Лонгріди

Перемелюють окупантів з 2016-го, з перших днів великої війни тримали Луганщину: бригада НГУ "Рубіж" – "Легендарні воїни"

"Рубіж" – це штурмові батальйони, танкісти та артилеристи. Також у бригади є підрозділи безпілотної авіації та розвідки

Це перший підрозділ, створений за стандартами військ НАТО. До повномасштабного вторгнення відбір проходили не всі. Вони перемелюють окупантів від 2016-го. Билися ще з такими батальйонами ворога, як сомалі. Гатили і по вагнерівцях. Від перших днів великої війни тримали Луганщину. Першими прийняли бій на аеродромі у Гостомелі, відігнали ворога від столиці та пройшли пекло Бахмута. Бригада Національної гвардії України "Рубіж". 

Історія створення

4–та бригада оперативного призначення імені Героя України, сержанта Сергія Михальчука зʼявилася в 2015 році як підрозділ нового зразка за стандартами НАТО, єдиний на той час. У підрозділі запроваджувалися нові методи військового керівництва, планування та ведення бойових дій. Тут – професійні бійці, оснащення та техніка. Під час повномасштабного вторгнення в межах проєкту "Гвардія наступу" отримали назву "Рубіж". Військові штурмової бригади першими прийняли бій із російськими десантниками в Гостомелі. "Рубіж" – це штурмові батальйони, танкісти та артилеристи. Також у бригади є підрозділи безпілотної авіації та розвідки. 

Гасло бригади: "Повернемо законні рубежі країни!". Нарукавний знак зроблений на моделі офіційної емблеми НАТО в стилістиці українського герба.

Як потрапити до бригади

Потрапити до бригади непросто. Те, що бійцям доводиться проходити під час відбору, не побажаєш нікому. Залишаються одиниці. Під час повномасштабної війни вимоги довелося спростити. Однак і зараз тут воюють лише вмотивовані армійці. 

"Постійні фізичні навантаження. Зламати людину психологічно хотіли. Дуже багато хто, не витримував", – каже офіцер секції планування штабу бригади "Рубіж" НГУ Дмитро.

Перші бойові завдання

Вперше до виконання бойових завдань підрозділи бригади стали у 2016 році. Тоді бійці тримали позиції поблизу Світлодарської дуги та Станиці Луганської. Випалювали ДРГ ворога та здійснювали контрснайперську боротьбу. У лютому 2022 року частина підрозділів бригади виїхала в зону ООС для виконання бойових завдань на Луганщині.  

"Ми заїхали 21–го числа, за пару годин до повномасштабної війни, згідно з нашим бойовим розпорядження, ми мали змінювати підрозділи, які стояли на позиціях біля Станиці Луганської. Ми спокійно лягли собі відпочивати, рівно на 3 години, поки нас не підняли по тривозі й не повідомили, що в країні повномасштабна війна", – розповідає командир взводу розвідки бригади "Рубіж" НГУ Чех.

Тоді особовий склад бригади розумів – на них чекає велика битва. Ворог активно сунув у наш бік. Почалися тяжкі бої. 

"Завдання були різного роду. Повномасштабна війна тільки починається, лінії фронту нема, ми воювали по всіх напрямках. Завдання приходили моментально, і ми мали моментально реагувати. Бувало таке, що ми розгортали оборону в одному місті, за пів години нас знімають і відправляють в іншу точку, для солдата це був такий хаос. Командування знало що робити, але усвідомити цю обстановку часу не було", – каже командир взводу розвідки бригади "Рубіж" НГУ Чех.

Бої за аеродром "Антонов" у Гостомелі

Водночас ротно–тактична група бригади першою зустрічала спецпризначенців-окупантів поблизу аеродрома "Антонов" у Гостомелі. Бої були нерівними. Утім нацгвардійці разом з іншими підрозділами впевнено давали ворогу по зубам. Знищили п’ять ворожих гелікоптерів та десятки російських солдатів. Бійці бригади неодноразово відзначилися у боях за Ірпінь, Гуту Межигірську та Мощун. Таки змусили ворога відступити. 

"Ми не думали, що вони підуть на столицю і найгірше це було в плані дизморалі. Ти розумієш що Київ окупований, ти на зовсім іншій території і розумієш, що столицю хочуть взяти. Усі резерви будуть відправлені туди. Ти залишаєшся сам. Ми розуміли, що підмога до нас не поїде. І ми просто старалися виживати. 1-й тиждень був важкий, було важко в той період, поки не відвоювали столицю повністю. Ми були самі по собі і ми не знали, що далі робити, кожен день був як останній", – розповідає командир взводу розвідки бригади "Рубіж" НГУ Чех.

Бої за Луганщину

Тривалий час бригада відбивала потужні російські штурми на Луганщині. Тримала Рубіжне, Сєвєродонецьк і Лисичанськ. Там у перші місяці повномасштабного вторгнення бригада витримала чимало. Надпотужні обстріли та безперервні штурми ворога не давали бійцям перепочити. 

"Рубіжне, Сєвєродонецьк – такі тяжкі бої... Усі говорять про Азовсталь, Маріуполь. А про ці ніхто не говорить. Але це теж були важкі напрямки… Наші давали відсіч  десантурі противника… Наші теж стояли на смерть. Уже були підірвані мости, а наші далі тримали", – каже офіцер секції планування штабу бригади "Рубіж" НГУ Дмитро.

Попри усе, бригада завдала значних втрат противнику. За перші місяці війни вони знищили понад 3 сотні одиниць броньованої техніки, зокрема, рідкісний і потужний 240–мм самохідний міномет "Тюльпан", ліквідували понад тисячу загарбників, а поранених окупантів навіть не рахували. Бо перемололи добряче. Бригада "Рубіж" брала участь у контрнаступі на Донеччині, звільненні Лиманщини, обороні на Світлодарському й Бахмутському відтинках. 

"Контактні бої – 10 метрів дистанції із противником… вони не віддавали. Ми вибивали тактикою, де вони нас не бачать. Ми били з флангів. Найважче – дистанція. Ми пройшли 30 кілометрів із 60 кілограмами на собі", – розповідає командир взводу розвідки бригади "Рубіж" НГУ Чех.

Це були місяці пекельних боїв. Але разом з іншими підрозділами Сил оборони бригада істотно виснажила росіян, що ті послабили свій наступ по всій лінії фронту. 

"Зробили фантастичну роботу. Не можу передати, як тітка виходила і кричала: Слава Україні. Старенький дід просить повісити прапор... Емоції переповнюють. Не просто так ми тут", – каже командир взводу розвідки бригади "Рубіж" НГУ Чех.

Битва за Бахмут

Одним із найбільших викликів для бійців підрозділу стала битва за Бахмут.  

"Наша бригада починала оборону Бахмута, коли це не було ще мейнстрімом", – розповідає офіцер секції планування штабу бригади "Рубіж" НГУ Дмитро.

У бригаді 8 Героїв України, найвище звання отримали посмертно. 

Нині бригада Рубіж продовжує боротьбу на сході країни. Після початку ворожого контрнаступу на Харківщині у 2024 році утримували позиції поблизу села Липці. 

"Це земля предків. Надіюся, мої діти будуть жити у вільній Україні і гордо називати себе українцями", – каже офіцер секції планування штабу бригади "Рубіж" НГУ Дмитро.

"Борг Батьківщині, я повноцінна людина, все на місці. Я мушу робити це", – розповідає снайпер бригади "Рубіж" НГУ Ілля.

Дивіться також: справжні і безстрашні – герої королівської піхоти 24–ї окремої механізованої бригади.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.