оновлення даних

Оновлення даних для військовозобов'язаних: чи є черги в київських ТЦК та ЦНАПах, і які проблеми виникли в перший день – сюжет

У Кабміні заборонили відправляти військовозобов'язаних на військово-лікарську комісію відразу після оновлення даних у ТЦК

Новий закон про мобілізацію відсьогодні набув чинності. На початку квітня його підписав президент. За документом, усі військовозобов'язані громадяни мають упродовж 60 діб оновити військово-облікові дані. Журналіст "5 каналу" Юрій Пугач від самого ранку проінспектував, чи є вже черги у ЦНАПах та ТЦК і чи запрацював застосунок "Резерв+" від Міноборони. Деталі в його матеріалі. 

18 травня набув чинності новий закон про удосконалення процесу мобілізації. За документом, всі військовозобов'язані українці впродовж 60 днів мають оновити свої військово-облікові дані. Це можна зробити у три способи. І перший - у Центрі надання адміністративних послуг, або як його ще називають, у ЦНАПі. В одному з таких у середмісті столиці від ранку з десяток людей. Утім, всі вони прийшли з інших питань. За кілька хвилин таки зустрічаємо першого охочого оновити свої дані.

Станом на 9:20 суботи 18 травня в одному з найбільших ЦНАПів у середмісті столиці поки ажіотажу немає. Ну а директорка цієї установи не на камеру повідомила, що усі процеси ще поки налагоджують. Знімальна група "5 каналу" поїхала до іншого ЦНАПу.

В іншому столичному ЦНАПі ситуація ще красномовніша: крім співробітників, установи тут – нікого. За кілька хвилин очікування журналісти зустріли Аркадія, який спеціально приїхав сюди, щоб оновити дані. Утім за декілька хвилин чоловік залишив будівлю ЦНАПу, бо його не підключили до системи.

Хоча напередодні чільниця столичного департаменту ЦНАП запевняла, що все запрацює. І пояснювала, які документи потрібно з собою взяти.

"Завтра з 9 години до 18 години всі ЦНАПи міста Києва готові приймати військовозобов'язаних для того, щоб вони могли оновити свої дані. Людина повинна прийти, мати з собою документи, які посвідчують особу, мати себе, мати військовий квиток або приписне посвідчення, якщо у нього є документ і далі оновлювати дані", – заявила 17 травня директорка департаменту Центру надання адміністративних послуг м.Києва Наталія Шамрай.

Та от, приміром, Аркадій і прийшов, і мав з собою всі необхідні документи, і мав із собою себе, що теж, вочевидь, важлива умова, а система ще не запрацювала.

Ще один варіант, де можна оновити свої дані, – у Терцентрі комплектування та соцпідтримки. Вирушаємо до одного з таких.

І тут людей немає. Тож можна констатувати, що у перший день набуття чинності нового закону про мобілізацію, принаймні кияни оновлювати свої військово-облікові дані не поспішають.

Біля ТЦК та СП згодом таки зустріли дещо знервованого Романа. Утім, цей чоловік теж тут не для оновлення даних.

"Мене в армію забирають. Вчора мене зупинили у Подільському районі, я показав документи, мене нема, тобто я не зареєстрований. І мене виходить викликали у ТЦК і комісію пройшов. Сказали "годєн". Комісію пройшов, сказали "годєн" і сюда на 11 годин. Та сильно не спішив у 40 років. Ну скажуть, значить підемо," – розповідає киянин Роман.

Водночас у Кабінеті міністрів ухвалили низку постанов. Зокрема, заборонили відправляти військовозобов'язаних на військово-лікарську комісію відразу після оновлення даних у ТЦК. Для цього мають спрямувати відповідну повістку. Однак це не стосується тих, кого доправили до ТЦК примусово. Як було у вИпадку Романа. Дещо змінив уряд і порядок вручення повісток. Вручати їх можуть цілодобово як за адресою проживання чи реєстрації, так і за місцем роботи, в громадських місцях, на блокпостах, в пунктах пропуску через державний кордон. Відправляти повістки тепер можуть і поштою. Врученим документ вважатимуть, навіть якщо отримувач відмовився його забирати з поштового відділення і поставили відповідний штамп. Або ж якщо отримувача не було за вказаною адресою, і проставлена відповідна позначка.

"Не скажу, що переймаюсь. Єдине, за що переймаюсь, що у мене приписне бо у свої часи не оновив і в університеті не був на військовій кафедрі. Але зроблю. Якщо це можна швидко – зроблю. Нада буде воювать – підем воювать. Побачим," – зазначає киянин Артем.

А от третій спосіб, як, на перший погляд, швидко можна оновити свої дані – новий застосунок Міноборони "Резерв+".

Спершу потрібно завантажити його з Апстору або Гугл плей маркету, залежно від того, який у вас смартфон. Це можна зробити за лічені хвилини. І далі от з нами вже вітаються: "зареєструйтесь у додатку та отримайте дані з реєстру Оберіг. Пройдіть 3 швидких кроки: 1 крок - потрібно авторизуватися за допомогою системи банкінг айді Національного банку України; 2 крок - підтвердити або уточнити персональні дані, а це мобільний телефон, електронна пошта та поточна адреса проживання; 3 крок - встановити пароль та налаштувати вхід за біометричними даними. Натискаємо "Розпочати". Обираємо свій банк. Оберу державний "Приватбанк". Одразу бачимо сповіщення "Ви успішно авторизувалися". Повертаємося у додаток... і намагаємося зробити знову усе те саме. "Виникла помилка", – повідомляв айді банкінг.

А от без жодних проблем оновив свої дані у застосунку "Резерв+" Богдан зі Львова. Ще вночі.

"Щойно додаток став доступний, я його завантажив, становив на смартфон, зайшов, буквально за кілька хвилин пройшов просту процедуру. Перед тим подивився відеоінструкцію від Міноборони. Почекав буквально хвилин 20 на те, що підвантажаться мої особисті дані з системи Оберіг бо вони в реєстрі вже були і оновив. Десь там між 1 і 2 ночі жодних проблем не було", – наголосив старший лейтенант запасу ЗСУ Богдан Тихолоз.

У Міноборони тим часом заспокоюють: станом на ранок 18 травня успішно оновили дані через застосунок "Резерв+" уже більш як 150 тисяч військовозобов'язаних. Ще сотні тисяч запитів у черзі. Запевняють: застосунок захищений від атак або намагань ворога його зламати. Саме тому функція авторизації може працювати не у всіх одночасно. Технічна команда цілодобово працює над усуненням помилОк і реагує на зауваження. А тим часом користувачі з усієї країни продовжують нарікати на роботу нового застосунка і продукують вагони мемів.

Та все ж оновити військово-облікові дані чи то у ТЦК та СП, чи то у ЦНАПі, чи у застосунку "Резерв+" всім військовозобов'язаним таки доведеться. Для цього є 60 днів. І вони починаються сьогодні, тобто від 18 травня.

Юрій Пугач та Валентин Стрельцов, "5 канал"

Нагадаємо, закон про удосконалення мобілізації набув чинності. Від нині у всіх військовозобов'язаних є 60 днів, щоб оновити дані. 

Як повідомляв 5.ua, президент підписав закон про підвищення штрафів за порушення мобілізаційного законодавства. 

Нагадаємо, застосунок "Резерв+" для військовозобов'язаних – вже можна завантажити на телефон. 

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.