Ми потрапили на позиції пілотів – FPV-шників та "мавікістів" якраз у день, коли армійці відбивали декілька хвиль наступу на Роботине. Цього дня було неймовірно гучно. І в населеному пункті, і далеко за ним приземлялися снаряди, міни, гранати. Але ми встигли попрацювати і з одними, і з іншими пілотами. І відзняти реальний бій, а також те, яку участь у ньому беруть пілоти дронів.
У FPV-шників бліндаж побільше і всілякої всячини в ньому – теж чимало. Ми забігаємо якраз у мить, коли пілоти спостерігають за роботою колег, які намагаються знищити знайдений розвідниками ворожий міномет.
– Постріл по хаті.
– Плюс, то що, ми готуємо в той бік?
– Буде полювання?
– Так точно.
Про роботу дронів та снаряди до них
"FPV сама по собі на позицію не виїхала і не бахнула, спочатку нам треба підтримка розвідки. Дуже сильно допомагає і без цього прям ніяк – це Mavic, наші колеги, які злітають, дивляться, шукають нам ціль", – каже пілот FPV-дрона 118-ї окремої механізованої бригади ЗСУ розповів "Сірєнь".
– Давай на південь, на південь давай. Зменшуй зум, лівіше візьмемо, повертається, стоп.
"Ціль знайдена, ми щасливі, задоволені, підіймаємо дрон. У них людей багато, техніки мало, тому зараз все частіше б'ємо по людях і використовуємо звичайні уламкові фугасні снаряди", – сказав "Сірєнь".
"Крим", пілот FPV-дрона 118-ї окремої механізованої бригади ЗСУ:
– Це початок уже нових, можна сказати, аеробезпілотних сил. Зараз, нарешті, вже наша влада робить штатні бомби.
"Сірєнь", пілот ударних БПЛА 118-ї окремої механізованої бригади ЗСУ
– Серійне виробництво було благодійного фонду "Повернись живим", як я не помиляюся, то вони постачають нам ці снаряди, снаряди дуже добре себе зарекомендували, особливо з їхніми шляпками-капсулами. Ефективна, тому що в нас саморобні були снаряди або постачали нам снаряди, до яких треба чіпляти плату ініціації. Якщо один вирішив на наші красоти полюбуватися, вийшов – краса, на такого вилітає кілограмовий снаряд.
– О, шнурки зав'язує.
– Ні, це він (російський військовий – ред.) пригинається, вже розуміє.
FPV-шка готується і запускається. Долітаємо до цілі, FPV-шка починає шукати його, знаходить і вражає. Він починає стріляти.
– Стріляють по тобі.
– Це все так марно, він і не втече, нічого не зробить.
Якими снарядами працюють по ворожій піхоті та техніці пілоти FPV-дронів
– О, хорош, на.
– Ця саме, то вона більш по піхоті, уламкова. Потім у нас є, зараз "Крим" покаже – кумулятивна і кумулятивно-уламкова.
– Це для техніки?
– Штатні снаряди кумулятивні – це по техніці: БМП, танки, буханки тощо вилітає. Другий снаряд – багатоцільовий. Це іде уламкова і кумулятивна, уламки плюс кумулятив, можна використовувати як на піхоту, так і на техніку.
"Сірєнь", пілот FPV-дрона 118-ї окремої механізованої бригади ЗСУ
Головне – щоби влучило в метрі від нього, влучить і все, він рухатися не зможе. Зазвичай цілимося в спину, в голову, як вийде.
– А спина, там броня все-таки?
– І що? Його це не врятує.
Військові спостерігають за окупантами
Спостерігати за тим, як окупанти намагаються сховатися від дронів армійців – це як дивитися захоплюючий серіал. Саме його ми і дивимося на позиціях артилерії.
– Мабуть, десь додатковий бронік знайшов.
– Але він вже поранений?
– Біля нього тільки що прихід був.
– Ай молодці.
– Давай доб'ємо.
"Зараз, на жаль, за умов ці полювання зменшилися. Основна в нас ціль не така відкрита. Вони (окупанти – ред.) так зазвичай не лазять, найбільше по норах ховаються, бояться. FPV просто колосальний, українська армія на місці не стоїть і вони бояться, бояться і ховаються, тільки чують гул – все, тікають, куди можна", – зауважив "Сірєнь".
Серіал триває:
– Зараз доб'ємо, зараз скид.
– Давай, давай.
