Лонгріди

Зустрічаються з ворогом один на один, стоять за крок до смерті: третій ОЗСП "Омега" – "Легендарні воїни"

Працюють у "сірій" зоні і нічого не бояться. Підривають мости та заходять у тил ворога першими

Це еліта Національної гвардії України. Служити тут охочих чимало. Але потрапити сюди може не кожен! Відбір – найсуворіший. Їхні обличчя ніхто не бачить! Про них ніхто не знає. Вони працюють із надсучасним екіпіруванням, яке важить щонайменше 20 кілограмів. 

"Ми всі розуміємо завдання і умови піхотинця, але додайте до того всього воду, спорядження, яке важить 25 кілограмів і більше. Все це робота водолаза, постійні перегрівання в костюмі, постійні перемерзання в костюмі", – каже командир бойової групи водолазів 3-го ОЗСП "Омега" Завір.

Вони зустрічаються з ворогом один на один, стоять за крок до смерті. Працюють у "сірій" зоні і нічого не бояться. Підривають мости та заходять у тил ворога першими. Відзначилися на Харківщині, билися за столицю. 

"Кожен боєць моєї групи – це герой для мене. Бо кожен з них готовий на самопожертву, кожен з них цінує країну, свого побратима", – розповідає командир бойової групи водолазів 3-го ОЗСП "Омега" Завір.

"Ми не можемо відступати назад, тому що наш дім попереду", – каже командир штурмової групи 3-го окремого штурмового загону спецпідрозділу "Омега" НГУ Зевс.

Безстрашні – Окремі загони спеціального призначення "Омега" Національної гвардії України

Окремі загони спеціального призначення "Омега" – це 6 підрозділів, що входять до складу окремої військової частини. Київський, Львівський, Харківський, Одеський та Олександрівський. У 2003-му їх створили для боротьби з тероризмом та для нейтралізації небезпечних злочинців у мирному житті. Нині вони це успішно роблять на війні. Від 2014-го на спецзагони поклали надскладні  завдання та спецоперації. Нині "Омега" – це снайпери, бойові водолази, підривники, штурмовики, дронники та робототехніки.

Гасло спецпризначенців – "За нами останнє слово". Бо навіть за крок до смерті "омегівці" готові битися до кінця, задля перемоги. На шевроні зображена "Омега" – остання літера грецької абетки, посередині – череп (каратель) – міжнародний знак спецпризначенців, який символізує, що вони готові виконувати завдання в найбільш небезпечних ситуаціях.

"Завжди кажу, ти розумієш те, що додому більше не повернешся", – каже командувач НГУ Олександр Півненко.

Бійці "Омеги" першими кинулися рятувати наших з оточеного ворогом Маріуполя

Ми не покажемо їхніх обличь та не назвемо імен. А всю правду про їхню роботу розповімо лише після перемоги, як і про сотні спецоперацій, від яких буквально перехоплює подих. Бо те, що вони роблять, справді вражає. Повномасштабне вторгнення підрозділи "Омеги" зустріли на різних напрямках. На Київщині, Донеччині, на Запорізькому відтинку і на Харківщині. Там перший танк ворога ліквідували саме бійці спецзагону. 

Бійці "Омеги" першими кинулися рятувати наших з оточеного ворогом Маріуполя. За військовими, які до останнього обороняли місто. Спецпризначенці змушені були пробиратися в тил ворога, щоб забрати морську піхоту на підконтрольну Україні територію. 

"Дуже великий адреналін зразу в крові і мозок вимикається, ти думаєш що зліва, що справа, що позаду, там або ти, або тебе. Нічого страшного нема, страшно, коли йдеш на завдання і не повернутися з нього", – розповідає командир штурмової групи 3-го окремого штурмового загону спецпідрозділу "Омега" НГУ Зевс.

Спецоперації підрозділу "Омега" 

Свої завдання "омегівці" ретельно обдумують. Організація спецоперації потребує від години – до кількох днів. Залежно від поставлених завдань. Механізовані і штурмові бригади просто мріють, щоб "Омега" воювала поруч. Бо вони безстрашні. Вони чи не єдині, хто працює під водою. Через це їх часто називають підводними монстрами. Лінія фронту пролягає через водні перешкоди – вони розміновують річкИ, озера, морські узбережжя, здійснюють просування в тил ворога водою та ліквідовують усе російське, що біля берега. 

