хакери

Як перемогти в кібервійні: у Києві пройшов форум хакерів – сюжет

7 лютого російські хакери атакували сайт Міносвіти

Сайт Міністерства освіти України атакували російські хакери. Одночасно з війною на полі бою проти України розгорілася кібервійна. І чи не щодня наші фахівці протидіють ворожим атакам. Яку тактику має обрати Україна, аби перемогти, обговорили на Міжнародному форумі з кібербезпеки, що відбувся в Києві. У межах цього заходу для українських фахівців організували змагання. Які завдання вони виконували – журналістка "5 каналу" Лідія Середюк дізнавалася. 

Сотня фахівців із кібербезпеки борються із хакерськими атаками на прикладі тих, які переживає Україна під час повномасштабної війни. Учасники розділились на команди і змагаються між собою.

За моніторами сидять фахівці із приватних компаній, а також – представники спецслужб та військові, які на варті інформаційної безпеки України. Мають виконати численні завдання, так звучить одне з них.

"Є піднята інфраструктура, там якась компанія довільна. Там зловмисник надіслав шкідливий лист. Людина по той бік його відкрила, запустила і зловмисники отримали доступ до цієї системи", – розповідає про завдання один з хакерів.

Головна мета російських хакерів – отримати доступ до секретної інформації або заблокувати роботу важливої держустанови. Найпоширеніший метод, який застосовують московити – розсилка листів із посиланням, яке завдасть шкоди системі. Тактику ворог постійно змінює.

"От наприклад, сьогодні була атака і через місяць вони щось змінили – і це вже інша атака. Але ми не стоїмо на місці і вже навчилися з ними боротися. Тому, хай би що вони придумали, ми зможемо знайти на це відповідь", – каже один з хакерів.

"Це відбувається дуже насичено, тому що зараз узагалі це вважається світова кібервійна. Стільки атак давно не було. І сучасна практика не знала ще їх у такі кількості, в якій ми боремося щодень", – пояснює один з хакерів.

Кібервійна розпочалася у 2014-му, одночасно зі збройною агресією рф, а нині набула великих масштабів.

Станом натепер відомо про 5 тисяч хакерських атак з боку росії. Ці дані озвучив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, зазначивши, що ворог не припинить атакувати Україну в кіберпросторі.

"Якщо проаналізувати, як почалося вторгнення російської федерації, воно почалося з кіберпростору. Воно почалося в січні 2022. А якщо бути точним, то воно почалося в січні 2014 року, але найбільш масивний удар був у січні 2022 року. Ворог впроваджує в своїх університетах профільні предмети, як атакувати конкретну сферу енергетики України або банківську сферу. Тобто, ворог постійно думає – як завдати удару в домені кібер нашій країні", – наголосив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.

У середу російські хакери атакували сайт Міносвіти. Наші фахівці постійно вчаться протистояти новим загрозам, вдосконалюються і також б'ють по інформаційній безпеці ворога.

"Кожна країна на сьогоднішній день починає розуміння, і вже велика кількість країн має кібердипломатів. У нашій країні, я думаю, скоро обов'язково з'явиться така посада, як кібердипломат. Тому що це дуже важливий напрямок боротьби за світ у цьому світі", – зазначає секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов.

Тактики протидії сучасним загрозам і посилення українського кіберпростору – головні теми Міжнародного форуму з кібербезпеки, що відбувається в Києві. Окрім українських посадовців та представників спецслужб, у його роботі беруть участь іноземні спікери.

"Ми активно працюємо з урядами України та США, щоб посилювати цифрову стійкість різних інституцій і робити їх більш захищеними. Ми прибули сюди, щоб допомогти Україні вистояти у війні і посилити її захист", – заявив виконавчий директор CRDF Global Майкл Дігнем.

"Єдиний спосіб підвищити нашу обороноздатність у кіберпросторі – це постійні змагання, навчання, тренування наших експертів із кібербезпеки. Як у приватному секторі, так і в державному. На сьогодні атаки не припиняються ані на хвилину. Зараз атакують одне міністерство, завтра – інше. Ми маємо тільки один шлях: підвищувати нашу обізнаність та знання", – каже кіберексперт Єгор Аушев.

Лідія Середюк, Микола Довгий, "5 канал"

Читайте також: готував кібератаки на урядові сайти України та наводив російські ракети на Харків – СБУ затримала хакера. 

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.