протести в Грузії

Активісти блокували вхідні ворота парламенту: як у Грузії проходять протести – сюжет

Загалом поліція затримали понад шість десятків активістів

Тбілісі палає через закон про іноагентів. Чергова ніч у столиці Грузії – нова колотнеча між активістами та поліцією. Протести знову охопили проспект Шота Руставелі. Будівлю грузинського парламенту блокували кілька годин. Зрештою влада кинула додаткові підрозділи на придушення акції. На насилля силовики не скупилися. Гасили з водометів, розпилювали сльозогінний газ та били кийками. Дісталося навіть одному з лідерів опозиції. Пролунали й перші постріли. У Європарламенті закликали вжити заходів проти грузинської влади. Погрожують навіть забрати статус кандидата на вступ до ЄС. Журналіст "5 каналу" Антон Кучеренко знає більше. 

Змити прагнення до Європи водометом, цінності свободи слова й демократії забити прицільними ударами кийками та засліпити опозицію аерозолями з перцевим газом. У Тбілісі – знову гаряча ніч.

Народи різні – протестний фольклор один. Замість київського Майдану у Тбілісі – проспект Шота Руставелі. Саме тут розташовується парламент Грузії – найбільш впливова політична установа країни. І вже понад десятиліття вона в руках посіпак кремля з партії "Грузинська мрія".

Активісти блокували вхідні ворота парламенту. Будівлю не могли полишити провладні депутати. У МВС Грузії дії натовпу назвали неприпустимими та погрожували жорсткою відповіддю.

Кийки та водомети грузинські силовики застосовують не вперше. Але тепер почали цілити у протестувальників і гумовими кулями.

Насильство на вулиці не припинилося. Під гарячу руку поліції потрапили навіть представники опозиції. Лідеру партії "Єдиний національний рух" Левану Хабеішвілі – зламали кістки обличчя. У політика струс мозку.

Загалом поліція затримали понад шість десятків найбільш затятих активістів. Але цим придушити протест – силовики не змогли. Грузини чинили спротив, і спецпризначенцям довелося відступити від парламенту. Маніфестанти повернулися та поновили блокаду.

"Я не пам'ятаю, щоб за останні роки було стільки ентузіазму, стільки енергії, щоб люди були так об'єднані ідеєю свободи та єдності з Європою. Проблема полягає в тому, що влада просто відтягує неминуче, і ми можемо мати серйозні проблеми, але зрештою ми повернемося додому з перемогою", – зазначає учасниця акції протесту, колишня міністерка оборони Грузії Тіна Хідашелі.

Грузинська мрія дедалі більше нагадує мрію російську. Схожі закони, скочування в автократію та однакові методи боротьби з протестами. Тбілісі палає вже кілька тижнів. Саме тоді влада Грузії почала розгляд закону "Про прозорість іноземного впливу". У медіа його вважають калькою російського закону про іноагентів. Ініціативу швидко просувають грузинським парламентом. Документ уже ухвалили у першому читанні.

"Ми стоїмо тут, щоб захистити рішення суспільства Грузії йти до Європи, яке блокують парламентарі, які голосують у другому читанні за цей закон, що перешкоджає євроінтеграції Грузії. Ми будемо стояти тут і мирно протестувати проти цього, і ми будемо робити тут те, що повинні робити незалежні грузини", – заявив учасник акції протесту, виконавчий директор інституту розвитку свободи інформації Гіоргі Кдіашвілі.

Законопроєкт критикують у Євросоюзі та Вашингтоні. Заявляють прямо: ініціатива суперечить цінностям демократії та свободи слова. Але проросійську владу Грузії цим не проймеш. Всіх критиків таврують "саботажниками" та "радикалами". Після ночі протестів слово взяв прем'єр Іраклі Кобахідзе. Переконував, що грузинська опозиція повністю себе дискредитувала. Підтримка партій буцімто скоротилася вдвічі. Втім, навіщо ж тоді антиопозиційний закон про іноагентів? На це запитання поплічники кремля відповіді не дали. 

Антон Кучеренко, "5 канал"

Дивіться також стрім з місця подій:

 

Читайте також: Влада не чує громадян: у Грузії продовжуються масштабні протести – сюжет

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.