"5 канал" зібрав для вас кілька найсуттєвіших нововведень.
Новий церковний календар
Одна із найбільш помітних змін – новий календар свят, на який з 1 вересня переходять ПЦУ та УГКЦ.
Підготовка до цього важливого кроку тривала кілька років.
У новому церковному році дати нерухомих свят, постів, загальниць, дні вшанування пам'яті святих будуть відзначатися на 13 днів раніше.
Приміром, свято Різдва Пресвятої Богородиці відзначатиметься 8 (а не 21) вересня, Воздвиження Хреста Господнього – 14 (а не 27) вересня, Покрова Пресвятої Богородиці – 1 (а не 14) жовтня. Різдвяний піст триватиме з 15 листопада по 24 грудня, а Різдво Христове віднині всі українці святкуватимуть 25 грудня.
Церковний календар на вересень 2023 за новим стилем:
- 8 вересня – Різдво Пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Приснодіви Марії;
- 9 вересня – Субота перед Воздвиженням;
- 12 вересня – Віддання свята Різдва Богородиці;
- 14 вересня – Всемірне Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього;
- 16 вересня – Святої великомучениці Євфимії всехвальної;
- 17 вересня – Святої мучениці Софії і трьох її дочок: Віри, Надії і Любові;
- 23 вересня – Зачаття чесного славного пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Йоана;
- 26 вересня – Переставлення святого апостола і євангеліста Йоана Богослова;
- 30 вересня – Святого священномученика Григорія, єпископа Вірменії.
У церкви виникло питання щодо відзначення цього року дня Усікновення голови Івана Хрестителя, яке за старим календарем мали б відзначати 11 вересня, а за новим стилем – 29 серпня. В УГКЦ вірянам порекомендували цього року відзначити це свято в найближчу неділю перед або після 11 вересня (тобто або в неділю 10 вересня, або наступної неділі, 17 вересня).
Що ще зміниться для вірян зі зміною церковного календаря: читайте докладніше тут.
Зміни у шкільному навчанні
1 вересня 2023 року українські школярі починають новий навчальний рік, який триватиме загалом по 28 червня 2024 року.
До першого класу в Україні сьогодні пішло приблизно 340 тисяч дітей.
Зараз у 75% шкіл є укриття і навчання там буде проводитися очно або у змішаній формі. Минулого року таких шкіл нараховувалося 60% із загального числа.
У Києві цьогоріч нарахували майже 25 тисяч першачків, що близько до показників довоєнних років.
Цього року навчатися офлайн у столиці пішли 240 тисяч школярів – це у 2,5 раза більше, ніж минулого року. Тоді 94 тисячі батьків вирішили відправити дітей на очне навчання.
Єдиної схеми шкільного навчання в Україні знову, як і торік, не буде. У листі міністра освіти Оксена Лісового, адресованому керівникам обласних та Київської міської військових адміністрацій, вказано, що освітній процес може бути організовано за трьома формами навчання:
- очний режим, тобто звичне офлайн-навчання (класи, парти), запроваджується тільки за умови, що в школі є захисна споруда, яку можна використати як укриття для учнів, педагогів та інших учасників освітнього процесу в разі повітряної тривоги (якщо укриття замалі, передбачене позмінне навчання);
- змішаний режим – це коли практичні або лабораторні заняття проводитимуть очно, а лекційні – онлайн. При цьому, наголошують у МОН, у початковій школі бажаним є саме очний режим;
- дистанційний режим – навчання онлайн.
Окрім того, батьки можуть обрати сімейну форму навчання або екстернат. Найбільш актуально це для дітей, які перебувають за кордоном, але продовжують навчання в українській школі.
Загалом, для учнів, які навчаються за кордоном, залишиться "український компонент шкільної програми", що займатиме 6-8 годин на тиждень. Решту предметів вони зможуть опанувати в школах країн, де наразі проживають. Цю частину навчання їм зарахують автоматично.
Для дітей, які навчаються офлайн, дозволяється пропускати перші уроки чи навчальний день, якщо учень погано виспався через повітряні тривоги.
Протягом року батьки мають змогу змінювати форму навчання, якщо у їхньому населеному пункті змінюється безпекова ситуація.
