Роковини масового вбивства українських військовополонених в Оленівці. Життя щонайменше 53-ох азовців забрав теракт у Волноваській колонії №120, відомій також як Оленівська. Ще більш як 130 військовополонених українців були поранені. Що ж сталося у місці утримання бранців торік у ніч на 29 липня 2022 року достеменно не встановили донині. Журналісти "5 каналу" поспілкувалися зі свідками тих страшних подій, а також рідними загиблих полонених.
"Це було пекло. Спочатку пішло задимлення дуже велике, а потім почалася дуже велика пожежа. Крики, ори. Це жахливий теракт був", – згадує звільнений з полону захисник "Азовсталі" Микита Шастун.
Микита Шастун – військовослужбовець полку "Азов" і військовополонений, який вижив після теракту в Оленівці. Каже, його там урятувало диво.
"Я не знаю, що мене підвело до того, щоб перелягти на інший бік ліжка і це мене врятувало. Тому що я ліг головою до сходів металевих і саме вони мені врятували життя. Тобто урятували від уламків, які летіли", – розповідає звільнений з полону захисник "Азовсталі" Микита Шастун.
Микиті донині важко добирати слова, щоб описати не лише російський полон, а й теракт в Оленівці. Військовий пригадує, що звернув увагу на важливий момент: росіяни, які були наглядачами у колонії – не постраждали. Переконаний: це був цілеспрямований крок рашистів знищити "Азов". П'ятдесят три бійці загинули, ще 130 – були поранені.
"Відомо, що тільки через 25 днів після трагедії, 22 серпня, ООН створила групу з розслідування теракту у цій колонії. Генеральний секретар ООН повідомив, що вирішив направити місію для виявлення та встановлення фактів трагедії в Оленівці. Але представник ООН заявив, що місія не може почати розслідування, оскільки ситуація на місці події залишається небезпечною для візиту представників ООН. Як вам таке? 5 січня 2023 року місію розформували", – розповідає голова ГО "Жінки зі сталі" Наталка Зарицька.
Тож що сталося в Оленівці? За словами свідків теракту, військовополонених, яких українській стороні вдалося повернути додому, напередодні ночі вибуху наглЯдачі порахували всіх біля барака, щоби пересвідчитися, що всі зайшли. Виходити з нього вночі забороняли. Близько о пів на 12-ту пролунав перший потужний вибух. За межами колонії. Та ніхто не звернув особливої уваги, бо обстріли довкола колонії були регулярними. За 15 хвилин пролунав другий вибух. Уже в бараку. Після нього ще один.
"Майже всі були у дрібних уламках. Хлопцям руки повідривали, ноги повідривали, попробивало легені", – згадує звільнений з полону захисник "Азовсталі" Микита Шастун.
Одразу після обстрілу росіяни звинуватили у всьому Україну. Мовляв, ударили американськими реактивними системами HIMARS. Так звані російські ЗМІ навіть показали уламки від ракет. Та українські й світові експерти майже одразу цей фейк спростували. Результати річної роботи зі встановлення винних у теракті та його обставин оприлюднив уповноважений Верховної Ради з прав людини.
"У нас є матеріали, які точно вказують, що це було створено діями російської федерації, що це була заздалегідь спланована акція. І сьогодні навіть я публічно згадав звіт ООН, які через рік нарешті юридично визнали той факт, що не могла бути ця трагедія через дії української сторони і через застосування HIMARS", –повідомив уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
У 2023 році в Офісі генпрокурора України повідомили: вибух був спричинило застосування реактивного термобаричного гранатомета. Це висновок слідства після комплексної експертизи зброї, слідів та обставин її використання.
Крім того, у Службі безпеки України повідомили про підозру ексчільнику Оленівської колонії, який організовував катування понад сотні полонених бійців ЗСУ.
"Для тортур над потерпілими їх відводили до спеціально створеного на території колонії "дисциплінарного ізолятора". У його застінках до людей застосовували різні види фізичного насильства і вчиняли психологічний тиск, які супроводжували постійними погрозами "повільного" вбивства", – наголосив речник СБУ Артем Дехтяренко.
Адвокат Олександр Заруцький, вивчивши матеріали, констатує: притягти винних за катування до відповідальності Україні буде тяжко. Та все одно трохи простіше, ніж притягнути до відповідальності винних у вчиненні теракту.
"Очільник колонії може завжди зазначити, що він там не знав. Це речі, які реально могли трапитися поза межами його контролю. Вибудувати лінію захисту достатньо непроблемно. І знову ж таки, росіяни це прекрасно розуміють. І якщо буде доводитися, що там хтось причетний з "днр"\"лнр", росіяни можкть сказати "взагалі до нас питань немає, це ваші громадяни, ми нічого не знаємо". Як абсолютно знищити і перетворити на абсурд правосуддя – росіяни чітко знають", – переконаний адвокат-міжнародник Олександр Заруцький.
Тому важливо, щоб усі свідки теракту дали свідчення українським та міжнародним правоохоронним й безпековим структурам, каже адвокат. Рідні ж загиблих в Оленівці переконують: не зупиняться ні перед чим, щоби визначити і покарати винних.
"Я стукала у всі двері України та Європи, благаючи повернути тіло сина на рідну землю. 4 липня 23 року, я змогла поховати... його руку. Це все що мені віддали", – каже мати загиблого внаслідок теракту захисника "Азовсталі" Наталія Пашнюк-Пашнєва.
"Хлопців ми вже не повернемо, але треба пам'ятати цих героїв, які загинули і в Маріуполі і в Оленівці без зброї, без надання медичної допомоги. І про це треба пам'ятати та казати", – наголошує звільнений з полону захисник "Азовсталі" Микита Шастун.
Юрій Пугач, Олексій Тищенко та Сергій Клименко, "5 канал"
Нагадаємо, що Офіс Генерального прокурора встановив, що вибух в Оленівці був спричинений термобаричним гранатометом.
Читайте також: "Поранених скидали в "КамАЗи" один на одного": що вдалося з'ясувати про теракт рф в Оленівці через рік після трагедії
Як повідомляв 5.UA, у ніч на 29 липня 2022 року рф скоїла теракт, влаштувавши вибух у бараку виправної колонії в Оленівці, в якому перебували українські військовополонені. Тоді загинули щонайменше 50 захисників "Азовсталі".
29 липня 2022 року у ГУР поінформували, що українських полонених в Оленівці вбили "вагнерівці".
Нагадаємо, полк "Азов" вважає, що удар по колонії, де перебували українські військовополонені, є актом публічної страти, який росія здійснила через безкарність.
Як повідомляв 5.ua, Україна розпочала процедуру повернення тіл загиблих полонених в Оленівці Донецької області.
Нагадаємо, Інститут вивчення війни (ISW), реагуючи на вбивство українських військовополонених в Оленівці, зазначає, що пошкодження від пожежі не притаманні принципу роботи HIMARS.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.