Дональд Трамп

Команда Трампа: кого може обрати новий президент США на ключові посади та якою буде її позиція щодо України

Адміністрація Трампа лише почала відбір, а вже отримала перші кадрові відмови

Хто опиниться поруч із Трампом? Інавгурація президента США лише в січні, але відбір на ключові посади в уряді вже триває. Найважливіших для інтересів України – лише три. Списки фаворитів невеликі. Однак і там є серед кого обрати, а також ті, кого краще уникнути. На столі Трампа – імена як його відомих соратників, так і деяких непублічних осіб. То хто ж має найкращі шанси та найвигіднішу позицію щодо України – розбирався журналіст "5 каналу" Антон Кучеренко.

Ілон Маск очолює Пентагон, Кеннеді-молодший обіймає посаду держсекретаря, а Вівек Рамасвамі – радника Білого дому з нацбезпеки. Ймовірно, це найгірший склад адміністрації Трампа, який лише можна уявити. Для лобістів українських інтересів за океаном та в Києві – взагалі на кшталт катастрофи. Експерти натомість радять видихнути з полегшенням. Такої адміністрації Трамп навколо себе не збере.

"Не думаю, що Ілон Маск та Кеннеді матимуть посади в уряді. Вони обидва, ймовірно, жадатимуть титулу, який вважають корисним, але я думаю, що вони будуть радше зовнішніми радниками, які намагатимуться роздути свій вплив. Але знову ж таки, політика відрізняється від того, що було раніше, так само, як і управління. Тому іноді зовнішній голос, сильний, гучний і наполегливий, може впливати всередині уряду, чого не було в минулому", – заявив ветеран-аналітик Кевін Келлемс, який працював в адміністрації президента Буша в Білому домі та Пентагоні.

Для України ключових посад в адміністрації президента США лише три: міністр оборони, державний секретар та радник з нацбезпеки. Саме вони впливають на внутрішні та зовнішні питання міжнародної політики Вашингтону.

"В орбіті Трампа справді є низка дуже досвідчених фахівців із питань зовнішньої політики та національної безпеки, а також деякі нові зірки. Майк Волтц як потенційний міністр оборони, конгресмен, був би чудовим вибором. У вас також є такі люди, як Майк Помпео. Обидва, ймовірно, пройдуть затвердження Сенатом. Вони, на мою думку, цінують роль НАТО і лідерську роль США у світі", – пояснив ветеран-аналітик Кевін Келлемс, який працював в адміністрації президента Буша в Білому домі та Пентагоні.

Майк Помпео вже точно за бортом. Дональд Трамп пообіцяв, що в новій адміністрації колишньому держсекретарю місця не знайдеться. Майк Волтц натомість – один із головних кандидатів на посаду голови Пентагону. В минулій адміністрації Трампа він не працював, але підтримує з обраним президентом дружні відносини. Волтц – ветеран армії США, служив у Силах спецоперацій. Особливу нетерпимість має до китайської Компартії. Подальшу допомогу Україні Волтц підтримує, але робить це обачно. Вимагає суворішого контролю над витратами.

"Я працював по всьому світу: в Африці, на Близькому Сході і в Південній Америці. Це ті країни, де використовують судову систему проти своїх політичних опонентів. Мадуро використав судову систему Венесуели проти опозиції. Кожен прем'єр-міністр Пакистану знає, якщо він програє на виборах, то потрапить до в'язниці. Ми хочемо, щоб Америка стала такою? Це те, чим ми стаємо", – заявив представник республіканців від штату Флорида Майк Волтц у травні 2024-го.

Посада державного секретаря – найбільш публічна серед усіх згаданих. За статусом та повноваженнями є аналогом міністра закордонних справ. Разом із радником у питаннях нацбезпеки він задає тон зовнішній політиці США. Хто робитиме це в новій адміністрації – називають кілька імен. Одне з них – Роберт О'Браєн. Для обраного президента – людина непересічна. Під час першого приходу до влади О'Браєн був радником Трампа з нацбезпеки. Перестрибнув на крісло з посади спецпредставника у питаннях заручників.

Уже в опозиції О'Браєн критикував демократів за недостатню допомогу України. Не раз переконував, що Трамп не полишить Україну напризволяще. Буцімто продовжить постачання зброї за умови завершення війни переговорами. Конкуренцію ж йому складе Річард Гренелл – одна з найбільш довірених осіб Трампа. 2018-го президент призначив його послом до Німеччини, де Гренелл запам'ятався зухвалим стилем роботи. За час в опозиції чиновник встиг описати ідеального, на його думку, держсекретаря США. Вважає, що людина на цій посаді має бути "суворим сучим сином".

"Є й інші люди в його оточенні, такі, як Річард Гренелл і Кіт Келлог, з іншими поглядами. Тож хто і на якій посаді опиниться, насправді має значення. Як і взаємодія одного з одним. Кооперація між міністром оборони, державним секретарем, радником із національної безпеки та віцепрезидентом критично важлива. Іноді наруга приносить користь, іноді шкодить", – заявив ветеран-аналітик Кевін Келлемс, який працював в адміністрації президента Буша в Білому домі та Пентагоні.

Фаворитом перегонів на місце радника з нацбезпеки називають Кіта Келлога – ветерана В'єтнаму та одного з найвідданіших соратників Трампа. Келлог захищав патрона під час минулих виборів президента. Нині ж очолює протрампівський мозковий центр. Відомий суворим підходом до НАТО та стелі оборонних витрат у 2% від ВВП. У питаннях України – долучився до одного з так званих мирних планів, а саме – у двосторонньому тиску. Відмова України від мирних перемовин із росією позбавить Київ зброї зі США. Якщо ж процес саботуватиме кремль – Україна отримає ще більше зброї.

"Зіштовхування людей на ключових керівних посадах – це природа звіра. І навіть Авраам Лінкольн відомий тим, що мав у своєму кабінеті дуже конкурентний ворогуючий набір персонажів. Я думаю, що, можливо, за Дональда Трампа це перейде на новий рівень. Наступні кілька днів і тижнів будуть дуже цікавими і результативними. Деякі з цих кадрових рішень і в політиці, наприклад, чи віримо ми в захист Європи від путіна, чи віримо ми, що тарифи не створять поганий інфляційний тиск. Це важливі рішення, але ми сподіваємося на краще", – переконаний ветеран-аналітик Кевін Келлемс, який працював в адміністрації президента Буша в Білому домі та Пентагоні.

Не така зваблива, як здається. Адміністрація Трампа лише почала відбір, а вже отримала перші кадрові відмови. На місце глави Пентагону пророчили Тома Коттона – чинного сенатора-республіканця від штату Арканзас. Раніше – учасника кампаній в Афганістані та Іраку. Але конгресмен поставив амбіції у парламенті вище і відмовив. 

Антон Кучеренко, "5 канал"

Нагадаємо, Гейлі та Помпео, які підтримують Україну, не увійдуть у нову адміністрацію президента Трампа.

Дивіться також відео за темою:

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.