективу стати членом Євросоюзу. Кандидатів двоє. Це проєвропейська чинна президентка Майя Санду і колишній генпрокурор, висуванець проросійської партії Олександр Стояногло. Хоча у першому турі розрив між голосами становив майже 20 відсотків, тепер шанси на перемогу є в обох. Розлогіше – далі у сюжеті.

Що буде у Молдові після виборів – ще до початку голосування міркують місцеві фермери. Валеріу Істраті – співвласник заповідника для коней, врятованих від бійні. Він хвилюється за майбутнє свого бізнесу, яке напряму залежить від майбутнього Молдови. А який шлях вона обере, визначить другий тур президентських виборів. Валеріу вважає, що люди, які голосують за проєвропейські сили, мають більше спілкуватися із тими, хто має протилежну думку.

"Саме через нещастя тих небагатьох, які не були поінформовані, сталася така велика перевага голосів партії та сили, яка, очевидно, є корумпованою і виступає проти будь–якої стабільності та світлого майбутнього. Це стало можливим також через певну недалекоглядність багатьох освічених і прогресивних людей, які не хочуть говорити з тими, хто відрізняється від них. Із так званими "неосвіченими", "бідними" чи "нещасними", – каже співвласник заповідника для коней Валеріу Істраті.

Куди країна рухатиметься: вперед до ЄС чи назад до Росії – те, що обирає Молдова 3 листопада. Принаймні так оцінюють перегони більшість експертів. У другий тур виборів пройшла проєвропейська кандидатка і чинна президентка Мая Санду. Вона послідовно підтримує Україну у боротьбі з Росією і обіцяє якнайшвидше привестИ Молдову до Євросоюзу.

Засуджує російську агресію і її суперник Олександр Стояногло. Він колишній генпрокурор, без досвіду в політиці. Обіцяє виступити з мирними ініціативами щодо України. Але є висуванцем від проросійської "Партії соціалістів". Останні соцопитування перед виборами свідчать – він має шанс перемогти. Частина виборців у Молдові – зневірена в усіх кандидатах.

"Можливо, у нас є шанс позбутися поганих політиків, вони всі злодії. Це дуже складна ситуація, вони все купують, в Молдові все продано. Не має значення, як люди проголосують, – все залежить від кількості грОшей, які заплатять тим, хто продав свій голос", – вважає пенсіонер Тудор Бежан.

За даними молдовської влади, Росія вклала мільйони доларів у фальсифікацію виборців у Молдові. Проросійський олігарх Ілан Шор, що живе у Росії, – створив цілу мережу підкупу виборців, яким платить гроші за голосування. Про це дізналися молдовські журналісти, які провели розслідування.

Мета Шора – змінити проєвропейський курс Молдови. Зробити це зараз буде складніше. Адже євроінтеграцію внесуть розділом в конституцію за результатами референдуму. Його проводили одночасно з першим туром виборів. І попри всі спроби зірвати голосування, із перевагою в менше ніж відсоток – більшість молдован сказала "так" об'єднаній Європі".

"Конституційний суд ухвалив рішення: Ми підтверджуємо результати Республіканського конституційного референдуму від 20 жовтня 2024 року", – переконаний голова Конституційного суду Молдови Домініка Маноле.

Щоб запобігти підкупу і шахрайству у другому турі виборів – поліція Молдови вже провела низку обшуків і затримань. До схем підкупу були причетні понад пів тисячі осіб, а сліди вели до Росії.

Нонна Стефанова, "5 канал"

Читайте також: вибори і референдум у Молдові: Санду лідирує, вступ до ЄС під питанням.

Читайте також: кремль сподівається використати "придністров'я" і Гагаузію, щоб дестабілізувати ситуацію в Молдові – ISW

Дивіться відео:

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.