Лонгріди

Пасивна агресія, чи Як розпізнати, що тебе не облили брудом – "Не здуріти"

Кожен зустрічався з пасивною агресією у свій бік, бо вона прихована за "невинним" компліментом, дружньою порадою чи прихована субординацією на роботі. І улюблене "можна було б і здогадатись" від авторів "та все нормально"

У такі моменти у людини виникає відчуття:неприємно, однак чітко зрозуміти чому не можеш. Аби краще відстежувати, де на вас агресують, а де й, можливо ви, журналістка "5 каналу" Софія Норенко провела розмову із психологинею Оксаною Сашенко.

Що таке пасивна агресія і що з цим робити?

— Що таке пасивна агресія, бо інформації тьма, але щоб остаточно зрозуміти?

— От ти так шукала інформацію, тепер мене запитуєш, а могла б вже і розібратися до цього часу. Приблизно так виглядає пасивна агресія, коли ми намагаємося переконати когось, хто напроти нас, що він в чомусь не такий і якийсь не такий. Мені дуже подобається мем про пасивну агресію.

— Під пасивною агресією ми можемо на увазі мати чорний гумор, сарказм, цинізм, критику, засудження, покусуючі компліменти, оцінка, про яку у нас не просили, поради, які у нас не просили.

— А коли людина мовчить і ти відчуваєш, що щось не так, ти такий зайчик-котик-самолетик, от тобі цукерочку, от тобі печення. Мені нічого не треба. Це теж про пасивну агресію?

— Щобільше, ти можеш запитатися людину: "Щось сталося?" Нічого, а ти не бачиш, а ти ще не здогадуєшся. І тут вже ховається вся претензія, навішування, нав'язування провини. Нав'язування тобі, що ти якийсь не такий, якесь не розумієш, що там відбувається. Це теж пасивна агресія.

Як її переформатувати в якусь здорову?

— Залежно від того, по який бік барикади опинилися ми. Якщо пасивна агресія – це те, що ми про себе помічаємо, тут один алгоритм. Якщо те, що ми бачимо от когось, хто напроти нас, тут алгоритм інший. Нам потрібно розуміти, що якщо це про інших, то взагалі не з кожним, хто так себе проводить, ми повинні щось виясняти, спілкуватися чи вирішити. Якщо це просто якийсь випадковий сусід, випадковий попутник, ці ж черги якісь у нас трапляються, якісь там очікування. Не з кожним ми повинні взагалі розжовувати, пояснювати чи лікувати пасивну агресію в іншої людини. Якщо це людина, з ким ми постійно комунікуємо, то ми йдемо в конфронтацію: колеги наші, знайомі, хто з нами в сім'ї, родичі, друзі, в лапках, можливо, а можливо, друзі, які не навчилися правильно поводитися зі своєю агресією. Тоді ми обов'язково йдемо в діалог, в діалогу показуючи про те, що ми ніби робимо невидиме, видиме.

Як не виливати свою агресію на хлопця і чи це норма?

— Залежить від контексту, що насправді відбувається між вами. Якщо це агресія, яка накопичилася в тебе на роботі, і тут ти приходиш додому, бачиш довірливі стосунки, довірливі його обійми, і ту накопичену агресію раптом виливаєш на нього, то так не норма. Тому що він не винен в тому, що в тебе на роботі якісь напружені стосунки, або що у твого керівника сьогодні не задався день, і він чомусь обрав штурмувати на роботі тебе. Тоді ми перш ніж ця агресія виллється, ми пояснюємо. Я прийшла додому заряджена і я дуже не хочу, аби той негативний заряд, який я отримала на роботі, якось пошкодив чи зіпсував наші стосунки. Але мені треба про це поговорити і мені треба погніватися. Тому дай мені п'ять хвилин, я зараз піду у ванну кімнату, відкрию фейсбук керівника, висловлю його аватарці, що на нього накопичилося, все, що так горить, палає всередині. І потім, як кішечка, м'якою піду у твої обійми. Це одна історія. Але є інші історії, коли він аб'юзивно себе поводить і, наприклад, знецінює, критикує, засуджує, чинить інші види тої самої прихованої агресії, про яку ми говорили чи прихованого насилля у парі. І тоді нам тут треба розуміти, що жодної іншої внутрішньої реакції, аніж агресія, на емоційне насилля у свою адресу в нас не буде.

 

А більше на тему пасивної агресії і як з нею дружити, а не кричати на близьких, дивіться у новому випуску "НЕ ЗДУРІТИ"

Запропонувати тему для обговорення/поділитись історією: bober@5.ua