Володимир Зеленський

План миру Зеленського: чому його тримають у таємниці та про що може йтися в ньому

Експерти вважають, що наразі не йдеться про якийсь фінальний можливий варіант врегулювання конфлікту

Заморозки війни не буде, і здавання суверенних територій України – тим паче. Днями в Офісі президента розповіли, що називати конкретні пункти Плану миру, які президент представить на Генасамблеї ООН у США, зарано. Однак натякнули – у документі може йтися про позиції України в Курській області. Чому так званий План миру на Банковій тримають у таємниці – думки експертів і політиків збирала журналістка "5 каналу" Ганна Рибалка. 

План миру чи перемоги? Що повезе Володимир Зеленський на засідання Генасамблеї ООН? Саме там уже наступної середи запланований виступ українського президента. Перед тим, у вівторок, на засідання приїде і президент США Джо Байден. 

"Цього місяця запланована наша зустріч з президентом Байденом. Я представлю йому план перемоги, систему взаємопов'язаних рішень, завдяки яким Україна отримає достатню силу. Достатню, щоб поставити цю війну на курс до миру", – заявив президент України Володимир Зеленський.

Окрім Байдена, у Штатах Зеленський зустрінеться і з віцепрезиденткою та кандидаткою на посаду президента від демократів Камалою Гарріс та кандидатом від республіканців – Дональдом Трампом. Сполучені Штати вже ознайомилися із планом завершення війни, який передав український президент. Назвали його робочим.

"Ми бачили мирний план президента Зеленського. Ми вважаємо, що він викладає стратегію та план, які можуть працювати. І нам потрібно побачити, як ми можемо сприяти цьому, спілкуючись з усіма главами держав, які будуть тут, у Нью-Йорку. Отже, ми сподіваємось досягти певного прогресу", – зазначила постійна представниця США при Організації Об'єднаних Націй Лінда Томас-Ґрінфілд.

Однак так званий План миру не бачили ті, хто щодня протистоїть ворогу – самі українці. На Банковій воліють не називати конкретні пункти плану до того, як президент озвучить їх у США. Однак радник керівника Офісу президента днями озвучив основні ймовірні тези цього документа – військовий пакет озброєння, який враховуватиме потреби операції на Курщині. Україна самостійно обирає, у складі яких альянсів бути. Нарощування інвестицій у воєнне виробництво та аудит санкцій щодо країни-терористки. А ще – дипломатичний тиск на росію. А от про заморозку війни, запевняють у Зеленського, не йдеться. 

"Про це президент неодноразово говорив, це чітко домінуюча позиція: жодного заморожування конфлікту, тому що воно не приведе до фіналу війни як такої, а призведе лише до отримання росією можливості накопичити додаткові ресурси і продовжити вже третім етапом масові вбивства цивільного населення в Україні. Тому, звичайно ж, немає жодних концепцій поступки територіями, немає жодних концепцій заморозки конфлікту", – заявив радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

Цього тижня, під час Ялтинської європейської стратегії, Володимир Зеленський повідомив – мирний план України вже на столі президента США, і нібито він Байдена влаштовує. Ймовірно, цей план стане публічним під час засідання Генасамблеї ООН. У президентській фракції пояснюють причину тиші.

"Вважаю, що його рано зараз комунікувати. Тому що це прерогатива президента", – заявила народна депутатка, "слуга народу" Мар'яна Безугла.

"Володимир Зеленський з усякими Безуглими з закордонними партнерами його комунікують. Але забув скомунікувати з народними депутатами, які теж займаються порламентською дипломатією. І головне – забув скомунікувати цей план з громадянами України. А згадуючи його шашличні плани чи розмінування Чонгару, чесно кажучи, тривожне відчуття", – зазначила народна депутатка від "Європейської Солідарності" Софія Федина.

"План формується в інтересах українців. Ми достеменно не можемо розуміти причини такого рішення Офісу президента і загалом української влади. Мені здається, можливо, це побоювання, що план як такий помре ще до того, як буде представлений на міжнародному рівні, в дискусіях політичних", – пояснює фахівчиня з міжнародних відносин, експертка Ради економічної безпеки України Олена Юрченко.

Дипломат і ексзаступник голови Адміністрації президента Костянтин Єлісєєв вважає – суспільство має назвати свої червоні лінії, які сценарій мирного плану не перетне. 

"З яких питань не повинно бути жодних компромісів? Щодо, наприклад, нашої незалежності, суверенітету і національної ідентичності. Жодних компромісів у питаннях територіальних поступок. Не може бути жодного компромісу щодо ЄС і НАТО", – наголосив дипломат, заступник голови Адміністрації президента України (2015-2019) Костянтин Єлісєєв.

Експерти вважають – яким би не був План миру, що його повезе президент до США, нині не йдеться про якийсь фінальний можливий варіант врегулювання конфлікту. Це одна з багатьох стадій переговорного процесу. Головне – щоб за політичними розмовами про мир не загубилося слово – перемога. 

Ганна Рибалка, "5 канал"

Читайте також: Україна представить План перемоги над росією Байдену та кандидатам на виборах у США.

Дивіться також відео за темою:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.