Наступ росіян зазнає краху: чи зможе Україна відкинути ворога на фронті – сюжет
Весняно-літній наступ росіян зазнає краху. Про це заявив помічник Держсекретаря США Джеймс О'Браєн у коментарі "Радіо Свобода". За словами посадовця, після того, як навесні Україна почала отримувати допомогу від США та інших партнерів, справи у росіян пішли не надто добре. Нині завдання сил оборони відтіснити окупантів та показати кремлю, що Україна готова воювати. Чи справді плани кремля провалилися і весняно-літній наступ зазнав краху, як кажуть іноземні посадовці, з українськими експертами аналізувала журналістка "5 каналу" Марта Шикула.
росія готує великий наступ. Наприкінці весни – на початку літа окупанти атакуватимуть. Планують захопити всю Донецьку та Луганську області, розповідали в ГУР. Тим часом західні партнери казали про ймовірний наступ у Херсонській та Запорізькій областях та прорив на Харків. Усе це було на початку весни. Такі повідомлення тоді буквально заполонили весь медіапростір. До 9 травня росіяни мали б взяти Часів Яр, захопити Харків та активізуватися на всій лінії фронту.
На календарі – середина літа, і західні посадовці беруться аналізувати. Зокрема, помічник Держсекретаря США Джеймс О'Браєн у коментарі "Радіо Свобода" заявив, що весняно-літній наступ росіян зазнає краху. Справи у кремля пішли кепсько після того, як Україна почала отримувати допомогу від США та інших партнерів.
Проте зі словами американського посадовця українські військові та аналітики не надто погоджуються. Кажуть, ворог свій наступ у принципі не зупиняв від лютого 2022. Нині росіяни активні на всій лінії фронту, а надто – на Донеччині, і мають там успіхи.
"Якби вони дивилися уважно, чи хоча би користувалися картою deepstate і зрівняли би показники на початок російського наступу в цьому році навесні та до сьогоднішнього дня, то побачили б, що Авдіївку вже, на превеликий жаль, не контролює Україна, і бої біля Часового Яру йдуть, і Вовчанськ сьогодні в нас під загрозою. Тобто територія, на яку російський чобіт зайшов в Україні, збільшилася. Питання: які стратегічні цілі ставили росіяни і чи їм це вдалося. Ні, їм це не вдалося, по-перше, як мінімум, ми вистояли завдяки FPV-дронам і волонтерській серйозній роботі. Тому що коли нема снарядів, ми рятуємося FPV-дронами", – зазначає спецпризначенець, офіцер ЗСУ Ігор Лапін.
"У нас нова активізація почалася в районі Торецька, ще один наступ, ще одна галочка – це просто доданий район, і вони там почали активізацію. Зараз вони мають непогані просування щодня в різних районах. Казати, що все, повний провал, нічого не вийшло – не можна. Нам потрібні ресурси. Бо в них вони є, вони лізуть людьми, технікою авіацією, артою", – пояснює співзасновник, аналітик мапи deepstate Роман Погорілий.
Аналітики припускають: можливо, посадовець США мав на увазі наступ окупантів на півночі Харківщини. Там свої плани ворог ще не реалізував і навряд чи реалізує найближчим часом.
"Брали до уваги якраз ту активізацію московитів на північних кордонах Харківщини, де зараз ведуться бойові дії в районі Липців та Вовчанська. Назвати це масштабним наступом – я б не насмілився, тому що там не задіяні всі ресурси які накопичені в тому районі, на прикордонні. Завдання там ставилися інші, і на сьогоднішній день вони не виконані. До Вовчанська ворог дійшов але не взяв його повністю. Вони нічого не можуть зробити, до Липців вони навіть не дійшли. Але таки зайняли певну зону, ведуть бойові дії, відволікають наші резерви. Там постійно відбувається якась динаміка", – вважає співзасновник, аналітик мапи deepstate Роман Погорілий.
Ворог міг розпочати ще масштабніший наступ. У нас не вистачало боєприпасів, дронів та людей, натомість у них було все. Проте вікно російських можливостей уже зачинилося.
"Якщо ви бачите, що у вашого противника є проблеми, значить, ви починаєте тиснути. Ну так, вони захопили Авдіївку, так, за інерцією викотилися на навколишні села, де зараз ідуть бої. Найскладніше на Покровському напрямку, але Донецьку область не захопили. Темп операції втратили, от що сталося в них. Це не дає їм зараз можливості дуже стрімко рухатися, а ще втратили велику кількість людей і техніки. Вони ж оцінюють з точки зору можливостей, які мала росія, з точки зору потенціалу залучених сил", – каже керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
Водночас помічник Держсекретаря США певен, що Україна може відкинути Росію. Нині силам оборони потрібно показати кремлю, що вони готові битися до 2025 і далі, якщо буде потреба. Тим часом партнерам слід активізуватися з допомогою, зокрема з протиповітряною обороною, авіацією та боєприпасами до артсистем.
Марта Шикула, "5 канал"
Читайте також: Війна в Україні: коли і як ЗСУ зможуть розпочати контрнаступ – прогноз від ISW
Читайте також: "У нас є бажання контрнаступу – у нас немає відповідної зброї": Зеленський про допомогу, яка досі не надійшла в Україну.
Дивіться також:
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.