Україна – ЄС

Статус кандидата в ЄС: що чекає Україну попереду – сюжет

27 країн одноголосно назвали Україну кандидаткою на вступ до ЄС

російське керівництво незадоволене статусом кандидата на вступ до Євросоюзу для України. А слабка офіційна реакція кремля награна. Про це заявив чільник українського МЗС Дмитро Кулеба. Попри це, Україна на шляху до Європейського майбутнього і це ще більше відділяє нас від москви. Утім, шлях від статусу країни-кандидатки до повноправної членкині довгий та тернистий. Потрібно реформувати країну у багатьох галузях, та ще й зробити це успішно в умовах війни. Які реформи потрібно здійснити, аби потрапити в ЄС, дізнавалася журналістка "5 каналу".

На Майдані Незалежності, українці відстояли своє європейське майбутнє. Майже за 9 років після Революції Гідності і в умовах кривавого наступу росії, Україна отримує шанс стати частиною європейської сім'ї.

"Україна – не місток, не подушка між Заходом і росією. Це майбутній рівний партнер для 27 членів країн ЄС", – сказав президент України Володимир Зеленський.

Менш як за чотири місяці, відколи Київ заповнив заявку, усі 27 країн одноголосно назвали Україну кандидаткою на вступ до ЄС. Історичне рішення, яке ще більше зближує нас із країнами Заходу і відкидає геть від москви.

"Україна, попри спроби путіна і росії нас завернути з цього шляху, все-таки іде в Європейський Союз. Прив'язка юридична дуже серйозна", – зауважив посол України у США (2015-2019) Валерій Чалий.

Як потенційна членкиня Євросоюзу, Україна привабливіша для інвестицій іноземного бізнесу, навіть в умовах війни. Такі позитивні очікування в українського уряду.

"Доступ до нових програм фінансової підтримки ЄС. Це нові інвестиції, нові проєкти, нові робочі місця, а також підтримка повоєнного відновлення", – наголосив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.

Директор Інституту світової політики Євген Магда запевнив: "Тому що відновлення України силами Європейського Союзу може створити потужний імпульс для того, щоб було економічне зростання всередині Європейського Союзу".Але й від України очікують наполегливої роботи над реформами. Чимало з них, як-от судова, вже стартували, але реалізовані не до кінця.

"Проведення реформи Конституційного суду, це, власне, запуск реформи Вищої кваліфікаційної комісії суддів і очищення судової системи, Вищої ради правосуддя, перезапуск її це теж реальні речі", – акцентувала увагу голова комітету ВР з питань євроінтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Вимоги для вступу до Євросоюзу поділили на сім блоків. Один із найголовніших – посилена боротьба з корупцією. Насамперед, потрібно призначити керівників органів, які покликані із нею боротися.

"Обрання керівника НАБУ, обрання Спеціалізованого антикорупційного прокурора, ухвалення так званого антиолігархічного закону з урахуванням побажань Венеційської комісії, рекомендацій", – додав Євген Магда.

Поки Україна працюватиме, аби відповідати європейським нормам, статус кандидатки можна використати як ще тіснішу співпрацю з ЄС.

"Максимально ефективно використати статус кандидата на членство у Європейський Союз, співпраці з фондами Європейського Союзу, секторальною співпрацею, покращення умов перетину кордонів, навчання наших людей в університетах, поширення в Україні якихось там товарів, технологій. Фактично, все те, що нас зближує з Європейським Союзом", – зазначив заступник міністра економіки України Тарас Качка.

Наскільки якісно Україна впроваджуватиме реформи, Європейська рада вперше перевірить наприкінці цього року. Це може статися і пізніше через війну, яка і так відбирає чимало ресурсів. Та шлях до ЄС ставити на паузу не варто.

"Якщо ми продовжуємо реформаторський порядок денний, він очевидно, навіть під час війни, то він вже очевидно впливатиме на нашу подальшу підтримку нашими партнерами. І це так само важливо для виграшу і успіху війни. Тому це взаємопов'язані речі", – підсумувала Іванна Климпуш-Цинцадзе.

Лідія Середюк, Ігор Костюк, "5 канал"

Читайте також: За крок до вступу в ЄС: Зеленський розповів про наступні дії України на шляху до Євросоюзу 

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.