Вибори у Молдові

Вибори у Молдові: перемога проєвропейської Маї Санду вже не така очевидна – чи голосували українці в країні проти курсу в ЄС

рф намагалася вплинути на голосування, підключилася до агітації і Молдовська православна церква

Чи справді українці в Молдові голосували проти курсу в ЄС. А також чи підтримували вони проросійських кандидатів на президентських перегонах. Дискусії у соцмережах розгорілися не на жарт. І справді, північні райони Молдови, де мешкає українська етнічна меншина, виступили категорично проти євроінтеграції. А у першому турі президентських виборів там здебільшого переміг ставленик росії. Однак перекладати відповідальність за такі результати лише на українців нерозумно. Чому – наш Сергій Барбу розповів.

Бричани – невелике місто на півночі Молдови. Звідси лічені кілометри до кордону з Україною. Бричани є центром однойменного району. І у ньому близько чверті населення – це етнічні українці.

У цьому районі у першому турі президентських виборів з великим відривом переміг проросійський кандидат. Олександр Стояногло набрав майже 43% голосів, натомість у Маї Санду вдвічі менший показник.

У сусідньому Окницькому районі кожен четвертий мешканець – також українець. У першому турі президентських виборів чинна чільниця держави там зазнала розгромної поразки.

Мая Санду опинилася лише на третьому місці з понад 14-ма відсотками голосів. Попереду – проросійський Олександр Стояногло – він здобув понад 41%. А також Ірина Влах, колишня керівниця Гагаузії – у неї понад 18%. 

Більшість виборців Окницького району проголосували проти вступу до ЄС, тобто майже 79%. Більші антиєвропейські настрої хіба що в Гагаузії.

У жодній частині Молдови українці не становлять абсолютної більшості. Однак найбільша концентрація меншини у тому ж Бричанському та Окницькому районах, а ще – у Бельцях. Тобто на півночі Молдови, де проросійські сили завжди мали значну підтримку.

За даними Національного статистичного бюро Молдови, населення країни складається з: 

  • Молдованів – 75,1%; 
  • Румунів – 7%;
  • Українців – 6,6%;
  • Решта – 11,3%. 

"Думаю, що робити акцент на тому, що голосування етнічних українців мало негативний ефект на загальні результати виборів у Молдові – некоректно, нерозумно, нелогічно. Тому що першочергово вони не етнічні українці, а громадяни Молдови. І це волевиявлення було у рамках їхнього ставлення до своєї влади, це внутрішнє питання Республіки Молдова", – зауважила аналітикиня фонду "Демократичні ініціативи", експертка проєкту StopFake Маріанна Присяжнюк.

Своєю чергою заступник виконавчого директора аналітичного центру "Українська призма" Сергій Герасимчук сказав: 

"Я б не став казати, що йдеться суто про українську меншину. Тому що йдеться про меншини загалом. Ми бачимо, що Гагаузія голосувала масштабно проти. У Придністров'ї, де молдован близько третини. І ми бачимо, що Придністров'я або не голосувалося, або загалом було проти. І на півночі Молдови, де ми бачимо аналогічну ситуацію".

Навіть якщо згрубша додати всі етнічні меншини півночі докупи, то ця цифра буде значно меншою від результатів проросійських кандидатів на виборах. Як і від показника проти на референдумі. Тобто проросійські сили не мали б такого успіху без голосування етнічних молдован. Тому перекладати всю відповідальність за результати недільного голосування лише на нацменшини – безвідповідально.

"Політика Республіки Молдова: вони не розглядали питання меншин як щось серйозне. Вони сприймали себе як титульну націю та інші меншини, що зводилися до поняття "російськомовне населення". Тобто ті, хто не є молдованами: українці, болгари, росіяни. Мовою міжнаціонального спілкування була визначена російська", – додав Сергій Герасимчук. 

росія відчайдушно намагалася вплинути на голосування у Молдові. Валютою засипали низку підставних кандидатів у президенти. кремль дав команду побудувати масштабну виборчу сітку по всій країні. До неї увійшли тисячі людей – вони до останнього не знали, за кого мають віддати свої голоси. Підключилася до проросійської агітації і Молдовська православна церква, яка є маріонеткою РПЦ. російсько-українська війна була однією з тем виборчої кампанії. Без спекуляцій не обійшлося. Вплинула на результати й економічна ситуація в країні: Молдова досі залишається однією з найбідніших держав Європи.

"Головно за європейську інтеграцію дуже потужно проголосував центр Молдови, але й там не всі. На щастя, добре проголосував Кишинів. Абсолютно не працювала влада у Гагаузії. Там, здається, 95% проти європейської інтеграції і дуже мало за Маю Санду. Навіть більше за неї проголосували у Придністров'ї, ніж у Гагаузії", – зауважив молдовський аналітик і політолог Віталій Андрієвський.

Внести норми до Конституції Молдови про незворотність європейського шляху таки вдасться. Усе завдяки молдовській діаспорі, яка й переламала хід голосування. Саме закордонний округ, на якому проголосували понад 240 тис. виборців, і перехилив шальки терезів до відповіді "так". Набагато серйознішою є ситуація з другим туром президентських виборів. Перемога проєвропейської Маї Санду вже не видається такою передбачуваною. Боротися їй доведеться з російським посіпакою Олександром Стояногло. До речі, політик проігнорував голосування у референдумі про вступ до ЄС. Хоча молодша дочка Стояногло вчилася у Нідерландах, а тепер живе у Німеччині, працює в Європейському центральному банку. А старша дочка мешкає у Швейцарії, раніше вона навчалася в Австрії. 

Сергій Барбу, "5 канал"

Читайте також: вибори і референдум у Молдові: Санду лідирує, вступ до ЄС під питанням.

Читайте також: кремль сподівається використати "придністров'я" і Гагаузію, щоб дестабілізувати ситуацію в Молдові – ISW

Дивіться відео:

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.