Ветерани

Змінити радянський підхід: що робить держава та громадськість, щоб повернути ветеранів до мирного життя

Запрацювали три грантові програми для ветеранів, які вже створили або лише планують започаткували власний бізнес

Уже десятий рік поспіль кількість ветеранів у нашій країні зростає. Більшає і програм їхньої підтримки. Лишень знають про них не всі. Перед якими труднощами постають ветерани та які ініціативи для них уже запровадили, говорили на форумі "Повага. Досвід. Перспектива". Як розв'язувати проблеми ветеранів і як повертати військових до мирного життя, дізнавався Юрій Пугач.

Директор благодійного фонду "Повернись Живим", член Наглядової ради УВФ Тарас Чмут: "У країні, яка не змогла з 2014 року дати належну раду 400 000 людей, зараз стоїть задача дати раду 5 мільйонам".

Саме стільки ветеранів з'явиться в Україні внаслідок повномасштабного вторгнення росії. І це за попередніми оцінками. Потреби ветеранів, допомога у поверненні до цивільного життя, освіта і їхнє подальше працевлаштування – це ті виклики, з якими Україна намагається впоратися останні 9 років. І нинішні підходи у цій політиці необхідно змінювати, каже директор одного з найбільших благодійних фондів України:

"Питання землі, пільг, проїзду в метро, у транспорті, першочергового підключення телефонного апарату і інших радянських або пострадянських пільг, спадщини – їх треба повністю переглядати".

Від 2020 держава збільшила фінансування Мінветеранів. Грошей підкинули й міжнародні партнери. Запрацювали три грантові програми для ветеранів, які вже створили або лише планують започаткували власний бізнес. Утім отримати ці грани – ще той квест, розповідає дружина ветерана з Маріуполя.

"Це процес довгий. Тобто влітку я пишу грант, все це довго і гроші я отримаю лише в січні. Але час іде", – каже дружина ветерана, підприємиця Оксана Макарова.

А чекати Оксана не могла. Як і не міг чекати її чоловік. Бо був на передовій із перших днів повномасштабного вторгнення росіян без необхідного спорядження.

"Він вийшов у зимовому. Нічого немає, нічого не вистачає. Я починаю шукати. Волонтери, якісь магазини – нічого немає. Літо, армія і її чисельність виросли, поки все доїде "почекайте тиждень, почекайте два". Я не можу чекати", – розповідає жінка.

І допоміг Оксані Український ветеранський фонд, Держустанова, яка входить до складу Мінветеранів.

"Я звертаюсь до ветеранського фонду, купую першу машинку, я вмію шити, я це шила ще в Маріуполі. Шию йому те, що йому не вистачає, знаходжу варіанти і вже в листопаді відкриваю майстерню, у мене 4 дівчини, я підприємиця і ми робимо хлопцям спорядження", – пояснює Оксана Макарова.

Не менш складним шлях до власної справи був у ветерана Володимира Скосогоренка. 2015-го він на милицях через отриману на фронті травму повернувся з АТО.

"Ми багато шукали варіантів чим зайнятися, вийшло так, що я як ветеран отримав 2 гектари землі і здавав її в оренду, ну як більшість, напевно. А коли думали чим зайнятися згадав: "Ой, у мене ж є земля і її хтось обробляє. А що ж там роблять?". Вийшло так, що фермери займалися часником", – зауважує ветеран АТО, співзасновник бренду "Часничок" Володимир Скосогоренко.

Володимир зателефонував до орендарів і запропонував співпрацю. Нині він власник бізнесу – створює часникову пасту та чорний часник. Інвесторів, каже, знайшов самотужки.

"Чого досягли? Більше 1 млн 300 інвестицій, ще просуваємось, знаходимо варіанти, щоб поставити продукт на полиці. Є свої нюанси, але ми вперті і досягнемо в будь-якому разі своєї мети", – переконує ветеран.

Кількість проблем на шляху до своєї справи Володимира – людину військову – спершу жахала. Нині ж, аби допомогти ветеранам у таких питаннях, упроваджують нову ініціативу.

"Створення інституту помічника ветерана. В Америці це називається "професійний ветеранський радник" і це людина, яка наділена повноваженням і якщо у ветерана не вирішується питання, швидко змодерувати його вирішення", – зазначила міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна

Ця ініціатива ще чекає підпису прем'єр-міністра. До неї вже доклали руку американські партнери.

"Трагедія – означає можливість. Я гадаю, що ви, колего, правильно сказали. Ми зараз переживаємо момент, який не можна втратити. Ми бачимо можливість, що треба вибудувати систему для ветеранів, яка б базувалась не на системі пенсій, а на системі громадян-солдатів. Коли колишні солдати допомагають зростати своїй країні", – сказав американський ветеран, суддя у відставці Джеймс Бейкер.

Юрій Пугач та Микола Довгий, "5 канал"

Читайте також: Чи всі військові після повернення з фронту переживають ПТСР: пояснення психолога – сюжет

Дивіться відео за темою: Не бійтеся звертатися по допомогу. Дозвольте собі фахівця-психолога

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.