Канікули у 2023-2024 навчальному році можуть встановлюватися керівництвом школи. Однак є загальні рекомендації:
- осінні канікули – з 23 до 29 жовтня 2023 року,
- зимові – з 23 грудня 2023 року до 7 січня 2024 року,
- весняні триватимуть із 25 до 31 березня 2024 року,
- додаткові тижневі канікули для учнів перших класів – з 19 до 25 лютого 2024 року.
З вересня Міністерство освіти і науки України планує запустити пілотний проєкт оновленої дисципліни Захист України. Його апробація відбуватиметься у школах різних регіонів України.
У Міносвіти пояснюють, що цей предмет передбачатиме набуття учнями більше практики, актуальних знань, навичок та життєво необхідних умінь.
Менше виплат для ВПО
З 1 вересня почнуть діяти низка підстав, за яких внутрішньо переміщені особи позбавлятимуться щомісячної допомоги від держави на проживання.
Для осіб з інвалідністю та дітей ця допомога складає 3 тис. грн, а для інших осіб – 2 тис. грн.
Урядова постанова № 709 передбачає низку підстав втрати виплат з 1 вересня.
Зокрема, виплат будуть позбавлені переселенці, які після 11 липня 2023 року:
- придбали транспортний засіб, якому менш як 5 років (окрім автомобілів, придбаних волонтерами для потреб оборони України, а також крім певних видів транспортних засобів для людей з обмеженими можливостями);
- придбали на суму понад 100 тис. грн квартири, будинки, земельні ділянки (окрім житла, отриманого коштом державного чи місцевого бюджету);
- володіють на депозитному рахунку в банку понад 100 тис. грн чи облігаціями на таку ж суму, строк погашення яких настав;
- придбали іноземної валюти, а також банківських металів на суму понад 100 тис. грн (окрім коштів, отриманих від благодійних організацій, валюти, придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг);
- володіють власним житлом, розташованим на територіях, де не відбуваються бойові дії та які не є тимчасово окупованими (якщо воно має площу понад 13,65 кв. м на одного члена сім'ї);
- особа перебуває на повному державному утриманні у будинку дитини, дитячому будинку-інтернаті, психоневрологічному інтернаті, будинку-інтернаті для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю або у школі-інтернаті чи закладі спеціалізованої освіти військового (військово-спортивного) спрямування.
Також виплат будуть позбавлені переселенці, які повернулися на колишнє місце проживання, звідки раніше їхали, або відбувають покарання в місцях позбавлення волі.
Рішення органу соціального захисту можна оскаржити до Національної соціальної сервісної служби або в судовому порядку.
Мобілізація обмежено придатних
1 вересня Рада національної безпеки та оборони має врегулювати питання щодо мобілізації обмежено придатних до служби.
"Є в наших нормативно-правових документах термін – придатний або умовно придатний. Треба дати тлумачення, хто такий умовно придатний, де люди, які мають такий припис у своїх документах, можуть використовуватися", – заявив голова РНБО Олексій Данілов.
Він зазначив, що, коли такі люди потрапляють у ті чи інші частини з умовною придатністю, є певні процеси у командирів.
"Тому для того, щоб закрити це питання раз і назавжди, рішенням Ради нацбезпеки і оборони дано доручення розтлумачити цей документ, щоб не було подвійного-потрійного трактування цієї норми", – підкреслив Данілов.
Він додав, що сьогодні, 1 вересня, це питання рішенням РНБО буде вирішено і "не буде ніяких подвійних тлумачень цих документів.
Нагадаємо, наразі обмежена придатність не є підставою для відстрочки від мобілізації чи звільнення з військової служби. Але обмежено придатні військовозобов'язані не можуть служити у деяких родах військ (морській піхоті, десанті тощо).
Час роботи ресторанів та кафе у Києві
З 1 вересня у столиці на 1 годину продовжується час роботи ресторанів та кафе до 23:00.
Столична влада пояснила, що йде на зустріч бізнесу, оскільки отримала багато прохань від рестораторів.
Власникам закладів громадського харчування і самим киянам це, звичайно, подобається. А от працівників ресторанів і кафе скаржаться, що після закриття ресторану їм потрібно встигнути прибрати все і доїхати додому до початку комендантської години.
Дивіться також відео: Тільки трохи більше ПОЛОВИНИ садочків мають УКРИТТЯ. Скільки закладів навчання підготували сховища?
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.