Забудова

Вулиця історичних пам'яток в Одесі опинилася під загрозою руйнування через новобудову – що кажуть чиновники

Початок будівництва занепокоїв і геологів

Будинок письменника Гоголя, квартира відомого офтальмолога Філатова та ще ціла вулиця історичних пам'яток опинилися під загрозою руйнування в Одесі: поблизу будують багатоповерхівку. Місцеві розповідають: забудовники прибрали частину схилу, на якому розташовані архітектурні пам'ятки. Запевняють, що роботи виконали без попередньої експертизи. Кореспондентка "5-го" Ольга Дунська розповість докладніше.

Обірвана електромережа та пошкоджений каналізаційний колектор. Такі перші наслідки будівництва, яке цього тижня розпочалося поблизу осель мешканців історичної вулиці Гоголя. Вона розташована на схилі в центрі Одеси.

"Ми відчули, що все в будинку здригається, вийшли подивитися що відбувається, з'ясувалося, що ескалатор уже почав руйнувати скелю, просто вибивали шматки каменів, все це падало. Експертизу самого схилу ніхто не робив", – пояснює мешканка вулиці Гоголя Олександра Струтіна.

Місцеві розповідають: частину схилу зрізали, щоб побудувати чергову багатоповерхівку.

"Ми не проти будинку, ми проти, щоб некомпетентні люди займалися ремонтом небезпечних об'єктів. Наслідки будівництва це розламані тріщина на скелі, яка оголена зараз, це каналізація, яка тече в скелю і підмиває зсередини", зазначає місцевий мешканець Олександр Яковчук.

Будівництво занепокоїло істориків. Адже на схилі розташовані два пам'ятники архітектури, які просто сповзуть донизу, якщо зведення багатоповерхівки не припинять. Історики кажуть: під загрозою руйнування 150-річні будинки видатних письменників та вчених.

"Найбільш цінні будинок Трощинського, у якому Гоголь жив в 1850 році, і сусідній будинок, який лівіше, там меморіальна дошку академіка Філатова – це квартира того великого офтальмолога. Велика ймовірність, що скеля може рухатися, дати додаткові тріщини і тоді це все піде вниз на військовий спуск", – зауважує історик-краєзнавець Олександр Бабич.

Початок будівництва занепокоїв і геологів. Запевняють: схил вкритий тріщинами та базується на рухливій глині, тож дуже крихкий.

"Сам пласт вапняку розбитий системою тріщин, дуже широких. Потрібно навпаки попереджувальні та захисні заходи, які забезпечували стійкість цієї системи, а потім вже будівництво", – наголосив геолог Євген Черкез.

Розповісти, чи безпечне зрізання схилу, у будівельній компанії обіцяють не раніше наступного тижня, а от у мерії вже повідомили проєкт на зміцнення схилу бізнесмени розробили, проте він застряг на експертизі.

"Планувалось будівництво підпірної стінки, після того як управлінням було узгоджено проєктну документацію, забудовник мав звернутись до експертної організації та отримати експертний висновок, після чого він був повинен звернутись до ДАБІ та отримати відповідний дозвіл на проведення робіт, але цього не було зроблено", каже заступник начальника управління інженерного захисту територій міста та розвитку узбережжя Одеської міськради Віталій Парфьонов.

Жодних дозволів на зрізання схилу чи зведення підпірної стіни забудовнику не видавали, запевняють в управлінні архітектурно-будівельного контролю.

"Управлінням архітектурного контролю було зареєстровано повідомлення на підготовчі роботи, підготовчі роботи – це лише встановлення паркану та розчищення території. На сьогодні роботи зупинені зі зведення підпірної стіни", – переконує в. о. начальника управління Державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міськради Олександр Авдєєв.

Місцеві чиновники пообіцяли перевірити, що саме робить забудовник та у разі виявлення порушень накласти штраф.

Ольга Дунська, Сергій Іщенко, Одеса, "5 канал"