– Якщо цього зараз доб'ють, то можна буде де вхід в бліндаж скинути.
– Бачиш, у бліндажик сюди заліз, от для "скида" – те, що треба, туда.
– Складно залетіти в бліндаж чи ні? Зараз же вішають шторки всякі?
"Сірєнь", пілот FPV-дрона 118-ї окремої механізованої бригади ЗСУ
– Якщо там багато людей, то їх ця шторка не спасе, тому що летить перша FPV-шка з таким снарядом, знесла ту шторку.
– Скинули поруч, фактично не влучили.
– Майже у вхід попали.
– Майже, хотіли прямо туди.
– А далі вже летять снаряди гарніші.
– Отакі?
– Ні, це вже снаряд, коли вже техніка, це козирний, це ні.
– От коли ми вже знайшли бліндажик, який треба розвалити, летить от такий півторакілограмовий снаряд з уламками. Тобто, перший прилетів, все розчистив, культурненько, можна залітати і ось залітає от такий снарядик.
– Почув, бачите, як таргани.
– Живі вони, живі.
– Розковиряв, можна ще.
– Повернемося.
– Ящик кидає.
"Уламки – один, дуже багато дронів, контузія – два. І може таке бути – здетонувати їхній БК, там ще феєрвек, в основному, бліндаж розбило, вони панікують. Або якщо хоробрі залишаються далі, нічого страшного – доб'ємо", – сказав пілот "Сірєнь".
Пілоти про ліквідацію загарбників
І вони, пілоти, добивають. Тих окупантів, які барикадуються в бліндажах.
– Може ,в тебе щось горюче є, ящик буде горіти?
– Є уламок, є фугас. Зараз будемо фугасом їм ті ящики назад туди закидати.
"Ми ж то їх і вдень і вночі моніторимо через наші Mavic, бачимо – о, бліндаж, вночі забіг туди швидко, дрончик – і ми бачимо, ага, він звідти не пішов, туди зайшло четверо людей. Все, ранок настав, з першими співами мінометів і одразу туди летить і вражає", – поділився пілот FPV-дрона.
Викурити ворога насправді складно. Сидіти там окупанти можуть цілодобово.
"Панчер", пілот роти ударних БПЛА 118-ї окремої механізованої бригади ЗСУ
– Відомо, скільки їх?
– Це треба в "нічників" питати.
– Нібито чотири зайшло.
Неподалік "мавікістів" активно працюють FPV-шники.
– Зараз буде скид FPV.
– А хто кидає?
– "Старекс", наш пілот.
Піхота дуже любить FPV-шників
– Пішла, це ураження, є, мінус.
– Мінус міномет, відстрілялися. 10 кілограмів.
– Емоції? Я не знаю, як це пояснити, бліндаж, було таке, стоїть бліндаж, кулемет, летиш, FPV, зависаєш, дивишся і туди прямо в бліндаж, детонує БК, ти такий... це...
– Їх ціла куча і вони – все.
– Емоції не від того, що ми їх вбиваємо, а того, що ми визволяємо нашу землю, від цього емоції. Тут ми бачимо – іде по своїх трупах, своїх людей. Нащо ти сюда ідеш? Ти що, не розумієш по них, що кінцева?
– Вони зараз будуть вмирати, вони всі зараз будуть стікати кров'ю, вони всі сидять, їм вже гамбела.
Ворог FPV-шок як смерті боїться, він як чує – гудить характерно, вона як летить, в неї так свистить, не як у інших, такий більш дзвінкий гул.
– Краще, звичайно, тікати.
– Давай.
Він як цю FPV-шку чує – все, одна прилетіла, мінус один, той встиг втекти, той ляже, не вилізе до кінця дня, боїться конкретно.
Наскільки точно працюють українські пілоти, дуже добре знають полонені
Окупантів взяли у полон після шалених атак з повітря. Атакувала і артилерія, і дрони, і піхота.
"Ця "пташка" прям сюди прилетіла. (Чоловік показує на величезну гематому на грудях – ред.)", – поділився боєць 71-го мотострілецького полку ЗС рф та полонений Олексій.
– Точно працюють?
– Точно, прямо ось сюди прилетіла, але не вибухнула, розумієте, зараз би від мене млинець залишився, пиріжки, прямо сюди, просто зламала ключицю, а так не вибухнула, це я просто 9 числа наново народився.
