шкільне навчання

Уроки за партами, у метро та дистанційно: особливості нового навчального року в різних регіонах – сюжет

Школи, де відбуватиметься очне навчання, обладнані укриттями

Уроки за партами, у метро та дистанційно. Від сьогодні в Україні стартували заняття у школах. Але через безпекову ситуацію, в різних регіонах навчання відбуватиметься в різні способи. В областях, які наближені до лінії фронту, відкрити школи не наважилися навіть за наявності укриттів, а в Харкові скористалися перевагою метро і зорганізували класи у підземці. Про особливості навчального процесу в різних регіонах та де він розпочався з повітряної тривоги – у матеріалі кореспондентів "5 каналу".

Новий навчальний рік у Дніпрі розпочався з повітряної тривоги – першого уроку діти чекали в укритті. За 2 хвилини до 8-ї ранку дали відбій тривоги – і учні сіли за парти.

У школах Дніпра передбачено навчання у дві зміни, дистанційка, екстернат і сімейна форми навчання. Половина школярів обрали очно-заочну освіту. Цей процес відбуватиметься у дві зміни. Учні молодших класів мінятимуться місцями зі старшокласниками, а деякі уроки відвідуватимуть онлайн. Батьки загалом радіють змішаній формі занять, адже вважають, що дітям необхідна комунікація як з однолітками, так і з учителями.

У школах, де відбуватиметься очне навчання, обладнали укриття. Дітям розповіли про правила безпеки та провели інструктажі. 

Передбачено, що школи, де немає укриттів, можуть також проводити уроки офлайн і користуватися сховищами, розташованими по сусідству. 

На уроки в Харкові діти спускатимуться в підземку. Тут у метро облаштували навчальні класи на п'яти станціях.  Простір для занять – ізольований від пасажиропотоку метро, а класи облаштовані, як у звичайних школах. Після другого уроку першокласників годують – роздають їжу безоплатно безпосередньо у класах. У перший день навчання у меню були гамбургери.

"Клас з п'ятнадцяти осіб, доволі такий величенький. Але нам зручно, нас усе влаштовує, в нас є всі зони згідно з концепцією нової української школи. Ми працюємо. На перерві діти граються в куточку, з кабінету вони не виходять", – зазначила вчителька початкових класів Анастасія Провоторова.

Здебільшого уроки за партами відвідуватимуть першокласники. Але окремі заняття передбачені і для учнів 5-8-х класів. Навчання відбуватиметься у дві зміни. В інші дні – вдома онлайн. 

"Зараз у нас 61 клас, але в нас є ще можливість продовжувати і ми маємо таку надію, що в нас буде 68 класів. Ми будемо продовжувати такий запит, дійсно є запит в учнів та запит у батьків", – зазначає міський голова Харкова Ігор Терехов.

Дітей у метро-школі самих не залишають. За необхідності, супроводжують до вбиральні. На перервах – розважають. Для цього, крім учителів, задіяні тьютори. Але на поверхню учнів не випускають. Лише після завершення навчання всіх виводять до автобусів, які доправлять дітей до опорних шкіл, де їх зустрічатимуть батьки.

У Запоріжжі усі навчатимуться дистанційно. Діти зізнаються, за школою сумують, а якість навчання залежить не від його режиму, а від учителів.

"Залежно від вчителя, якщо вчитель цікаво пояснює матеріал, то все одно, сидиш ти перед комп’ютером із камерою, чи сидиш ти перед ним у класі. А якщо матеріал не зрозумілий і все це дуже погано видно, то навчатися дуже важко", – зазначає учениця 10-го класу Ольга. 

Уроки в запорізьких школах відвідують школярі як підконтрольної території України, так ті, які евакуювалися за кордон. За даними влади, учні, які перебувають на тимчасово окупованій частині, виявили бажання вчити українську мову, але це для них становить загрозу.

"Але діти приєдналися, ті, хто на підконтрольній території, та за кордоном, у нас також таких є багато учнів. А ті, що на окупованих територіях, – ми їх не приєднуємо до навчання, тому що це є небезпека для їхнього здоров’я, життя, та життя їх батьків", – повідомляє вчителька мистецтва Осипенківської ЗОШ Надія Гуйвик.

За рішенням Запорізької обласної військової адміністрації, дистанційно працюватимуть навіть школи, де є укриття. Але це рішення може бути переглянуте в разі посунення лінії фронту подалі від обласного центру. 

"У разі, якщо безпекова ситуація буде мінятися, будемо переглядати. Тобто цей процес постійний й живий. Чому? Саме головне, що навіть ті школи, які мають укриття, є такі види озброєння, при яких 40-42 секунди ракета летить до нас. На жаль, за цей час діточки просто не змозі перебігти до укриттів", – повідомив голова Запорізької ОВА Юрій Малашко.

За підрахунками Запорізької обласної влади, внаслідок ворожих обстрілів у регіоні зруйновані понад пів сотні навчальних закладів. 

У Миколаївській області росіяни своїми атаками пошкодили 117 навчальних закладів, 19 шкіл – зруйновані вщент. Через близькість до лінії фронту заняття у Миколаєві відбуватимуться винятеово дистанційно. Але чиновники припускають, що оперативна ситуація може змінитися на краще, і рішення про онлайн-навчання готові переглянути.

"З огляду на безпеку, з огляду на наявність найпростіших укриттів, якщо в нас будуть затверджені найпростіші укриття для використання під час освітнього процесу, якщо в нас буде дозвіл військової адміністрації, ми можемо розпочати у школах очний процес", – повідомила начальниця управління освіти Миколаєва Ганна Личко.

Якщо безпекова ситуація сприятиме, влада Миколаєва готова відкрити школи, де є укриття. Тож відновлення сховищ у школах не припинятиметься. 

"У тих закладах освіти, де ремонтуються найпростіші укриття, працюємо над тим, щоб встановити системи очистки води і щоб ця вода потрапляла до харчоблоків і до умивальників – це друга вимога, без якої ми не зможемо розпочати освітній процес", – розповіла начальниця управління освіти Миколаєва Ганна Личко.

27% миколаївських учнів відвідуватимуть навчання, перебуваючи в евакуації за кордоном. Але кількість таких школярів, порівняно з минулим роком, значно зменшилася.

Дар'я Вірір, Оксана Нечепоренко, Денис Розенков, "5 канал"

Дивіться також відео: ЮНІСЕФ: російські окупанти повністю знищили понад 1300 українських шкіл.

Читайте також: Зміни у школі, церква, мобілізація обмежено придатних: що змінилося для українців з 1 вересня.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.