Вакцинація

Вакцинація в Україні: скільки громадян отримають щеплення наступного року та коли створять український аналог

Шмигаль хоче вакцинувати щонайменше 20 мільйонів людей

Крива захворюваності на COVID-19 в Україні тримає рівну форму: станом на ранок п’ятниці в Україні виявили понад 12 тисяч нових випадків інфікування коронавірусом. Країни Європи, США та Канада розпочали вакцинування населення – українці ж очікують на початок кампанії з антиковідного щеплення лише наступного року. Загалом урядовці планують, що впродовж 2021-го провакцинують половину населення України. Перша партія вакцин від міжнародної ініціативи COVAX – забезпечить лише 4 мільйони громадян. Наступні партії: чи чекати їх узагалі в наступному році і хто буде вгорі списку на вакцинацію, розповість Евеліна Михайленко.

"Основним завданням плану вакцинації від COVID-19 є охоплення 50% населення України. Це майже 21 млн людей", – таке завдання називає прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

От тільки спершу зробити ін'єкцію зможуть усього 4 мільйони громадян. Україна лише ближче до весни наступного року отримає першу партію безкоштовних вакцин у межах світової ініціативи COVAX. 

Що ж до інших поставок, уряд іще домовляється і з виробниками, і з керівництвом держав, де препарати вироблятимуть. 

У пріоритетній групі на вакцинацію за рекомендацією ВООЗ – медпрацівники, військовослужбовці, які боронять Україну на сході, соцпрацівники, мешканці державних закладів, які потребують догляду та підтримки, а також персонал таких установ. А ще правоохоронці, освітяни і люди похилого віку, які перебувають у групах ризику.

"Вакцинацію планують проводити на базі існуючих кабінетів щеплень. За інформацією профільного міністерства, станом на грудень цього року їх нараховується більш як 11 тисяч. Передбачається створення мобільних бригад, а також залучення мережі сімейних лікарів", – заявив прем'єр Денис Шмигаль.

До прикладу, Італія, яка теж готується до вакцинального року, має намір побудувати 300 павільйонів для щеплення населення. Вони будуть у вигляді первоцвітів, як символ відродження Італії.

Щепити ж проти коронавірусу половину населення планети заважає нерівномірний розподіл вакцини. На цьому наголошує американське видання Bloomberg, що відстежує контракти на постачання дев'яти найперспективніших вакцин до різних країн.

"Те, що вакцини будуть розподілятися нерівномірно – це не означає якоїсь зради чи перемоги, тому що багатші країни змогли собі зафрахтувати ці вакцини в кількох компаній, бідніші – в однієї або двох. Як на мене, ті країни, які зафрахтували надмірну кількість вакцин, вони не будуть вакцинуватися по 5 разів, вони швидше за все поділяться з тими країнами, які цієї вакцини потребують. Серед них, найімовірніше, може бути і Україна", – пояснює керівник міжнародного відділу новин "5 каналу" Михайло Прудник.

Водночас генеральний секретар ООН звернувся до багатих країн, щоби ті утрималися від накопичення доз для себе та допомогли бідним країнам.

"Держави беруть на себе зобов'язання захищати людей. Але вони не можуть захистити людей, якщо інші люди не захищені. І тоді все може повернутися назад", – заявив генсек ООН Антоніу Гутерреш.

А ось щодо перспектив вакцини українського виробництва – міністр охорони здоров'я заявляє: потенційний препарат уже пройшов доклінічні тести і зараз триває процес початку клінічних, тобто випробовувань на людях. Утім про дату чи бодай коли будуть перші результати – поки не йдеться.

"Була обрана виробнича база, де повинні виробити ці вакцини для початку проходження клінічних випробувань, – це одне з українських фармпідприємств. Для початку треба виготовити не менш як 100 тис. доз вакцини, але цей процес неможливо завершити за один місяць", – сказав чільник МОЗ Максим Степанов.

Тоді як наприкінці листопада українські розробники кандидата на вакцину зазначали: сам препарат буде готовий через рік. Тоді держава в особі міністра охорони здоров'я обіцяла з бюджету чи то 100, чи то 150 мільйонів гривень. Водночас самі науковці стверджували, що за ці гроші хіба що закінчать доклінічний етап і, можливо, зроблять першу фазу клінічних досліджень.

Евеліна Михайленко, Ганна Кудрявцева, "5 канал"