FPV – страшна сила, б'є точно
Як малі діти радіють результативним скидам пілоти FPV. Приміром, "Крим", хоч не перший день на передовій, щоразу тішиться своїй роботі.
– Не вибух, не вибух.
– Дивись, він прям обіср*вся. Не розрив. Прям поруч упало і не розірвалося.
– Он, диви, він уср*вся.
"FPV – страшна сила, б'є точно, від неї 50\50, якщо тобі пощастить, то прилетить наступна і не пощастить. FPV-шок вони бояться і Mavic теж, тому що Mavic теж наші дивляться, оп, є, наступний, зі "скидом", бах, все, доходився", – сказав "Сірєнь".
– Зі сходу заходитимемо.
– Так, звідси й одразу вони біля передніх ковзанок, два тіла.
– Ось сюди й падати. Є! Поруч.
– Уламками.
– Один ліг.
– Даємо ще.
"По БТР-ерах часто працюємо, ну не часто, зараз вони теж не дурні, в них техніки не нескінченно. У них людей багато, то вони з технікою вже обережніше, але також беретів б'ємо, навіть багі – їхала там 100-120 і то догнали", – наголосив пілот FPV-дрона.
– Бачимо, бачимо, виїжджає з посадки, 16 та 17 точка.
– Пох*р.
– Ще підіймай!
Про роботу і історію пілота "Сірєнь"
"FPV-шник, що з школи виходить, він ще не FPV-шник, треба мати бойовий досвід, вилазки. Так просто – вивчився, сів, полетів, уразив – я не знаю, ще таке не бачив. Тобто, з самого початку, як тільки випустилися, самі все паяли, самі все вигадували. Тобто, до того зараз дійшли – все було зроблено нами, спаяно, тобто, скажімо так, пайці, ремонтів не потребуємо", – додав військовий.
– Скільки ви на війні?
– Особисто я на війні півтора року і одразу як прийшов – на FPV.
Мене мобілізували, день народження був, вирішив покататися на машині і тут оп, зловили: "Шановний, хочете воювати, от вам повісточка, підпишіться". Підписав і попав так.
– Покаталися.
– Відсвяткував "на всі сто".
– А коли у вас день народження?
– 30.01
– А де ж це ви так каталися 30 січня?
– У Вінниці.
– У Вінниці?
– Так, я вінничанин.
"Був технологом, працював, взяли сюди, по спеціальності був "сапер". Кажуть: "Ти по комп'ютерах розумієш? Ану доведи". Без проблем, сів, поклацав. Заходите сюди, дивитеся сюди, обрізаєте, вирізаєте. А на Mavic літав? А я коли дивився траєкторії, бувало, досвід був. Все, в лави ЗСУ, на пілота", – пригадав чоловік.
Цілий день провели на позиціях пілотів
Зняли їхню роботу в умовах реального штурму і бою. І коли сонце зайшло, вони пішли нас проводжати. В темряві FPV-шники не літають. Тут ми застали і стрілянину, і зліт нічних дронів, і БМП, на якому майже не було за що триматися.
– Ледве свистить, це не до нас.
– Ну так, це вже прилетіло.
– Свобода, реальна свобода.
– І живеш одним днем.
– Як би воно не звучало, але так і є.
– Але маємо надію.
– Без надії людина не може жити.
Подарунок від 118-ї окремої механізованої бригади ЗСУ
Наостанок бійці подарували нам свої шеврони. Шеврони 118-ї окремої механізованої бригади. Це було щемко і гарно. Ми з гордістю прийняли цей подарунок.
– Це від нас вам подарунок, від окремої механізованої 118-ї бригади.
– Дякую.
– Ви сьогодні провели з нами дуже насичений день, так можна сказати.
– Бойова посвята.
– Так. Так. Чекаємо вас наступний раз, приходьте.
– Обов'язково.
– Нам з вами сьогодні прямо дуже пощастило, ви дуже сміливі.
– А нам з вами!
– Дякую, дуже приємно.
– Ви дійсно дуже сміливі люди, що тут стоїте. Не кожен відважиться сюди потрапити, навіть із військових. Так що бережіть себе теж.
– Дякую, навзаєм.
– Сміливі приїхали до сміливих.
Маршрутка прибула, ми відбуваємо із позицій. Все, далі не знімаємо, бо можливо злетіти, треба триматися дуже-дуже міцно.
Читайте також: Історія одного штурму, або Як дрони змінюють війну – "Невигадані історії".
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.