ЄС хоче виділити додаткові €20 млрд на оборонні потреби України – Угорщина знову блокує
Європейський Союз планує протягом наступних 4 років виділяти до 5 млрд євро на оборонні потреби України – загалом до 20 млрд євро. Кошти мають бути надані через "окрему складову" в межах Європейського фонду миру.
Ініціативу вже обговорили міністри закордонних справ ЄС на зустрічі 20 липня, повідомив високий представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель, передає The Guardian.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
"Це все той самий інструмент, Європейський фонд миру, який працював дуже добре. Ми будемо продовжувати його використовувати, але з окремим розділом у ньому, з конкретним фінансуванням, яке можна оцінити за цифрами, про які я говорив", – заявив він.
Зі слів Борреля, Євросоюз наразі зосереджений на тому, щоб перетворити підтримку України "на довгострокове зобов'язання у сфері безпеки". Він натякнув, що це пов'язано із "безпековими зобов'язаннями", запропонованими Україні.
Йдеться про покриття витрат на купівлю та передачу зброї Україні, а також навчання українських Збройних сил.
Питання мають ще обговорити наприкінці серпня 2023 року під час неформальної зустрічі міністрів закордонних справ країни ЄС у Толедо. У ЗМІ повідомляють, що Брюссель добиватиметься схвалення ініціативи до осені.
Цьому може завадити позиція Угорщини. На обговореннях створення фонду міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що блокуватиме ініціативу, допоки Україна не прибере угорський банк OTP зі списку "спонсорів війни", передає Politico.
Раніше 26 червня Угорщина вже ветувала виділення чергового траншу в 500 млн євро з Європейського фонду миру. Загалом через цей канал Євросоюз донині вже виділив на військові потреби України мільярди євро. Проте ці гроші потребують регулярного погодження країн-членів та швидко вичерпуються.
OTP Bank був внесений до переліку міжнародних спонсорів війни українським Нацагентством з питань запобігання корупції – через небажання установи йти з російського ринку. Це не передбачає жодних практичних санкцій або юридичних наслідків – лише іміджеві. Але Будапешт використовує рішення НАЗК як привід для блокування європейської допомоги Україні.
Нагадаємо, лише наприкінці червня ЄС довелося збільшувати обсяг Європейського фонду миру, з якого фінансують зброю для України.
Дивіться також відео: БОРРЕЛЬ: "Україна належить до сім'ї ЄС і точно буде членом Євросоюзу"
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.