Опозицію на чолі з Порошенком не пускають на владний телемарафон – The New York Times
Впливове американське видання The New York Times у статті "Великий крок назад": В Україні зростає занепокоєння щодо звуження свободи преси" пише про політичну цензуру в Україні та обмеження прав медіа. Зокрема, видання зауважує, що в ефірі телемарафону "Єдині новини" відсутні представники демократичної опозиції та лідер "Європейської Солідарності", п'ятий Президент Петро Порошенко.
Стаття спирається на думки українських журналістів та представників громадянського суспільства.
"Журналісти та групи, що займаються моніторингом свободи преси, б'ють на сполох через те, що, за їхніми словами, за часів правління президента Володимира Зеленського в Україні посилюються обмеження та тиск на ЗМІ, які виходять далеко за межі потреб країни у воєнний час", – цитує статтю видання "Українська правда".
Видання написало, що "з моменту здобуття незалежності в 1991 році Україна мала тривалий досвід толерантного ставлення до плюралістичного медіа-середовища, з численними телевізійними каналами, пов'язаними з опозиційними і проурядовими партіями, і незалежними новинами".
У ЗМІ мовиться: "Після повномасштабного вторгнення (ред. – росії) українські журналісти здебільшого прийняли правила воєнного часу, вважаючи це необхідними заходами для забезпечення національної безпеки".
The New York Times написало: "Вони також визнали певну самоцензуру, стримуючись у критичному висвітленні діяльності влади, щоб уникнути підриву морального духу або щоб повідомлення про корупцію не завадили іноземним партнерам схвалити надання допомоги".
Журналісти та медіагрупи кажуть, зазначає видання, що "низка нещодавніх випадків вказує на дедалі більш обмежене середовище для репортерської діяльності".
У січні посли країн "Групи Семи", до якої входять багато ключових військових союзників Києва, виступили зі спільною заявою на підтримку свободи преси в Україні.
"Свобода ЗМІ є фундаментальною основою успішної демократії", – мовиться в заяві.
Аналітики кажуть, що "зусилля влади з контролю над ЗМІ, схоже, спрямовані на обмеження позитивного висвітлення діяльності опозиції та придушення негативного висвітлення діяльності влади і військових".
Видання, зокрема, згадало, що "журналісти державного інформаційного агентства "Укрінформ" наприкінці минулого року отримали від свого керівництва список опозиційних діячів і місцевих депутатів, позначених як "небажані" для цитування в статтях".
"Українська влада також має іноді напружені стосунки із західними новинними організаціями, зокрема з The Times. Після критичних репортажів і на тлі суперечок щодо правил висвітлення військових операцій вона відкликала військові перепустки для журналістів кількох видань, хоча пізніше їх було відновлено", – зазначив автор статті.
У ЗМІ розповіли: "Марина Сингаївська, колишня заступниця директора "Укрінформу", цього року подала у відставку через політичне втручання, посилаючись на роздані журналістам інструкції щодо інтерв'ю з членами опозиції".
"Диктувати ЗМІ, що їм публікувати і з ким розмовляти – це недемократично" – сказала вона.
У статті NYT пише, що "бурхливий і конкурентний телевізійний новинний ландшафт України до війни був консолідований владою Зеленського в єдине, контрольоване державою мовлення після (ред. – повномасштабного) російського вторгнення – телемарафон "Єдині новини".
"Але він виключив опозиційні канали і транслював настільки оптимістичні репортажі навіть тоді, коли бойові дії затягнулися, що більшість українців тепер кажуть, що не довіряють йому", – написало видання.
У ЗМІ нагадали: "Детектор медіа" у своєму нещодавньому аналізі зазначив, що з січня по квітень цього року жоден з каналів, які виробляють марафон, окрім "Суспільного", який більше не бере в ньому участі, не запрошував в ефір членів опозиційної партії "Європейська Солідарність". Партію очолює Петро Порошенко, колишній президент України та політичний "заклятий ворог" Зеленського".
У звіті Державного департаменту США йдеться про те, що телемарафон "забезпечив безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами в прайм-тайм" в Україні.
"Детектор медіа" підрахував, що з січня по квітень члени політичної партії Зеленського "Слуга народу" становили близько 70% політичних гостей "телемарафону", тоді як вони мають трохи більше половини місць у парламенті.
Нагадаємо, Європейська федерація журналістів (EFJ) у межах проєкту Швидкого реагування на свободу ЗМІ (MFRR) підписала заяву із закликом до української влади серйозно переглянути формат телемарафону й розглянути можливість закриття цього проєкту.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.