Лонгріди

Глобальний саміт миру у Швейцарії: чи наблизилася Україна до миру – сюжет

На саміті росії не було, проте вплинути на низку країн вона все ж змогла

Два дні Глобального саміту миру у Швейцарії завершилися для України підтримкою абсолютної більшості присутніх країн, які підписали спільне комюніке. Щоправда, вже сьогодні стало відомо, що двоє учасників саміту, Ірак та Йорданія, відкликали свої підписи. У спільній заяві є три пункти: продовольча та радіаційна безпека, а ще – повернення полонених та викрадених росією дітей. Пункту про заклик вивести рф свої війська там немає. Принаймні поки що. Бо тільки-но завершився перший Саміт миру, Україна готується вже до наступного. Наскільки результативним був цей майданчик для перемов, дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Лідії Середюк.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Місце зустрічі – Швейцарія: 92 країни та 8 міжнародних організацій, об'єднані довкола війни в Україні. Чи зумів Глобальний саміт миру наблизити Україну до миру?

"Він успішний, а чи буде він той, який закінчить завтра війну, то зрозуміло – ні. Це всі усвідомлювали. Це перший крок. Його по-різному міряли, але все одно – це крок до встановлення справедливого миру або примушення путіна, як говорилося на полях цього саміту, все-таки, до встановлення миру", – сказав політолог-міжнародник Олег Лісний.

Бо поняття "мир" у російського диктатора традиційно інше, перекручене на користь лише кремлю. Свою позицію висловив у переддень Глобального саміту миру. Зажадав, щоб Україна вивела війська зі своїх же територій, окупованих російськими загарбниками. Ці ультиматуми були спробою зірвати захід і на українському Саміті миру не обговорювалися, розповів Дмитро Кулеба – міністр закордонних справ України. Хоча зазначив: таки настане час, коли доведеться розмовляти з росією про завершення війни.

"Але наша позиція дуже чітка: ми не дозволимо росії говорити мовою ультиматумів, як вона говорить зараз. Останній ультиматум ніякого апетиту на саміті не викликав, тому що всі розуміють, що це було створено лише з однією метою – створити собі піар-хвилю напередодні саміту. Використали політичну ядерну зброю в особі путіна, щоб намагатися збити наш саміт. Йому це не вдалося, тому серйозного ставлення до його пропозицій немає", – запевнив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

На саміті росії не було. Проте вплинути на низку країн вона все ж змогла. Не всі запрошені держави долучилися до заходу на підтримку миру в Україні, а низка присутніх відмовилися підписувати спільне комюніке.

"Багато очільників країн Європи виказували свою позицію вголос про те, що без росії розв'язання війни неможливе. В будь-якому разі доведеться їх запрошувати на переговори. І саме це, як на мене, стало причиною того, що не всі країни долучилися до саміту і підсумкова декларація багатьох не влаштувала. Я не виключаю, що будуть ті, які доєднаються, і ті, які відкличуть свої підписи", – пояснив керівник Центру громадської аналітики "Вежа" і голова БФ "Нова дорога" Валерій Клочок.

Приїхали на саміт, але не ставили своїх підписів під спільною заявою. Серед таких – Вірменія, Індія, Мексика, Індонезія, Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати, Таїланд та Південно-Африканська Республіка.

"Потрібно буде більше працювати з країнами, які утрималися підписувати фінальне комюніке, яке було запропоноване країнами-учасниками. І найбільш вірогідний варіант, що трійка, тобто країни "Великої двадцятки" – це Індія, яка головувала минулого року. Наступного року – Південноафриканська Республіка, вона не проголосувала і не підтримала це комюніке. Потрібно буде звертати увагу саме на співпрацю з цими країнами найближчим часом, тому що вони прийматимуть рішення в G20", – наголосив президент Першого міжнародного фонду розвитку України Микола Волківський.

Читайте також: У МЗС Індії пояснили відмову підписувати спільне комюніке на мирному саміті у Швейцарії.