"Кожна висадка десанту проводиться за рахунок човнів, людей і великої кількості спорядження. За наявності там мінних загороджень вся ця операція не здійснитися, тому на нас були покладені такі завдання, що ми туди привозимо, дивимося, розміновуємо. Перші йдемо ми, потім група", – каже командир штурмової групи 3-го окремого штурмового загону спецпідрозділу "Омега" НГУ Зевс.

Група спецпризначенців-водолазів брала участь у визволенні Харківщини та півдня України

"Ми задля того, щоб забезпечити коридор, вихід групи штурмової, це наша основна робота. Вирахувати, де знаходяться спостережні пункти противника, секрети, де є артилерійські установки, склади БК, якщо це все біля водойомищ, все це ліквідовуємо ми", – каже командир бойової групи водолазів 3-го ОЗСП "Омега" Завір.

Підводний десант працює зі спеціальним екіпіруванням. Це надважкі, понад двадцятикілограмові костюми та безліч техніки і озброєння. Робота складна та небезпечна.  

"Якщо в тебе є компас, заданий кут або навігація, ти пливеш у нічний час, або просто з нульовою видимістю, коли бачиш тільки стрілку свого навігатора і більше нічого – це небезпечно. Якщо на суходолі важко виявити в денний час щось, то можете уявити, як під водою. Дуже складно. Ми всі розуміємо завдання і умови піхотинця, але додайте до того воду, спорядження 25 кілограмів і більше, все це робота водолаза, постійні", – розповідає командир бойової групи водолазів 3-го ОЗСП "Омега" Завір.

Завдання "омегівців" – шукати та знаходити позиції росіян, ліквідовувати, руйнувати ворожі укріплення

Снайпери "Омеги" працюють крутіше, ніж актори у голлівудських фільмах. Ліквідувати ворога для них – раз плюнути. З будь-якої відстані. 

"Ми працювали завжди вночі, тому ідентифікувати ціль через тепловізійний пристрій... Там просто силует людини, казати хто це, командир чи піхотний стрілець... Це просто ворог", – каже боєць 3-го окремого загону спецпідрозділу "Омега" НГУ Ваха.

Окрім спецоперацій, "омегівці" часто беруть участь у штурмах та боях разом із піхотою. Теж визволяють території та повертають синьо-жовті в наші міста. Вони воюють, де найстрашніше, де безжалісний ворог, де до смерті лише крок.

"Після того, як ми закінчили наш вогневий контакт, почали перевіряти, як почувається кожен. У нас був один "300" і коли я запитав, куди поранено, каже – в голову. Куля зачепила шолом і вдарила в голову, тобто він залишився живий, трошки зачепилася за шкіру, була кров. Потім почався мінометний обстріл, ми позалазили в окопи, які бачили, і сидимо. І в цього хлопця була вафля, обличчя в крові, а він їсть вафлю, і каже: слава Богу, я живий", – каже командир бойової групи водолазів 3-го ОЗСП "Омега" Завір.

"Ворог потужно тримав кожну вулицю і не хотів її здавати. Доводилося багато маневрувати нашими підрозділами і стрілецький бій проводити проти ворога, який в 2 рази більше по особовому складу, але показуючи майстерність наших хлопців, ми показали ворогу, що відступати не будемо", – розповідає командир штурмової групи 3-го окремого штурмового загону спецпідрозділу "Омега" НГУ Зевс.

Свій бойовий шлях вони розпочали ще 2014-го

Досвід воювати в "омегівців" великий. Свій бойовий шлях вони розпочали ще 2014-го. У квітні спецпідрозділ захопив аеродром у Краматорську, після початку антитерористичної операції були в Маріуполі, брали участь у штурмі Слов'янська. 

"Мотивація була ще з дитинства, я хотів бути військовим, захищати свою країну, бути для неї корисним. На мій дім напали, познущалися з наших дітей, з наших жінок, з наших громадян. Мені цього достатньо", – каже командир бойової групи водолазів 3-го окремого штурмового загону спецпідрозділу "Омега" НГУ Завір.

В "Омезі" – дев'ять Героїв України. Вісім із них найвище звання дістали посмертно. Про своїх спецпризначенці пам'ятають завжди. На їхню честь влаштовують пам'ятні забіги. 

"Моя гідність, моя честь, я просто розумію, що я по-іншому не можу. Тобто в мене є якийсь внутрішній борг, який я розумію, що я мушу виконати", – каже боєць 3-го окремого загону спецпідрозділу "Омега" НГУ Ваха.

Дивіться також: справжні і безстрашні – герої королівської піхоти 24-ї окремої механізованої бригади.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.