Охоронниця

Охоронниці, заправниці та не тільки: як у Дніпрі жінки працюють на посадах, що раніше здебільшого обіймали чоловіки

Фахівці з зайнятості кажуть, другий місяць поспіль затребуваними залишаються освітяни та юристи

У Дніпрі жінки дедалі частіше працюють на посадах, що раніше здебільшого обіймали чоловіки. Фахівці з працевлаштування кажуть, правила на ринку кардинально змінилися. Як саме – дізнавалася наша Наталія Москаленко.

У Яни чергова зміна в одному з супермаркетів Дніпра. Дівчина три місяці тому обрала професію, яку називає покликанням. Вона – охоронниця торговельного залу.

"Натрапила, і якось подумала – чого б не спробувати. Зателефонувала, сказали, все добре, виходьте і попробуйте. На ногах вісім-десять годин. Інколи дванадцять буває, зміна коли як", – розповіла дівчина.

Складнощі в роботі дівчину не лякають. Каже, вже має і колег-чоловіків, з якими склалися дружні стосунки, і неоднозначних поглядів не спостерігає навколо. Керівництво закладу вже почало запроваджувати набір жінок на чоловічі вакансії.

"Навіть на ті професії, що асоціюються з чоловічими, ми перенавчаємо жінок. Наприклад, зараз ми вже маємо жінок, які працюють на посадах охоронниць, старших охоронців. Навіть маємо начальників відділу безпеки", – зауважив керівник відділу роботи з персоналом супермаркетів Фелікс Матюшин.

Також на підприємстві є попит і на обвалювальників м'яса. До Великої війни ця вакансія вважалася чоловічою. Тепер набирають і жінок. Торговельна галузь – не єдина, де на ринок праці виходять нові тренди. Дедалі частіше у Дніпрі можна побачити жінок на заправних станціях. Тетяна – одна з операторок. На посаді всього два місяці. Довго думала, яку професію обрати. Має водійський стаж 35 років та знається добре на автомобілях. Тож сумнівів не виникло. Зізнається, дуже важко, але про свій вибір не шкодує.

"Звичайно, важко. Але такий час, що треба. Ви ж бачите, яка зараз ситуація у країні. Що хлопці наші, деякі жінки, в основному – хлопці, чоловіки. Вони йдуть захищати нашу державу. Тому нам, жінкам, треба брати на себе, на своє плече, жіночу ось цю важку роботу. Головне – перемога", – наголосила операторка заправної станції.

Проблеми з кадрами зараз поширені на заправних станціях, каже пан Сергій, начальник Дніпровського регіонального управління мережі АЗС. Раніше відсоток чоловіків становив 80%. Зараз же цей показник впав, і підприємство потребує нових кадрів. Багато чоловіків пішли захищати країну, тож на їхнє місце набирають жінок. Готові навчати тих, хто без досвіду роботи.

"Ми вітаємо в людях людяність, чесність і відповідальність. І будемо розглядати будь-яку кандидатуру. Нам байдуже, ким працювала до цього. Ми можемо навчити дівчинку або жіночку. У неї буде наставник, з яким вона буде працювати", – розповів чоловік.

У міськраді кажуть, що повномасштабне вторгнення кардинально змінило правила на ринку праці. Й у пріоритеті інші категорії працівників, ніж ті, які були до 2022 року.

"Зараз повертаються до того, що вік 50 плюс 60 плюс – це стабільні працівники, саме їх розглядають, саме таких. На посадах, які потребують знань, досвіду, компетентності і таке інше", – заявила очільниця інспекції з питань праці та зайнятості населення Дніпровської міської ради Тетяна Янушкевич.

Сфера обслуговування, виробництво, роздрібна торгівля, логістика, склади, готельно-ресторанний бізнес, туризм, транспорт, медицина освіта, бухгалтерія тощо – сьогодні ці напрямки потребують найбільше фахівців. У Дніпрі роботодавці іноді готові платити більше за середню зарплату. Фахівці з зайнятості кажуть, також другий місяць поспіль затребуваними залишаються освітяни та юристи.

Наталія Москаленко, Олександр Пронський, Дніпро, "5 канал"

Читайте також: війна внесла свої корективи, як у шахті на Дніпропетровщині працюють жінки. Раніше закон забороняв жінкам працювати на підземних роботах.

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.