Зеленський назвав кількість загиблих військових ЗСУ

Втрати на війні: чому саме зараз Зеленський озвучив кількість загиблих українських військових

Статистика болюча, і за кожною цифрою – втрачене життя людини та горе рідних та близьких

31 тисяча – саме стільки воїнів загинуло від повномасштабного вторгнення. Страшні цифри, про які офіційно мовчали, у неділю озвучив президент. Досі ані Генштаб, ані військово-політичне керівництво такої статистики не давали. Чому це сталося лише зараз, дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Ганни Рибалки.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Те, про що досі мовчали. Уперше українці почули від військово-політичного керівництва про ціну опору росії.

"31 тисяча українських військових загинула в цій війні. Не 300 тисяч, не 150, але тим не менше кожна втрата для нас є важкою", – заявив президент України.

Під час пресконференції гарант озвучив і втрати окупанта.

"Всього втрат – загиблих і поранених – в росії 180. Я не знаю, скільки безвісти зниклих у них. Знаю, що до 500 в сумі з пораненими", – сказав Зеленський.

Ця цифра значно відрізняється від даних, які щодня лунають у зведеннях Генерального штабу ЗСУ. Наприклад, у зведенні за 26 лютого повідомляється про "орієнтовні загальні бойові втрати противника" – понад 410 тисяч окупантів. Адже там рахують загальні втрати росіян: і загиблих, і поранених. Натомість на пресконференції президент сказав про 180 тисяч навічно хороших росіян – тобто вбитих у бою. На резонансну заяву в мережі відреагували політики і громадські діячі.

"31 тисяча українських воїнів загинули в нашій війні, за твердженням президента. Кожне життя безцінне. Ми втрачаємо найкращих", –  сказав радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

"Знаковий день. Президент уперше озвучив порядок наших безповоротних втрат серед військових з початку повномасштабного вторгнення (без поранених, зниклих безвісти, полонених) – 31 тисяча.

"Це вже схоже на початок серйозної розмови із суспільством", – зауважив речник оперативно-стратегічного угруповання військ "Таврія" Дмитро Лиховій.

"Президент вперше озвучив наші підтверджені втрати. Статистика болюча, і за кожною цифрою – втрачене життя людини та горе рідних та близьких. А ще є зниклі безвісти і ті, хто в полоні", – зазначив волонтер Сергій Притула.

"Це списки, в яких кожний підтверджений, без врахування безвісти зниклих, але їхня точна кількість теж відома. Серед безвісти зниклих є де-факто загиблі, але це не підтверджено і ми не знаємо напевне, що з ними. З урахуванням цього загиблих може бути близько п'ятдесяти тисяч", – зауважила народна депутатка Мар'яна Безугла.

Читайте також: "Важливо донести реальну інформацію": Костенко заперечив дані Безуглої щодо ймовірних втрат ЗСУ.

У статистиці втрат української армії, за якими обірвані людські життя, засумнівалося американське видання The New York Times. З посиланням на офіційних осіб США, пишуть: незалежний аналіз цій заяві президента дати не вдалося. Якщо Зеленський говорить про 31 тисячу полеглих воїнів, то у США ще минулого літа оцінювали цю цифру як більшу – близько 70 тисяч українців. І до 120 тисяч поранених.

Водночас втрати російських воєнних злочинців, пише видання, були приблизно вдвічі більші. Дані про те, скільки українських воїнів віддали життя, обороняючи країну від окупантів від початку повномасштабного вторгнення, раніше були під табу. Наприклад, свого часу ексзаступниця міністра оборони Ганна Маляр заявляла: одна з причин, за якими не розкриваються втрати – безпека самих захисників. Запевняла: це мають озвучити лише після війни.

"Приміром, усіх хвилює кількість втрат. Чому ця інформація є прихованою? Тому що у військовій науці тактика поведінки військ, у тому числі, залежить від співвідношення втрат противника. То вони рахують, скільки від загальної кількості є втрат", – пояснювала Ганна Маляр.

30 листопада 2022-го через озвучення на загал втрат України ледь не зчинився дипломатичний скандал. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу заявила, що Україна втратила у війні на той момент 100 тисяч людей. Згодом відео з цією заявою видалили. А прессекретар Володимира Зеленського нагадав, що такі дані мають право озвучувати на загал лише головнокомандувач ЗСУ, міністр оборони або верховний головнокомандувач.  Тоді Сергій Никифоров додав, що президент Зеленський оприлюднить їх, коли настане слушний момент, адже це дражлива інформація.

У січні 2024 року очільник парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що звернувся до президента Зеленського з пропозицією розсекретити дані щодо втрат України у війні. За словами депутата, президент тоді ще не ухвалив остаточного рішення.

"Коли ви ідете на вулиці і питаєте людей про втрати, я не чув жодного разу менше ніж 100 000. А наші втрати набагато менші. Усвідомлення справжніх втрат України у війні покаже, що втрати "не такі великі, як вони самі собі уявляють", – заявив Давид Арахамія.

22 лютого в інтерв'ю американському телеканалу Fox News, коментуючи втрати українського війська та окупантів, президент Зеленський сказав: в окупантів вони уп'ятеро більші.

"Десятки тисяч смертей. Співвідношення становить один до п’яти. На одного нашого солдата, який загинув у бою, припадає п’ять російських солдатів", – сказав Зеленський.

Щоб жодна втрата не залишилася цифрою у статистиці, історії воїнів розповідає Платформа пам'яті Меморіал.

"На Платформі Меморіал в нашій базі є вже 6700 історій військових. Із них чотири тисячі опубліковані. Решта поки в процесі верифікації, підготовки. Насправді, щоб вшанувати кожного – це ще знадобиться багато часу і зусиль. Коли ми запустили покази коротких історій про воїнів на плазмах великих торговельних центрів, ми отримали шалений відгук від рідних. Була жінка, яка приїхала з іншого міста з двома дітьми. І потім нам написала повідомлення: "Дякую. Реву. Малі були щасливі побачити татка"", – розповіла співзасновниця Платформи памʼяті Меморіал Лера Лауда.

Зусиллями небайдужих в Україні пишуть і Книгу пам'яті полеглих. Там переконані: про наших загиблих ми повинні пам'ятати щодня. Адже доки про них пам'ятають – вони живі.

Ганна Рибалка, "5 канал"

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Дивіться також фотогалерею за темою: