російська мова

Захист російської мови: план Трампа, який підтримує Борис Джонсон – які ризики

Утиски російськомовних – це вже сталий наратив російської пропаганди

Захист російської мови в Україні. Це один із пунктів можливого мирного плану, який окреслив експрем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон. Переважна більшість українців обурилися, адже переконані, що захищати треба саме українську мову, яку росія від царських часів і до сьогодення намагається знищити. А от мовознавці та історики проаналізували, чи справді російській мові потрібен додатковий захист і чи можуть на цьому пункті наполягати міжнародні партнери. Більше дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Лідії Середюк.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Українська мова, наша з вами державна, пережила близько 400 років випробувань. Утиски, заборони, убивства через мову – це невід'ємна частина політики російської імперії, радянського союзу та сучасної росії. Цілеспрямоване знищення всього українського, зокрема мови, – ось справжня мета російських терористів у всі часи.

Натомість утиски російськомовних – це вже сталий наратив російської пропаганди, яким агресор намагається дискредитувати Україну на міжнародній арені та дестабілізувати ситуацію всередині нашої держави.

"В Україні ніколи, підкреслюю, ніколи не було проблеми російської мови. Ніхто не забороняв російської мови офіційно і ніяких на державному рівні заходів, які могли б когось серйозно ображати, дискримінувати. Цей шум піднявся в Україні вже після 91-го року, піднімається і досі на захист російської мови, російськомовного населення. За цим стояла і стоїть дотепер чиста політика", – запевнив професор і доктор історичних наук Юрій Шаповал.

Перед тим, як окупаційні війська посунули повномасштабним вторгненням, їхній ватажок записав звернення і мотивував злочинні дії рф захистом російськомовного населення в Україні. За два з половиною роки експрем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон у своїй колонці для британського таблоїду Daily Mail окреслив модель мирного плану між Україною та росією, яку може допомогти втілити в життя нинішній кандидат у президенти США Дональд Трамп. Якщо очолить Білий дім. Чимало дискусій виникло довкола одного з пунктів – про додаткові заходи захисту російської мови в Україні. Що саме можуть передбачати ці заходи, Джонсон не деталізував.

"Це, крім всього іншого, – абсолютне незнання нашої ситуації, я вважаю. Тому що, що ж заважає в нас російськомовним людям? Водночас українськомовним людям впродовж усього радянського періоду завжди існувала велика загроза, – зауважила професорка Інституту української мови Національної академії наук Лариса Масенко.

росіяни в різні епохи намагалися завадити українцям зберегти свою культуру та мову. Це продовжує відбуватись на окупованих росією територіях. Загарбники замінюють усі вивіски на російські. Розшукують людей з активною проукраїнською позицією, кидають їх до в'язниці, катують. Палять українські книги, змушують місцевих позбуватися українських паспортів та підкорятися російським законам. І це лише невеликий список тих злочинів, які росія коїть на окупованих територіях.

"Перше – це підручники. Тут вони не зупиняються ні перед чим. Вони просто знищують те покоління українських підручників, які були створені. Вони на окупованих територіях спалюють, ріжуть, просто знищують. А друга річ – це пропаганда цінностей "русского міра", тобто, там є певний набір персонажів, яких виставляють як еталон, і тоді решта представників народів, корінних народів просто відходять на інший план. Просто насаджується в такий спосіб, якби, певний культурний код, де апріорно домінує російськість і російська культура", – пояснив професор і доктор історичних наук Юрій Шаповал.

Читайте також: Ти у бруді сидиш з автоматом, а хтось з дивану може сказати: "Чому не українською" – Герой України "Хук" про мовне питання.

Чи потрібен зараз російській мові особливий статус в Україні? Ми запитали в киян:

Олександра: "Достатньо захищені всі мови на нашій території. Рівність мов передбачає навіть конституція наша".

Наталія: "Захищати зараз ми повинні тільки свою землю і своїх людей, а всередині це повинен вирішувати кожен".

Марія: "Не потребує російська мова ніяких додаткових і основних не потребує заходів захисту".

Давид: "Не має сенсу, на мою думку".

Ольга: "Це так само, знаєте, давайте захищати англійську мову у Польщі або давайте захищати польську в Німеччині".

Бандуристка, викладачка музики та дослідниця фольклору Богдана Онопчук вважає, що російська – точно не та мова, яка потребує захисту. Натомість є інші нацменшини, мови яких варто зберегти.

"Причина появи російської мови на теренах України – винятково окупаційна. Більше нема жодних причин. Інші народи, інші нацменшини, які в нас з'явилися в результаті торгових шляхів, переселень народів і дружніх зв'язків. Ні, з росією ми як не були у дружніх зв'язках, так ніколи і не будемо, і вивчати цю мову ніхто не забороняє. Але коли вона стоїть на першому місці захисту всіх корінних населень, то це дуже дивно. Тому що про інші мови ніхто не згадує. Кримськотатарська мова на межі зникнення", – зауважила музикантка Богдана Онопчук.

У майбутньому треба змінити 10-ту статтю Конституції України. У цьому переконана мовознавиця Лариса Масенко. Там йдеться, що державна мова – українська. Водночас гарантується вільний розвиток, використання і захист російської та інших мов національних меншин України.

"Там, звичайно, дуже важливо, що втримали наші демократичні сили той факт, що лише українська є державною мовою. Але коли йдеться про національні меншини, там в оці статі про мову, що українська державна. Держава підтримує і захищає мови національних меншин, але завжди виноситься російська мова. Держава підтримує російську мову та інші мови національних меншин, так іде і в інших статтях. Чому виділяється ця російська? Це такий залишок минулого і, звичайно, це треба прибрати. російська – це мова національної меншини і, тим паче, вона стрімко зменшується", – наголосила Масенко.

Популяризації української мови та зменшенню вжитку російської посприяла війна. Цю тенденцію яскраво продемонструвало опитування Центру Разумкова, яке провели в червні цього року. Понад 78% опитаних вважають українську – своєю рідною мовою. Попри сторічні методи знищення солов'їної, вона – живе. Нею спілкуються, кохають, борються, підтримують один одного, об'єднуються і перемагають. А якщо у майбутньому й буде обговорення мирних планів з рф, то мовне питання в контексті захисту російської – не зачіпатимуть, певен політичний аналітик.

"На міжнародному рівні це питання взагалі не стоїть, як би там росіяни не намагалися роздути. Якщо теоретично я можу собі уявити, що питання територіальної цілісності буде обговорюватися в контексті того, щоб повернутися до кордонів 24 лютого, а не до 91 року, теоретичну можливість я можу уявити, а мовне питання – абсолютно ні", – запевнив політолог-міжнародник Максим Несвітайлов.

Лідія Середюк, "5 канал"

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.