вшанування історичної перемоги

Розгром московитів під Оршею: у Києво-Печерській Лаврі вшанували історичну подію та князя Костянтина Острозького

Історична перемога стала можливою  завдяки вдалій стратегії князя Острозького

510 років від дня перемоги над московським військом. У вересні 1514-го армія Князівства Литовського розгромила армію московії під Оршею. Українці, поляки, білоруси та литовці об'єдналися під проводом князя Костянтина Острозького. Історичну подію та видатну постать вшановували у Києво-Печерській Лаврі. Як це було – у матеріалі журналістки "5 каналу" Марії Дрозд. 

Біля надгробку  Костянтина Острозького молитвою вшановують князя та полеглих захисників України. В Успенському соборі Києво-Печерської лаври відзначили річницю битви під Оршею, яка відбулася 8-го вересня 1514-го року. Тоді українці, білоруси, литовці та поляки об'єдналися для боротьби над багатотисячним московським військом. За оцінками  істориків, воно перевищувало армію Великого князівства Литовського майже втричі.  Але ворог зазнав поразки. 

"Костянтин Острозький, його пам'ятник, це була одна з найшанованіших пам'яток Успенського собору, яку росія намагалась, щоб ніхто не знав. Це видатна подія в історії чотирьох народів, об'єднує нас і сьогодні в нашій спільній боротьбі проти російської чуми", – розповів гендиректор національного заповідника Києво-Печерська лавра Максим Остапенко.

Від дня перемоги над над московським військом минуло 510 років. Історична перемога стала можливою  завдяки вдалій стратегії князя Острозького. Та вирішальне значення мала єдність народів, які пліч-о-пліч боролися проти загарбника.

"Це було таким прикладом об'єднання проти, кажучи теперішньою мовою, агресії. На жаль, в самій Білорусі не дуже люблять згадувати цю подію, тому що вони зараз живуть у світі російських наративів. Очевидно, що такий наратив не може підтримуватись офіційною владою. Але я дуже тішусь тим, що білоруське суспільство все ж таки не настільки повністю провладне, є певна частина суспільства, яка виступає проти будь-якої агресії", – розповів спеціальний представник України з питань білорусі Ігор Кизим.

"Ми бачимо, що усі розмови росії про братерство. Ніби то у нас є старший брат, волю якого повинні виконувати українці та білоруси. Що тоді 510 років назад, коли насправді вони кайдани для нас везли, так і зараз це відбувається. І лише разом об'єднавшись, ми переможемо нашого ворога", – заявив командир білоруського полку ім. Кастуся Калиновського Павло "Дядько" Шурмей.

До Києво-Печерської лаври  прийшла Ірена-Марія. Вона є  нащадком роду Острозьких. Жінка розповідає,  як протягом багатьох років її рідних переслідувала радянська влада. Сімейну таємницю дізналась у дитинстві, від прабабусі.

"Тихенько розповідала, показуючи так пальчиком "тссс", бо боялися розправи комуністичної і в принципі ця таємниця передавалась мені дуже обережно. Це дуже велика честь, велика відповідальність. Це таке сакральне становище душі, коли ти маєш кров, гени, дух і душу великої династії", – розповіла нащадок династії Острозьких Ірена Марія Острозька-Санґушко.

Навколо барельєфу величної постаті вишикувалися бійці, які нині захищають Україну від російської навали. Це воїни Національної Гвардії та Збройних Сил: білоруського полку імені Кастуся Калиновського та 30-ї механізованої бригади імені князя Острозького. Битва під Оршею показала, як спільними зусиллями  перемагати москву. 

Пів тисячі років у Києві місці стояв князь Костянтин Острозький, який разом зі своїм військом розгромив московську армію. Ця дата увійшла до шкільних підручників. Ми пам’ятаємо її як перемогу, яка сталася 510 років тому. І сподіваємося на ще одну, незабаром.

Марія Дрозд, Олексій Іванченков, "5 канал"

Читайте також: російсько-українська війна – чи справді вона почалася з Боголюбського – "Машина часу".

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.