З 10 пунктів формули миру, запропонованої раніше Володимиром Зеленським, на саміті розглядали лише три. А саме: ядерні об'єкти в Україні мають працювати у безпечних умовах та під цілковитим контролем Києва. Мова, зокрема, про окуповану Запорізьку АЕС. Україна також повинна мати доступ до морських портів у Чорному та Азовському морях та здійснювати вільне торговельне судноплавство. Третій пункт – про повернення полонених та викрадених росією дітей. Ці умови лягли в основу спільного комюніке, яке підписали після саміту. Свою підтримку надали 80 країн-учасниць.

"Підсумкова декларація містила лише частину пунктів формули Зеленського, яка є загалом вичерпна. І це мені особисто вказує на те, що країни поки що неготові говорити відверто про різні способи примусу путіна до миру, передачі Україні достатньої кількості зброї для того, щоб ми вибивали росію із нашої території. Про це взагалі мова не йшла на цьому заході. Але засвідчення такої коаліції в широкому форматі – то це хороша історія. І ще плюсів я додав би, що низка країн з півдня долучилися до роботи", – розповів експерт Валерій Клочок.

Хоча, є інформація, що вже після підписання спільної заяви Ірак і Йорданія відкликали свої підписи. Українські дипломати з'ясовують причини. Свою думку ще можна змінити, адже комюніке залишили відкритим для підпису.

"Проведення Саміту миру, хай його рішення немає жодного конкретного значення для термінів і форми закінчення війни в Україні, мають величезне значення для нашої держави саме з точки зору демонстрації і підтримки української державності як такої. І саме тому, що ця підтримка продемонстрована такою кількістю держав, російська федерація разом із Китайською республікою докладали зусиль, щоб зірвати Саміт миру або ж зменшити рівень представництва на цій зустрічі", – зауважив журналіст Віталій Портников.

Не було на цьому саміті Китаю, який торік у лютому пропонував власний мирний план для України: припинити воєнні дії та сісти за стіл переговорів. А вже тепер на саміт у Швейцарії відмовилися приїжджати, якщо там не буде росії. Відсутність такого великого геополітичного гравця, як Китай, – не на користь Україні. Однак варто і надалі переконувати цю країну змінити свою позицію та почати підтримувати нашу державу.

"Ті країни, які не з'явилися на Саміті миру, на які ми розраховували, які почали будувати альтернативні майданчики, а з ними і бачення щодо того, як зробити мир несправедливим, не в інтересах України і, фактично, штовхати Україну до капітуляції. Я більше схиляюся, що наші зусилля, в тому числі дипломатичні, – треба спрямовувати на формування, укріплення коаліції рішучих", – зазначила громадська діячка, голова правління мережі "АНТС" і голова комітету ВР у закордонних справах VIII скликання Ганна Гопко.

На Глобальному саміті виступив Вселенський Патріарх Варфоломій. Заявив про обов'язок захищати та підтримувати мир. У ролі спостерігача був присутній представник Ватикану, державний секретар Святого престолу кардинал П'єтро Паролін. А от Папа Римський Франциск провів перемови з Володимиром Зеленський на зустрічі G7, у переддень саміту.

"Важливі вони з точки зору зміни риторики для країн, де католицизм є основною релігією, і це, насправді, правильно. Хоча, жодних ілюзій щодо політики Ватикану в нас немає. Вона не зміниться", – додала Ганна Гопко.

Об'єднання різних країн світу для встановлення справедливого миру в Україні стане темою наступного, другого Глобального саміту. Президент України заявив, що на його підготовку потрібні не роки, а місяці. На цьому майданчику вже може з'явитися росія. Країну-агресорку ознайомлять із підсумками першого Саміту миру. Тоді й стане зрозуміло, чи погоджуються там із пунктами мирного плану на умовах України і, відповідно, чи готові їхати на зустріч із цивілізованим світом.

Лідія Середюк, "5 канал".

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.