черга до ТЦК

Оновити дані в ТЦК: що в Міноборони планують робити з чергами та чи запрацює електронний кабінет військовозобов'язаного – сюжет

Після набуття чинності закону про мобілізацію в чоловіків буде 60 днів на оновлення своїх даних у ТЦК

Щодня сотні чоловіків оббивають пороги ТЦК. Удосвіта займають чергу, щоб встигнути оформити необхідні документи ще до набуття чинності закону про мобілізацію. Адже переконані, що з 18 травня може бути ажіотаж. Водночас триває розробка електронного кабінету військовозобов'язаного. У Міноборони кажуть, що роблять усе можливе, аби система запрацювала вчасно та без технічних збоїв. Чи вдасться це реалізувати та що кажуть чоловіки – журналістка "5 каналу" Лідія Середюк знає.

Середина дня. Біля ТЦК вже традиційно черга чоловіків. Щоб стати на військовий облік чи оформити необхідні документи, приходять ще вдосвіта.

"Один стоїть з 3:30 ранку. Це точно знаю, бо він неподалік живе, прийшов зі стульчиком, сів і чекав", – каже відвідувач ТЦК Василь.

Оновити свої дані в ТЦК за один день Василю не вдалося, тому має прийти сюди знову.

"Усе бистро, просто дуже багато питань, багато кабінетів", – каже відвідувач ТЦК Василь.

А от ці чоловіки вже декілька днів поспіль приходять до ТЦК, щоб стати в чергу. Більшість розуміють, що нині центри комплектування працюють понаднормово. Декому ж уривається терпець через те, що черга просувається дуже повільно.

"Бронь закінчується 11.06, але бронь нам не продовжать, бо маємо отримати пінкод. Тут дається пінкод, ну, сьогодні він не давався. А якщо давався, то тим людям, які вже 2 дні були тут, нічого не отримали і оце сьогодні вони щось отримали. Пропускали по талончиках людей, які були вчора і позавчора", – розповів відвідувач ТЦК Сергій.

"Мені треба стати на облік для того, щоб влаштуватися на роботу, мене без обліку не беруть. Я з Сумської області, зробив усі документи, щоб приїхати сюди, приїхав у понеділок, простояв без толку. Приїхав у вівторок о 7-й ранку, поїхав десь о 5-й, також без толку. Сьогодні приїхав о 5-й годині ранку. Сказали, що до 18-ї працюють і мене оформлять, через годину вийшли і сказали, що вони працюють до 3-ї. І з 2-ї години нікого майже не запускають. А вже в майже 4-й години сказали, що в них лягла база", – каже відвідувач ТЦК Олександр.

Система справді періодично може давати збій, повідомив "5 каналу" представник одного з ТЦК у Києві. Розповів про велике навантаження на працівників територіальних центрів комплектування через постійні черги.

"Ну от сьогодні вже був збій по видачі штрих-кодів. Усі військкомати працюють на повну. І я пояснював виходив відвідувачам, що на одну людину може піти 5 хвилин, на другу, можливо 25 хвилин. І потік людей, які зараз стоїть перед військкоматами... Ну, скільки можемо, стільки приймаємо. От сьогодні вже був збій по видачі штрих-кодів. Усі військкомати працюють на повну", – стверджує начальник групи морально-психологічного забезпечення ТЦК Дмитро.

Утім, насамперед пропускають тих, хто прийшов, щоб служити у війську.

"Ті, хто хочуть служити, вони без черги проходять у військкомат, вони в першу чергу обслуговуються, проходять ВЛК, оформлюються на військову службу. Мобілізація зараз у першу чергу, а оновлення данихна це, наскільки пам'ятаю, дається 2 місяці", – зазначає начальник групи морально-психологічного забезпечення ТЦК Дмитро.

Величезні черги вишиковуються до ТЦК ледь не щодня. Ці чоловіки вирішили не чекати, коли закон про мобілізацію набуде чинності і вже намагаються оновити свої дані. А з 18 травня повинен запрацювати електронний кабінет призовника. Втім, чи витримає система ажіотаж?

А наплив людей буде ще більшим, аніж зараз, прогнозують чоловіки призовного віку. Тому хочуть встигнути оновити свої дані вже зараз. У Міноборони ж готуються до запуску електронних кабінетів військовозобов'язаних. Потрібно буде завантажити спеціальний застосунок і внести туди свої дані: номер телефону, електронну пошту та фактичну адресу проживання. Ці дані підтягнуть інформацію з бази військовозобов’язаних "Оберіг". У Міноборони кажуть: застосунок буде дуже простим та доступним для громадян в Україні та за кордоном.

"Буде можливість робити це дистанційно, без візиту до ТЦК та СП. Надалі, для уточнення інших даних, якщо це буде потрібно, ТЦК зв’яжеться із військовозобов’язаним і далі це буде робота між військовозобов’язаним і безпосередньо працівником ТЦК. Оновити ці дані можна буде з будь-якої зручної точки, в тому числі з-за кордону. Ми вважаємо, що кількість військовозобов’язаних, які користуватимуться цим функціоналом, може досягати 70-80%, тому що це буде дуже зручно", – пояснює заступниця міністра оборони України з питань цифрового розвитку та цифровізації Катерина Черногоренко.

Система має працювати і попри очікуваний ажіотаж серед користувачів, переконані у Міноборони. Зважаючи, що вже тривалий час біля ТЦК великі скупчення людей, команда відомства працює і над тим, щоб невдовзі зробити електронну чергу і вона запрацювала до 18 травня. Черги, можливо, стануть меншими, але це не зменшить навантаження на ТЦК, вважає колишній речник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов.

"Треба щось робити з тим сервісом для того, щоб збільшувати можливості щодо прийому громадян нашої країни. А вони дедалі більше зростатимуть. З 18 травня фактично всі громадяни нашої країни, які підпадають під норми закону про мобілізацію, мають неодноразово відвідати військовий комісаріат, бо спершу проходження якихось там документів, потім – проходження якоїсь там лікарської комісії, потім ще, а може, навіть декілька візитів. Це можна лише уявити, який колапс може створитися", – каже колишній речник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов.

Після набуття чинності закону про мобілізацію в чоловіків буде 60 днів на оновлення своїх даних у ТЦК. Це можна зробити в місцевому ЦНАП, ТЦК, а за два тижні й через електронний кабінет. Міноборони, яке є розробником цієї системи, запевняє, що вона має запрацювати вчасно – 18 травня.

Лідія Середюк, Олексій Іванченков, "5 канал"

Нагадаємо, 11 квітня Верховна Рада після місяців розгляду ухвалила закон про мобілізацію. За день до голосування із тексту вилучили норму щодо права на демобілізацію військових. У Міноборони обіцяють розробити окремий законопроєкт протягом 8 місяців.

Читайте також: "Військові мали самі прочитати Конституцію" – Маляр в ефірі довела до сліз нардепку Совсун, чоловік якої воює.

Читайте також сюжет: скандал Маляр та Совсун у прямому етері – яка реакція українців, коментар нардепки.

Дивіться також відео:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.