Від раку лікуються понад мільйон українців: чому, попри Програму медичних гарантій, дехто має платити за дороге лікування
Малюють, щоб витримати біль. Картини дітей, які хворіють на онкологію, презентували у Національному інституті раку. Це майже три десятки робіт маленьких пацієнтів, які знайшли свій порятунок у творчості. Нині від раку лікуються понад мільйон українців. Частина з них навіть не здогадуються, що мають право отримувати медичні послуги безплатно. Для цього вже чотири роки існує Програма медичних гарантій. Чому декому досі доводиться вивертати гаманець на дороге лікування, з'ясовували наші кореспонденти.
"Зараз уже добре, але буває морально складно знаходитися в лікарні постійно" – уже більше, ніж пів року п'ятнадцятирічна Анастасія бореться з онкологією. Дівчина приїхала лікуватися до столиці із Запоріжжя.
"У мене саркома стегнової кістки. Ще 10 хіміотерапій. Мене не виписують, тому що аналізи весь час погіршуються", – поділилася онкохвора студентка Анастасія Максименко.
В інституті раку, де нині лікується Настя, відкрили виставку картин дітей, які борються з онкологією. Тут є і робота дівчини. Каже, творчість любить. Малювання відволікає від складного лікування.
"Я дуже люблю поні. Мені подобається їх малювати. Згадала про свої захоплення в лікарні. Раніше цим також займалася, але потім перестала. У лікарні до нас приходять проводити майстеркласи, і я знову почала малювати. Навіть мама почала купувати полотна, фарби для мене, і я почала малювати", – розповіла дівчина.
Своєю чергою інша онкохвора студентка Віра Нестеренко розповіла:
"Мені з дитинства подобалося малювання, тому я продовжую і хочу далі цим займатися".
В одній палаті з Настею творить Віра. Хвороба вразила її кістки. Уже вісім місяців дівчина лікується від раку. На виставці серед тридцяти картин – її зо п'ять.
"Воно дуже допомагає розслабитися, відволіктися та зайняти час. Я побачила в інтернеті картинку, де мені дуже сподобалося поєднання кольорів і як намальовані квіти", – сказала дівчина.
У Національному інституті раку нині проходять лікування 35 дітей.
"Лікування, зрозуміло, несе багато неприємних речей. І це не може бути приємно, адже це різні болючі маніпуляції. Для того, щоб розширити трішки межі і відчували себе не у відділені, а виходити за якісь межі, де вони почуваються якось по-іншому. Відволіктися, переключитися, отримати позитивні емоції. Через малювання дитині вдається краще зрозуміти, що вона зараз відчуває, що їй хочеться відчувати, де їй хочеться бути", – зазначила психологиня БФ "Запорука" Лілія Сіроха.
За даними Міністерства охорони здоров'я, нині на онкологію хворіють понад мільйон українців. Одна з найпоширеніших недуг – рак молочних залоз у жінок. Цей страшний діагноз дізналася пані Оксана два роки тому.
"Мені сказали: у вас рак. Було це так, як і в більшості пацієнтів, ніхто особливо не переймався моєю проблемою. Рак то й рак. Вас таких тут, знаєте, дуже багато", – пригадала онкопацієнтка Оксана Шпак.
Звідки взяти кошти на лікування – питання, яке найбільше турбувало жінку, адже вона сама виховує двох доньок. У лікарні Оксані нагадали про Програму медичного гарантування і можливість лікуватися безплатно. Але не всі медичні працівники виявилися доброчесними.
"Лікар каже на консультації одне, а на ділі виходить інше. Про все, що мені казав лікар – що це не можна безкоштовно – я перепитала директорку. Вона казала, що можна. І коли вже після цього я приходила до лікаря, він мені казав: "Так, можна, звісно". Я не можу сказати, що він був поганим лікарем, але я розумію, наскільки мені не додано інформації, наскільки це могло би бути менш затратно для мого бюджету", – наголосила жінка.
Утім залишається чимало хворих жінок, які через брак інформації, сплачують за послуги, які могли б отримати безплатно. Програма медичних гарантій працює чотири роки. Її фінансує Національна служба здоров'я. Як показало дослідження громадської організації "Афіна. Жінки проти раку", протягом цього часу ситуація покращилася, але 33% жінок торік частково витратили кошти. Зокрема, на комп'ютерну томографію, УЗД та операції. У НСЗУ кажуть, гроші є. Неспроможність держави покрити вартість лікування – міф.
"Єдині аргументи, які можуть залишатися, це поставки лікарських засобів, які централізовано закуплені. Але і тут ми посилюємо контроль. Більша частина керівників зводиться до особистого значення окремих лікарів. Це, як на мене, дуже дитяча позиція. Тому що керівник у певному закладі на те і є керівником, щоб працювати з лікарями, щоб вони змінювали свою поведінку і дещо оновлювали міски стосовно того, чи потрібно на сьогоднішній день при такому фінансуванні та при такій ситуації в країні просто по-хамськи ставитися, вимагати кошти від пацієнтів і продавати лікарські засоби", – розповіла голова Національної служби здоров'я України Наталія Гусак.
За словами керівниці НСЗУ, середня зарплатня лікаря в онкоцентрі 60 тисяч гривень, а керівника закладу перевищує за сотню тисяч. Скаржитися на медиків пацієнти бояться. Вважають, що це може вплинути на якість лікування. Для прозорості лікарень Національна служба здоров'я планує вимагати електронної черги на дороге обладнання. А з найбільш активними порушниками розриватимуть договори.
Марія Дрозд, Каріна Шевченко, Орест Пона та Сергій Новіков, "5 канал"
Читайте також: диво-операція, бо з таким діагнозом не виживають: у Дніпрі медики врятували військового.
Читайте також сюжет: у Львові іноземні лікарі оперують військових з травмами обличчя – застосовують одні з найскладніших технологій.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.