Використання заморожених активів рф – докладно про палкі дискусії лідерів ЄС у Брюсселі
У Брюсселі зустрілися лідери Європейського Союзу. Там стартував дводенний саміт. Обговорюють, як допомогти України та де взяти гроші на закупівлю необхідного озброєння. Як варіант пропонують використати прибутки від заморожених російських активів у країнах Європейського Союзу. І більшості лідерів така ідея до вподоби. Але є й ті, хто категорично проти. Чи вдасться дійти згоди? Докладніше у матеріалі "5 каналу" розповів Михайло Прудник, політолог і керівник міжнародного відділу каналу. Він стежить за самітом у Брюсселі.
Ідею використання прибутків від російських активів палко підтримує канцлер Німеччини Олаф Шольц. Перед самітом він заявив, що в принципі, ці гроші поки що не належать нікому, адже росія не може ними скористатися, бо активи заморожені. Європейський Союз так само не може їх використати.
На думку Шольца, варто було ці гроші спрямувати в так званий Європейський фонд миру, і з них взяти кошти для закупівлі боєприпасів та озброєння для України.
Цю ідею також підтримує і прем’єр-міністр Бельгії. Він вважає, що це доречно і слушно.
Однак проти виступили поки що два лідери і, ймовірно, вони так вдвох і залишаться. Перед усім це канцлер Австрії, який вважає, що його країна нейтральна. Тож Австрія має підтримати використання коштів лише на мирні цілі. І також лідер Угорщини, він проти всіх загальноєвропейських рішень.
Однак заяви, які зробив Олаф Шольц і прем'єр-міністр Бельгії, вагомо вплинуть на лідерів, які ще вагаються.
"На мою думку, ці прибутки мають бути використані насамперед для того, щоб можна було придбати озброєння та боєприпаси, необхідні Україні для оборони і боротьби. Для мене важливо, що ми зараз визначаємо чіткий напрямок використання цих коштів, наприклад, для закупівлі боєприпасів для України", – заявив Шольц.
Таку ідею запропонувала Європейська комісія. Використати російські заморожені кошти на придбання боєприпасів для України, а 10% спрямувати на відбудову України. На рік це буде приблизно три мільярди євро.
Також ходять чутки, що ЄС хоче пришвидшити інтеграцію країн, які намагаються доєднатися до Союзу і мають певні зрушення в цій царині.
На саміті також буде представлено стратегію оборонної промисловості ЄС і програму для неї. Це означає, що зараз реформуватимуть фактично всі оборонні промисловості на території Союзу для ефективного вироблення зброї, у тому числі і для України.
"Усі країни повинні робити ще більше для України. Я думаю, що ми і низка країн чітко визначилися з цим. Я вважаю, що треба робити ще більше в межах ЄС і окремо кожній країні. І в межах НАТО також. Думаю, всі розуміють, коли ми говоримо, що допомагатимемо Україні стільки, скільки буде потрібно, ми маємо на увазі САМЕ це. А Україна зараз входить у тривалий 2024 рік і повинна виграти цю війну", – розповів прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.
У свою чергу, прем'єр-міністерка Естонії Кая Каллас зауважила, що якщо росія виграє цю війну, це матиме наслідки для європейської безпеки.
"Це те, що лідери повинні також пояснювати вдома. Це не прикордонні країни, які мають кордон із росією, це все НАТО, і не тільки в Європі, а й у всьому світі. Бо якщо агресія десь приносить свої плоди, це перетворюється на запрошення застосувати такі самі методи в інших місцях. І ми побачимо більше таких зловмисників по всьому світу, які захоплюватимуть території своїх сусідів", – додала вона.
Михайло Прудник, "5 канал"
Читайте також: "втоми" від України немає, ЄС втомився від Орбана – підсумки саміту у Брюсселі, які гарантії надали лідери країн.
Дивіться також:
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.