Ментальне здоров'я

10 млн українців мають проблеми з ментальним здоров'ям: як із цим допомагає впоратися реабілітаційний центр на Львівщині

За оцінками ЮНІСЕФ, близько півтора мільйона українських дітей перебувають під загрозою депресії

Постійні обстріли, переховування в укриттях, втрата рідних, участь у бойових діях. Усе це вже більш як півтора року тому стало українською реальністю. Ментальний стан близько 10 мільйонів українців під загрозою – підрахували у Всесвітній організації охорони здоров'я. Кожен шукає свій спосіб, як витримати такі стреси. Як у реабілітаційному центрі на Львівщині за допомогою іпотерапії відновлюються військові та діти – у наступному матеріалі.

Військовий Степан Журавчик постраждав від розмінування під Донецьком. Чоловік зазнав травми хребта і тепер пересувається на візку. Після відновлення в реабілітаційному центрі відвідує кінний клуб. Безплатні сеанси іпотерапії для військовослужбовців.

"Багато людей казали, що коні допомагають при таких травмах, як у мене. У мене травма хребта. Я тут, щоб спробувати. Це допомагає розслабитися. Мені боляче, і власне перебування тут допомагає змінити свідомість", – каже колишній військовослужбовець Степан Журавчик.

"Вони приїжджають сюди на постійній основі, тому що їм легше спілкуватися з кіньми, ніж з людьми. По-перше, обстановка спокійна, хтось приходить сюди після струсу мозку, хтось із травмою. Коні, там набагато тісніший контакт, ніж з людьми", – переконує директорка кінно-спортивного клубу Мар'яна Коник.

У реабілітаційному центрі психологом працює Сергій Тітаренко. У минулому – військовий льотчик. У 2015 році російська ракета влучила в його гвинтокрил, захисник отримав травму спинного мозку та дихальної системи. Позаду складна операція в Німеччині та відновлення в США. Під час реабілітації почав вивчати психологію і вже кілька років її практикує.

"Ми набули травми психологічної як суспільство і тепер ми мусимо, як говорив мій учитель і друг, ми всі тривожні, всі ми тривожні, і вилікувати це неможливо. Можна лише навчитися з цим жити, адаптуватися до цього", – пояснює психолог реабілітаційного центру Сергій Тітаренко.

Психолог каже: українське суспільство має подолати опір психотерапії.

"Іноді хлопці соромляться розповідати свою історію, вони бояться осуду. Бо в нашій культурі ще немає уявлення про те, що психолог – це людина, яка не судить, що йдеться про конфіденційність. Цього розуміння в нашому суспільстві досі немає", – додає фахівець.

Багато українських дітей також пережили травму і мають навчитися з цим впоратися. Центр підтримки пропонує малечі арттерапію під керівництвом художниці Наталії Павлюк.

"Моє головне завдання – зробити цих дітей щасливішими. Чому? Тому що не кожен дорослий може зрозуміти, що діти зараз переживають і вже пережили. Нам важливо, щоб у цей момент, у цю секунду дитина була абсолютно вільною, щасливою, стільки щастя ми можемо дати протягом години-дві. І, як правило, це дуже добре виходить", – зауважує художниця Наталія Павлюк.

За оцінками ЮНІСЕФ, близько півтора мільйона українських дітей перебувають під загрозою депресії, тривоги, посттравматичного стресового розладу та інших проблем психічного здоров'я з потенційно тривалими наслідками.

Олександра Кулібаба, "5 канал"

Читайте також: Як гартувати моральний дух і долати бойовий стрес: психологи ЗСУ розповіли про роботу на фронті.

Дивіться також відео: "Навіть САМИЙ ПОТУЖНИЙ ПІХОТИНЕЦЬ - ЗЛАМАЄТЬСЯ". Лідія Середюк про систему психологічного супроводу.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.