Телеграм

Telegram загрожує інформаційній безпеці України: у чому криється небезпека – пояснення експертів

У парламенті вже обговорюють, як уникнути поширення російських ІПСО через соцмережі

Telegram загрожує інформаційній безпеці України. Останнім часом такі заяви лунають від представників влади. Стверджують – чимало анонімних Telegram-каналів поширюють російські інформаційно-психологічні операції. Ба більше, до Telegram мають доступ і спецслужби окупантів. Чи варто вже видаляти застосунок і шукати йому альтернативу? Розповість Каріна Шевченко. 

Такий зручний, швидкий, доступний Telegram. Соцмережа, з якої протягом останніх двох років українці дізнаються новини. Але Telegram загрожує інформаційній безпеці України. Так вважають у Головному управлінні розвідки:

"Загрози, які він несе для суспільства, є реальні. Питання до самої платформи. Вона містить в собі цілу низку загроз для інформаційної, і не тільки інформаційної, безпеки нашої країни. Так, на це питання треба давати відповідь, і я думаю, що це обов'язково відбудеться".

Telegram – розробка російського програміста Павла Дурова, який 2014-го виїхав із росії. Проте досі отримує російські рублі.

"Telegram і досі має зв'язки із так званою росією. Про надійність протоколу шифрування говорять у більшості самі розробники, натомість, незалежність експерти мають великі сумніви у його надійності. Месенджер отримує гроші від великого російського бізнесу та близьких до путіна олігархів, а також від урядового фонду інвестицій російської федерації", – зауважив ІТ-спеціаліст, адміністратор Української Вікіпедії Назар Токар.

Вплив Telegram на аудиторію – великий. 44% опитаних українців шукають новини саме там. Але у цій мережі в перші дні повномасштабного вторгнення ширилися фейки про події в Бучі та Ірпені. Щоб позбутися дезінформації у цій платформі, Нацрада з питань телебачення і радіомовлення надіслала запит до адміністрації Telegram. Проте, відповіді не отримала.

"В Telegram нема з ким говорити. Ми пробували звернутися до Telegram, до платформи. Кілька листів ми відправили, електронні адреси ми знаходили десь в інтернеті, щоби попросити їх вступити з нами в якусь комунікацію. Але відповіді немає", – зазначила голова Національної ради з питань телебачення і радіомовлення Ольга Герасимюк.

Вперше про врегулювання та прозорість роботи Telegram мова зайшла ще минулої осені в РНБО. Олексій Данілов назвав три загрози цієї мережі. Перша – російська пропаганда. А Служба безпеки України оприлюднила список Telegram-каналів, за якими стоять російські спецслужби.

"Головна небезпека, з якої випливає і базова вимога до Telegram-каналів, це деанонімізація їхньої діяльності. Відповідальні за поширення інформації, яка охоплює і впливає на мільйонну аудиторію, мають бути відомі", – наголосив секретар Ради національної безпеки та оборони Олексій Данілов.

На сайті президента українці створили петицію про заборону Telegram, проте голосів там лише понад півтори тисячі. Експерти з кібербезпеки підтримують таку ініціативу. Через цей застосунок легко поширюються фейки, а також є загроза доступу до особистих сторінок користувачів.

"Майже у кожного українця знаходиться цей пристрій в кармані, це такий шпигунський додаток. Майже 90% людей всіх українців в перші тижні після повномасштабки вони або мали, або скачали Telegram. Там дуже великий потік інформації, якому люди можуть довіряти, а насправді ця інформація повністю фейкова. Ці канали вони переливають інформацію з одного каналу в інший, вони роблять посилання, що в тому каналі сказали те, переслали на інший і це мережа такого потужного інструменту", – пояснив експерт з кібербезпеки Єгор Ашуєв.

У парламенті вже обговорюють, як уникнути поширення російських ІПСО через соцмережі.

"Нам вже давно потрібен профільний закон, ну хоча на період воєнного стану, який визначав би: що таке дезінформація, що таке боти, що таке спрямована атака, як цьому протидіяти. І ми власне в парламенті над цим працюємо. І другим напрямком є приєднання до діджитал секюріті ект, який розробляється в Європейському Союзі. Україна як кандидат ЄС теж змушена буде адаптувати це", – сказав голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.

А якщо ви все-таки користуєтесь Telegram, то обов'язково перевіряйте власника каналу та шукайте першоджерело інформації. Зокрема, є канали офіційних представників, де інформація подається оперативно.

Каріна Шевченко, Ігор Костюк, "5 канал"

Читайте також: "росія залучатиме іноземних журналістів": ГУР інформує про інформаційну операцію рф "Перун" – що відомо

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.