Ув'язнена у в'язниці з наручниками

"Можна покінчити з цим і почати нове життя" – мобілізація в'язнів у розпалі

Понад 3000 ув'язнених уже були умовно-достроково звільнені  і відправлені до військових частин

Україна пропонує звільнити засуджених в обмін на окопи. Сотні охочих уже скористалися цим бартером.

За повідомленням Associated Press, у сільській виправній колонії на південному сході України кілька ув'язнених стояли під колючим дротом і слухали промови військових вербувальників. 

"Можна покінчити з цим і почати нове життя. Головне – ваша воля, адже ви йдете захищати Батьківщину. Ви не досягнете успіху на 50%, ви повинні віддати себе на 100%, навіть на 150%", – сказав вербувальник, член добровольчого десантно-штурмового батальйону. 

Україна розширює призов, щоб впоратися з гострою нестачею живої сили. Уперше українці почали призивати на військову службу засуджених. Хоча Україна не оприлюднює подробиць про кількість розгорнутих військ і втрати, передові командири відкрито визнають, що вони мають серйозні проблеми з нестачею живої сили. 

Заступниця міністра юстиції України Олена Висоцька повідомила Associated Press, що понад 3000 ув'язнених уже були умовно-достроково звільнені  і відправлені до військових частин. За оцінками Міністерства юстиції, близько 27 000 ув'язнених можуть мати право на участь у новій програмі.

"Багато мотивів походить від бажання повернутися додому героєм, а не повернутися додому з в'язниці", – сказала Висоцька.

27-річний Ернест Вольвач готовий прийняти цю пропозицію. Він відбуває дворічне покарання за пограбування у виправній колонії Дніпропетровської області. Він працює на кухні, розливає їжу в жерстяні миски.

"По-дурному сидіти тут і нічого не робити", – сказав Вольвач, додавши, що з початку війни він хотів "щось зробити для України" і мати можливість вступити в армію. "Тепер вона з'явилась", – додав він.

З міркувань безпеки українських військовослужбовців, які перебувають на службі, зазвичай називають лише на ім'я або позивний. Багато ув'язнених у Дніпропетровській виправній колонії також просили звертатися до них лише на ім'я, щоб уникнути труднощів під час їхнього призову.

Ще один 30-річний ув'язнений, який назвався Володимиром, виготовляє заклепки в майстерні колонії. Він сказав, що має намір піти добровольцем, коли закінчиться термін покарання через один рік, але не буде цього робити зараз, оскільки програма умовно-дострокового звільнення фактично не передбачає відпустки додому.

Умовно-дострокове звільнення засуджені можуть отримати після співбесіди, медогляду та перегляду судимості. Не допускаються особи, засуджені за зґвалтування, насильство сексуального характеру, убивство двох і більше осіб або злочини проти національної безпеки України.

Українські офіційні особи прагнуть розмежувати власну програму і вербування в росії. Цих бійців, як правило, направляли на найсмертоносніші бої, кажуть чиновники, але українська програма спрямована на інтеграцію в'язнів до регулярних фронтових підрозділів України.

Згідно з даними, надісланими урядом до ЄС, в українських в'язницях утримується близько 42 000 осіб. Після перевірки умовно-достроково звільнених в'язнів відправляють до таборів базової підготови. Там вони вчаться поводитися зі зброєю й іншими основами ведення бою. Після навчання колишніх ув'язнених розподіляють до окремих підрозділів.

Михайло, умовно-достроково звільнений, розповів, що після місяців відносної бездіяльності у в'язниці йому було важко справлятися з фізичними навантаженнями, такими як залазити і вилазити з бронетранспортерів і бігати з перешкодами.

"Я вирішив записатися в Українську добровольчу армію, тому що в мене вдома сім'я, діти, батьки. Я буду більш корисним на війні", – сказав 29-річний хлопець під шум стрілянини на стрільбищі. 

Висоцька заявила, що інтерес до програми умовно-дострокового звільнення військових перевищив перші очікування. Наразі Україна може забезпечити навчання для 5000 новобранців.

Нагадаємо, Верховна Рада України у першому читанні прийняла законопроєкт № 11079-1, який передбачає мобілізацію засуджених осіб. Законопроєкт підтримав 281 депутат.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.