Запорізька область

Ворог посилює обстріли та змінює тактику: ексклюзив "5 каналу" із Запорізького напрямку фронту

На Запорізькому напрямку – велика відстань від позицій до жовтої зони та стабілізаційних пунктів

Керовані авіабомби, FPV-дрони та ствольна артилерія. На Запорізькому напрямку окупанти посилюють обстріли. Під ударом – Запоріжжя та прифронтові населені пункти, де щодня фіксують нові руйнування. Ворог змінює тактику, наступає невеликими групами. Чим відрізняється війна на цьому напрямку та як оборонцям вдається утримувати позиції – дізнавалася журналістка "5 каналу" Єлизавета Калітвенцева. 

Запоріжжя під прицілом ворога. Від міста до лінії зіткнення – 40 кілометрів. По селищах, наближених до фронту, прилітає постійно. Окупанти не рахують снарядів і безжальні до цивільних. Стирають з лиця землі міста та селища.

"РСЗВ, ствольна артилерія, FPV-дрони літають, як у себе вдома. Зараз нас запевнили, що небо чисте, перехоплень FPV немає, будемо вірити і надіятись на краще", – розповідає військовослужбовець 118 ОМБР, командир самохідної артилерійської батареї "Арчі".

Військові називають Запорізький напрямок одним із непередбачуваних. Тут не буває затишшя, але вгадати дії окупантів наперед вкрай складно. І хоча ситуація вздовж усієї лінії фронту змінюється що 15 хвилин, тактика дій на цьому напрямку відрізняється від інших. Рівнини та поля збільшують ризики втрат під час наступальних дій з обох сторін. росіяни наступають невеликими групами, намагаючись закріпитися на позиціях. Але цього їм не дають зробити українські дрони та артилерія. Саме на них акцентують наші військові, полегшуючи роботу піхоті.

"Коли мені розказують, як воює піхота, коли я бачу в інтернеті там кадри якісь, десь у доступі попадають, я навіть не уявляю, щоб таке було в нас на напрямку. Це нереально. Просто не зможе група людей так переміщатися, наприклад. Тобто, тут будь-яке переміщення, там, якщо взять Роботине – до Роботиного, мабуть, кілометрів 15 – це ти вже на долоні відкритий. Тобто, ти не заїдеш непоміченим. Я не можу сказати, що піхота взагалі в нас не воює. Піхоті не позаздриш нашій зовсім, але в нас воюють зараз тільки дрони і артилерія", – каже оператор дрона 118-ї ОМБР "Янкі".

Артилерія грає надважливу роль. Бійці 118-ї окремої механізованої бригади працюють на італійській САУ, завдаючи точкових ударів по ворогу. Гаубиця має гармату завдовжки 39 калібрів, що забезпечує максимальну дальність ураження 24-30 км.

"Дуже великий асортимент, скажемо так, снарядов. Під кожну, і под техніку є снаряди, і під піхоту. І під бліндажі там виставляється з відстрочкою, щоб бліндаж пробити", – зазначає командир екіпажу "Кабан".

Артилеристи для росіян є однією з ключових цілей. Чим довше перебувають на позиції, тим більший ризик, що ворог може їх помітити і знищити. Тому регулярно передислоковуються

"Якщо вже позиція, там, декілька місяців, добре пристріляна, то по декілька разів на день, а буває так, що навіть працювати на ній неможливо, постійні обстріли. Тільки гармата приїхала, там, постріл-два зробила і все, потрібно тікати десь на перекат", – розповів військовослужбовець 118-ї ОМБР, командир самохідної артилерійської батареї "Арчі".

За один вихід військові можуть здійснити до 30 таких пострілів. Снаряд важить понад 50 кілограмів. І хоча бійці дуже втомлюються – результат вартий цих зусиль.

"Ми бачимо, коли ми влучаємо. Що ми не просто так працювали, як то кажуть, по цифрах. А ми бачим, куди і навіщо. А позаяк раніше я ще працював у піхоті, то я як ніхто знаю, як важлива наша підтримка хлопцям там "на нулі", – каже військовослужбовець 118 ОМБР, командир відділення самохідного артилерійського взводу "Скрудж".

"Артилерія, FPV-дрони все вирішує тут. Все вираховується. Тим паче, вже нема де їм закріпитися, і всі лінії – вони якби розбиті. Особливо так вони не встигають закопатися і закріпитися. Вираховуємо, да, FPV-дронами, а артилерією накриваємо", – зазначає навідник САУ М109L 118 ОМБР "Костиль".

росіяни швидко вчаться та переймають тактику дій Сил оборони України, кажуть військові, спираючись на власні спостереження. Ворог усвідомлює, що вести прямі штурми небезпечно, тому масовано обстрілює. Бойовий медик на позивний "Тарасович" май досвід війни в Афганістані за радянських часів.

"Сама разюча різниця між цими двома війнами тільки в одному – ми вдома. Ми не на чужині. Ми захищаємо людей. Основна навичка – це відчуття війни. Вона здобувається стресом. Вона здобувається реакціями", – пояснив начальник медичного пункту 1 механізованого батальйону 65-ї ОМБР "Тарасович".

Поранених бійців доправляють щодня. Найчастіше – із осколковими пораненнями. На Запорізькому напрямку - велика відстань від позицій до жовтої зони та стабілізаційних пунктів. А для медиків це неабиякий виклик. Найважче – довезти бійця до місця надання допомоги під час обстрілів дронами та ворожою артилерією.

"Усе залежить від того, наскільки далеко позиції. Наскільки довго евакгрупі доведеться нести пораненого. Тобто, де точка евакуації, наскільки вона доступна і безпечна, мається на увазі. Якщо далеко евакуаційні стабпункти – робота медиків ускладнюється, і досить серйозно, тому що по дорозі треба надавати вже таку реанімаційну допомогу", – наголошує начальник медичного пункту 1-го механізованого батальйону 65 ОМБР "Тарасович".

"Відстань і час дуже велику роль відграє, тому що це золоті хвилини, які ми хочемо виграти. Нам пощастило в тому, що в нас крило евакуації невелике. Тобто, ми, по великому рахунку, від жовтої зони до стабпункта – нам достатньо і 20 хвилин, щоб доставити. Трошки складніше від самого передка до нашої точки евакуації, тому що інколи буває по кілька годин треба вичікувати, щоб ті фіпівішки трошки притихли, щоб артобстріл притих. Тобто, там це може зайняти декілька годин", – каже в.о. начмеда медичного пункту 1-го механізованого батальйону 65 ОМБР "Док".

Чи зможуть окупанти просунутись на Запорізькому напрямку? Ситуація на лінії фронту постійно змінюється. Тримати оборонні позиції складно, проте військові стоятимуть до останнього та запевняють, що в будь-який момент готові зустріти ворога. У прифронтових селищах гордо майорить синьо-жовтий стяг. Одного дня і по той бік лінії зіткнення український прапор займе своє законне місце. 

Із Запорізької області: Єлизавета Калітвенцева, Дмитро Дубина, Сергій Малін, "5 канал"

Нагадаємо, з-під завалів будинку в Кривому Розі, який обстріляла російська окупаційна армія, дістали тіло загиблої жінки.

Як повідомляв 5.ua, вночі російські війська ударними дронами атакували Київську область, працювали сили ППО.

Дивіться також:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.