російська в'язниця

російські зеки-військовополонені розповіли, скільки рф платить їм за війну – ексклюзив "5 каналу"

"Шторм-V" – підрозділ, який складається з російських ув'язнених

Вийти якнайшвидше на свободу. Все одно, якою ціною. Це про підрозділи "Шторм-V", які російське міноборони формує з ув'язнених. Контракти пропонують щонайменше на рік. До них – так звані підйомні. І так звану зарплату. Але ці кошти платять не всім. Як вербують російських в'язнів, яка їхня роль на війні та на передовій та про те, де вони опиняються після штурмів дивіться, у матеріалі журналістки "5 каналу" Ольги Калиновської.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Вони майже всі однієї комплекції – худющі та виснажені. Дехто з татуюваннями на руках, шиї та навіть обличчі. Двоє з чотирьох тягнуть ноги – від отриманих поранень. Ці четверо – все, що залишилося від "Шторм-V" – підрозділу, який складається з російських ув'язнених, який одного дня кинули на штурм.

"Після першого штурму нам сказали: все, ви приїжджаєте, просто відпочиваєте, вас відвезуть, помиють, відпочините, все. Це був мій перший і останній штурм", – розповів полонений Юрій.

Їх усіх рекрутували наприкінці 2023-го. До російських в'язниць постійно приїжджають військові з пропозицією підписати контракт. Пропонують рік повоювати проти України. І за це отримати свободу. Якщо виживуть. Хоча останнім часом – за повідомленнями медіа – кремль замислився над тим, щоб помилування в'язнів-рекрутів скасувати. Натомість запропонувати умовне звільнення.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Журналіст: – А де сиділи?

Полонений Роман: – Георгіївськ.

Ж.: – Чого вам не сиділося, чому ви вирішили на війну їхати?

П.Р.: – Як вирішив? Я не вирішив. Сказали – хто проходив термінову службу.

Ж.: – Вас добровільно забирають на війну.

П.Р.: – Так кажуть.

Ж.: – А як насправді?

П.Р.: – Насправді або хто термінову не проходив – там із ними якось трохи інакше, а хто термінову проходив службу – бажано убувати або 91-а, коротше, відмова.

Ж.: – І що якщо відмова?

П.Р.: – Знову в'язниця.

Ж.: – Скільки б додали?

П.Р.: – Я не знаю, там залякують по-різному, 10-15.

"Треба провоювати рік, перші півроку ви – штурмовик, у будь-якому разі. Ви їдете у відпустку і повертаєтеся туди кудись у тил. Все, ви більше не штурмовик", – пояснив полонений Юрій.

До умовної волі, до якої ще потрібно дожити, ув'язненим обіцяють одноразову виплату – 195 тисяч рублів – це трохи більше 2 тисяч доларів. І щомісяця – так звану зарплату. Але ці гроші отримують не всі.

Полонений Тихон: – 195 тисяч підйомних.

Журналіст: – Платили?

П.Т.: – Так, екіпірування купити.

Ж.: – А ви самі купували собі захист?

П.Т.: – Дали якусь там без плит, просто чохли та й годі.

Ж.: – Ви купили собі захист?

П.Т.: – Так, я взяв.

Ж.: – Ви купували де: у Бердянську чи у Мелітополі?

П.Т.: – Так, у Бердянську.

"Я працював у їдальні. Давали зарплату з вирахуванням за воду, за харчування, за опалення, за одяг, за все-за все, приходило, може, чистими тисяч 7-8, так. Тут, коли я приїхав, мені нічого не прийшло, хоч обіцяли підйомні гроші – 195 тисяч. Два місяці я на війні був, мені нічого не прийшло", – розповів Юрій.

На передовій цей підрозділ "Шторм-V" – під особливим контролем. Їх нікуди не випускають. Усе, що потрібно, привозять командири. Контролює найманців так звана військова поліція.

"У нас не можна було в місто комусь самому з'їздити чи ще щось, просто як на ланцюзі сиділи", – сказав полонений Сергій.

"Під контролем: крок ліворуч, крок праворуч – розстріл. Умовно кажучи, хоча там його чорт знає, чутки ходили, що й стріляли", – розповів Роман.

Їх першими кидають в атаки. Перевіряючи на міцність ту чи іншу ділянки фронту. Як було під Бахмутом, в Авдіївці, на Запорізькому напрямку. Хто виживає – воює далі.

"Деякі прямо відкрито казали, що ви м'ясо, що ви нікому не потрібні, вас будуть кидати на м'ясо, де самий капець. Деякі просто брехали – та нормально все буде, не переживайте ви так, як і всі", – розповів Тихон.

Нині ці російські в'язні в українському таборі. Спеціальному, де утримують військовополонених рф. Їх настільки багато, що у грудні торік Україні довелося відкривати ще один табір, створений та обладнаний відповідно до стандартів і норм Женевської конвенції.

Ольга Калиновська, Олександр Корецький, Сергій Малін, "5 канал"

Більше про колишніх ув'язнених росіян, які пішли воювати проти України, дивіться на YouTube "5 каналу" в програмі Ольги Калиновської "Невигадані історії".

Читайте також повну версію інтерв'ю: "Відкрито казали: ви м'ясо": сповідь російських полонених з "Шторм-V" – "Невигадані історії.

Дивіться також: