Протести фермерів

Масові протести фермерів по всій Європі: чого вимагають – відео

Одні з наймасштабніших протестів – у Франції

Від початку року по всій Європі тривають масштабні протести фермерів. Однак тепер вони не лише підпалюють сіно та шини на мітингах, а й блокують в'їзди до міст та кордони з іншими країнами. В чому причина гніву мітингувальників та як реагують на протести лідери держав Євросоюзу, дивіться у матеріалі журналістки "5 каналу" Дар'ї Ремез.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Масові протести фермерів по всій Європі. Вони обурені зеленим курсом ЄС, відповідно до якого, аграрії повинні зменшити використання добрив і пестицидів, обмежити викиди азоту та експлуатацію землі. Фермери проти цього.

Ще одна проблема – дешева імпортна продукція. Це привело до різкого зниження цін та високої конкуренції. Натомість витрати на добрива та енергоносії значно зросли.

"Ми прийшли сюди, щоб заявити про себе. Самі лише наші дії показують, наскільки гостро стоїть це питання, і ми віримо, тут перед парламентом, що уряд спроможний зрозуміти, в чому саме полягає проблема. Ми просимо негайно звільнити сільськогосподарське паливо від державного мита", – сказав фермер Нікос Павлопулос.

Одні з наймасштабніших протестів – у Франції. Мітингувальники декілька днів блокували дороги навколо Парижа тракторами, підпалювали солому та шини і розкидали гній. До французьких фермерів долучилися протестувальники з інших країн.

"Я боюся за своє майбутнє. Зараз я молодий, але думаю, що років за 10 половина фермерів будуть на пенсії. Чи матиму я сили за 10 років продовжувати працювати, годувати людей? І чи буде все так, як сьогодні? Ми поїдемо до Парижа, покажемо нашу лють. Покажемо, що треба діяти, щось робити. Нині наша професія ледве животіє", – зауважив фермер Маттео Легранд.

Із таких самих причин мітингували і в Бельгії, Греції та Італії. 26 лютого відбулася демонстрація у столиці Іспанії. Тут фермери вимагали збільшити державну допомогу та посилити контроль над продукцією тих країн, що не входять до складу Євросоюзу.

"Якщо вони можуть викинути продукт, я теж можу. Ми прагнемо конкурувати на рівних умовах. Ми маємо ставитися до всього однаково, щоб усі товари, які надходять на ринок, були рівноцінними", – зазначив фермер Хуан Карлос.

Читайте також: Проти "зеленої" Європи та українських товарів: у центрі Варшави багатотисячні протести фермерів – трансляція.

"Ці правила, які встановлює Єврокомісія, заважають нам. Виростити кілограм помідорів коштує мені 60 центів, коли їх привозять із Марокко за 10 центів. Найняти робітника у Марокко коштує 3 євро, а тут – 80 євро на день. Як ми будемо з цим боротися? Це неможливо. Споживач іде за покупками й бачить наші помідори за півтора євро за кілограм і марокканські помідори за дев'яносто дев'ять центів у будь-якому продуктовому магазині в Мадриді", – розповів фермер Хуан Педро Лагуна.

Щоб вирішити проблему, міністри сільського господарства зібралися в Брюсселі. Тим часом, фермери з кількох країн заблокували вулицю коло штаб-квартири Єврокомісії. Для цього привезли 900 тракторів. Під час акції підпалили автомобільні покришки, а також кидали в поліцію яйця і пляшки. Поліція у відповідь застосувала сльозогінний газ.

Найактивніше йдуть на компроміс з аграріями у Франції. Новообраний прем'єр-міністр Габріель Атталь скасував збільшення мита для дизельного пального, яке використовує сільськогосподарська техніка. А також пообіцяв, що уряд підготує новий закон про захист фермерів до літа.

"Самі фермери висловили нам свою довіру. Тож протягом трьох тижнів ми з моїм урядом не припиняли діяти, щоб виправдати цю довіру, з одним гаслом: ми не підведемо і не зрадимо їх. Я чудово усвідомлюю той факт, що наші фермери чекають, щоб побачити це", – заявив прем'єр-міністр Франції Габріель Атталь.

Не вщухають і мітинги на українсько-польському кордоні. Вони тривають із осені минулого року. Поляки нарікають на імпорт збіжжя з України, однак доказів не наводять. Із вагонів, що стоять на кордоні, протестувальники просто на дорогу висипають кукурудзу та пшеницю. Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск через це хоче повністю закрити кордон в обидва боки на деякий час. Але додав, що Польща може накласти ембарго і на продукцію з росії та білорусі. Адже вона теж неабияк "спотворює ринок". Зараз саме російське зерно переважає у польському імпорті. Торік до Польщі завезли 12 мільйонів тонн російського зерна, а українського – 4,3 мільйони тонн.

"Я хочу, щоб усі розуміли, що проблема надлишків продовольства і зерна в Польщі та Європі – це проблема нерівної конкуренції. Питання не лише в імпорті зерна і продовольства з України. Мало хто усвідомлює, що наш ринок в Європі та Польщі дестабілізується через продукцію, що надходить із росії та білорусі. Тож ми маємо вжити всіх можливих заходів, щоб зупинити це", – наголосив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.

Аграрні міністри тим часом закликали лідерів ЄС збільшити фінансування для фермерів. Однак у Єврокомісії це питання поки що не розглядають. Та аграрії не планують зупинятися – принаймні, поки не виконають усі їхні вимоги.

Дар'я Ремез, "5 канал".

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.