Німеччина закриває кордони і встановлює КПП із перевіркою
Поліція на кордонах із Німеччиною поновлює перевірки для тих, хто в'їжджає до країни. А вже від завтра, 16 вересня, документи доведеться показувати всім. Берлін запроваджує нові правила перетину своїх сухопутних коридорів. Таке рішення ухвалили через посилення контролю за мігрантами та попередження ймовірних терактів. Рішення спричинило критику не лише суспільства, а й партнерів. Як реагують сусідні країни та які наслідки матиме це для Шенгенської зони, дивіться далі у сюжеті "5 каналу".
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Контрольно-пропускний пункт у Кіферсфельдені з'явився декілька днів тому. Він на кордоні Німеччини та Австрії. Поліція вибірково перевіряє документи. Вперше за багато років усередині Шенгенської зони поновлюються кордони. Причина рішучого кроку з боку Берліна – контроль нелегальної міграції та захист внутрішньої безпеки. Керівництво Німеччини занепокоєне загрозами ісламістського тероризму та збільшенням рівня злочинності на своїх території.
"Ми хочемо зменшити нелегальну міграцію. Зараз вживаються кроки, які виходять за рамки попередніх комплексних заходів. Поки ми не досягнемо надійного захисту зовнішніх кордонів ЄС за допомогою нової "Спільноєвропейської системи надання притулку", нам потрібно посилити контроль на наших національних кордонах. Ці засоби контролю також забезпечать ефективну депортацію", – заявила очільниця МВС Ненсі Фезер.
Рішення не було спонтанним, міграційні дебати тривали давно. Перші обмеження запроваджені ще в жовтні минулого року. Відтоді в країну не пустили близько 30 тисяч людей. Однак опозиція вимагала більш рішучих кроків. Їх спонукав теракт неподалік Дюссельдорфа в серпні. Внаслідок ножового нападу загинуло троє громадян та більше десятка були поранені. Лідер німецької опозиції "Християнсько-демократичного союзу" вимагав негайно заборонити в'їзд людям із Сирії та Афганістану. Тоді німецький уряд пішов на компроміс, посилив закон про зброю та депортацію.
Про обмеження вже повідомили Єврокомісію. Нині нові перевірки запровадили на кордоні з Польщею, Австрією, Чехією та Швейцарією. Наступний етап – Люксембург, Франція, Бельгія, Нідерланди і Данія. Сусідні країни по-різному відреагували на таку новину. Австрія, посилаючись на європейське законодавство, заявила, що приймати біженців, яких Німеччина розвертає на кордоні, не буде. Своє обурення виказала і Польща. Прем'єр-міністр Дональд Туск заявив, що такі дії є неприйнятними та суперечать правилам Шенгенської зони. Польща рішуче засудила такі дії.
Читайте також: У Франції оголосили найвищий рівень терористичної небезпеки.
"Такі дії є неприйнятним із польської точки зору. Зрештою, я не сумніваюся, що саме внутрішня політична ситуація в Німеччині зумовлює ці кроки, а не наша політика щодо нелегальної імміграції на кордонах Польщі. Сьогодні нам потрібна цілковита підтримка Німеччини та всього Європейського Союзу в допомозі в організації, фінансуванні та озброєнні нашого східного кордону, в тому числі в контексті нелегальної міграції", – сказав Туск.
Опозиція вимагає жорстокішого контролю за мігрантами. Влада шукає компроміс, щоб не сваритися з рештою Європейського союзу. Врешті-решт опозиція вийшла з переговорів, оскільки дійти до спільного рішення так і не вдалося.
"Ми завжди чітко давали зрозуміти: хочемо гуманності та порядку. Без порядку ми ставимо під загрозу людство, а саме право на притулок. Ми повинні не опинитися в дискусії, де ми змішуємо ісламістів, убивць та сім’ї, які втекли від ісламізму. Якщо ми більше не можемо розрізняти їх, то це не має нічого спільного із захистом ліберальної демократії", – зазначила міністерка закордонниз справ Німеччини Анналена Бербок.
Дії Берліну сколихнули і правозахисні організації. На їхню думку, це порушення прав людини. А європейські країни часто не можуть дійти згоди у важливих питаннях і ухвалюють рішення одноосібно.
"Ми глибоко стурбовані розвитком подій, адже бачимо, що більше не можемо вплинути на дебати щодо іммігрантів. Прописані в конституції принципи прав людини не виконуються. З нашої точки зору Праві Популісти намагаються розколоти суспільство та поставити під сумнів основи громадянського суспільства: верховенство права, демократію та права людини. Ми вважаємо, що закон про притулок є першою мішенню. Схожа ситуація в інших країнах, наприклад, в Угорщині, де була масова агітація проти тих, хто шукає захисту. Ми боїмося, що Німеччина може опинитися в такій ролі", – зауважила офіцер з політики та адвокації Джудіт Вібке.
Дії Німеччини можуть ускладнити в'їзд і сусідам. Можливо, нові правила створять затори на пунктах пропуску. Нині обстановка спокійна – перевіряють лише деякі машини. Але з 16 вересня ситуація може кардинально змінитися. Перевірки посиляться.
Ярослава Годзиневська, "5 канал".
Дивіться також: