мобілізація ув'язнених

Мобілізація засуджених: як відбувається рекрутинг та що їх мотивує йти до війська – "5 канал" поспілкувався з в'язнями колонії

Натепер заяви на умовно-дострокове звільнення вже подали понад 4 з половиною тисячі в'язнів

З в'язниці – на війну. Вже майже 800 засуджених умовно-достроково звільнені за рішенням суду та розпочали курс молодого бійця. Про це повідомили в Міністерстві юстиції. Колишні ув'язнені перед відправленням на передову два місяці вчитимуться всіх необхідних навичок військової справи. Як відбувається рекрутинг засуджених? Що їх мотивує йти до війська? І чому беруть не всіх? Журналістка "5 каналу" Ганна Рибалка поспілкувалася з в'язнями колонії, які написали заяви про готовність стати до лав армії. 

Тамаз сидить за розбій. Його засудили до восьми років позбавлення волі. За ґратами він уже 5. Свій злочин він описує філософськи, не вдаючись до подробиць. До Тамаза та його сусідів по камері в цю колонію приходили військові. Кликали до війська.

Та одного бажання замало – хоч у Тамаза, за його словами, є військова освіта, та немає паспорта. Більше пощастило цьому парубку – Віталію. Він уже став рекрутом і очікує на рішення суду про умовно-дострокове звільнення.

"Спочатку про це дізнався від начальника відділення. Він нам прийшов сказав, що вступив закон в силу, про мобілізацію зеків. Приніс нам заяви, хто хоче, каже може написати. Після цього приїхала військово-лікарська комісія. Дали аналізи на гепатит, ВІЛ, СНІД і після чекали, доки приїдуть органи ТЦК та представники військових бригад", – зазначає засуджений Віталій.

Хлопця посадили на сім років за розповсюдження наркотиків. За ґратами він має бути ще 4 з половиною роки. Каже – хоче підписати контракт і стати військовим. Попри те, що піти з війська зможе лише після закінчення війни.

"Мотивація в кожного своя – хтось хоче захищати державу, хтось хоче захищати родину", – наголошує засуджений Віталій.

Мати Віталія вибір сина не схвалила. Воліла б, щоб він був за ґратами. Але через кілька днів змирилася з рішенням, каже засуджений. Вийти з зони хоче і Андрій. Але закон цього не дозволяє. Андрій – засуджений за подвійне вбивство.

"У першу чергу суто з патріотичних цілей, як кожен чоловік має відстоювати свою державу. Не сидіти осторонь, не дивлячись на те, що в тюрмі", – вважає засуджений Андрій.

Стаття, за якою відбуває строк чоловік, не передбачає мобілізації до війська. Попри патріотичні заяви, чоловік залишиться в колонії ще на 9 років. Частина в'язнів з цього закладу вже написали заяву про бажання приєднатися до армії. У решти – є перестороги.

"У багатьох побоювання, щоб вони не були, блін, ізгоями. Що попадуть в окремий батальйон, візьмуть закриють десь", – вважає засуджений Андрій.

Рекрутинг у цій колонії проводять різні підрозділи сил оборони. Зокрема – 5-та третя окрема штурмові бригади.

"На даний час у нас створений батальйон спеціального призначення. Іде процес погодження командування, офіцерів, які там будуть проходити військову службу. Чекаємо на людей для того, щоб трохи допомогти з особовим складом", – пояснив помічник командира 5 окремої штурмової київської бригади Владислав.

Закон передбачає, що до армії не братимуть осіб, які вчинили навмисне вбивство двох або більше людей, вбивство з особливою жорстокістю, або пов'язане зі зґвалтуванням, злочини проти статевої свободи та недоторканності, злочини, пов'язані з тероризмом. Не братимуть у військо і тих, хто напідпитку скоїв аварію і вбив людей. Немає місця у силах оборони і топкорупціонерам. У третій штурмові кажуть, кого до себе не візьмуть за жодних обставин.

"Це зрадники, це топкорупціонери. Особливо ті, які отримали свої вироки вже під час війни. Тобто мародерство", – пояснює представник Третьої окремої штурмової бригади Олег Петренко.

Натепер заяви на умовно-дострокове звільнення вже подали понад 4 з половиною тисячі в'язнів. Більшість із них пройшли військово-лікарську комісію. Менш як десять відсотків визнані непридатними. 782 в'язні вже звільнені рішенням суду і направлені до Нацгвардії. У найближчі два місяці з них робитимуть бійців.

"Усі, хто отримав рішення суду, почали проходити навчання. Навчання буде щонайменше 2 місяці. Тому вони точно будуть підготовленими, коли почнуть воювати. Чимало в'язнів дивляться, що буде з першою хвилею. Наскільки їх гарно тренуватимуть, наскільки буде соціальне забезпечення. Чи не стануться вони "м'ясом" на полі бою. Якщо ні – будуть ще бажаючі", – зазначає міністр юстиції Денис Малюська.

Нині мова про окремі підрозділи – такі вже створили в Третій штурмовій та П'ятій штурмовій бригадах. На тому, що не варто приєднувати тих, хто вийшов із в'язниці, до інших військових, наполягли Генштаб та Міноборони, кажуть у Мін'юсті. Водночас військові запевняють – для них рекрути з в'язниці – це такі самі мобілізовані, яких треба вчити з нуля. І почуття патріотизму є навіть тут, за колючим дротом.

"Частина засуджених в окремих виправних колоніях на такі бесіди приходить у футболках з патріотичним змістом. Я навряд чи міг би уявити, що в рф засуджені ставляться до своєї держави як до цінності. Для них держава – це жандарм із палицею. Це репресивна система в першу чергу. Це інституція, яка використовує силу примусу і мову примусу. У наших засуджених у багатьох воює брат, воює батько. Тобто війна торкнулася родин пересічних українців. І в цьому пласті суспільство, як не дивно, але є також і засуджені", – наголошує офіцер першого окремого штурмового батальйону Да Вінчі Дмитро Савченко.

"З початку повномасштабної війни в мене був свого часу один взвод позбавлених волі за ті чи інші порушення закону. Цілий взвод таких був. Маю сказати так – тих, хто мали статтю, щось пов'язане з фізичними нанесенням травм, бійка – вони достатньо ефективно виконували завдання. Усі, хто сидів по економічних питаннях, вони вже вийшли – це люди, з якими служити неможливо. Вони роблять все можливе, щоб взагалі не брати участь у бойових діях. А роблять так, щоб, як кажуть у військах – зашаритись", – каже командир батальйону ударних БпАК "Ахіллес" 92-ї ОШБр Юрій Федоренко.

Закон передбачає – мобілізовані засуджені отримуватимуть зарплатню, як і решта військових. Але не матимуть права на відпустку. Їхня служба триватиме до завершення війни. Головна мотивація для тих, хто вже вийшов із тюрми і проходить курс молодого бійця, – нагода виправитися. І після багатьох років за ґратами повернутися додому не зеком, а військовим.

Ганна Рибалка, Орест Пона, "5 канал"

Нагадаємо, закон про удосконалення мобілізації набув чинності. Віднині в усіх військовозобов'язаних є 60 днів, щоб оновити дані. 

Як повідомляв 5.ua, президент підписав закон про підвищення штрафів за порушення мобілізаційного законодавства. 

Нагадаємо, застосунок "Резерв+" для військовозобов'язаних – вже можна завантажити на телефон. 

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.